Protestuotojos skandavo „Sustabdykit genocidą“ ir „Uždarykit stovyklas“, žygiuodamos už kelių šimtų metrų nuo Kinijos konsulato Stambule.

„Išžaginimas yra nusikaltimas žmoniškumui“, – skelbė vienas plakatas, kuriuo užsimenama apie britų transliuotojo BBC pranešimą, kad tose stovyklose įtariamas sistemingas žaginimas ir prievartinė moterų sterilizacija.

Teisių gynimo grupės mano, kad mažiausiai milijonas uigūrų ir kitų daugiausia musulmoniškų mažumų atstovų yra kalinami stovyklose Sindziango regione Kinijos šiaurės vakaruose.

Pekinas iš pradžių neigė tokių stovyklų egzistavimą, bet dabar jas vadina profesinio rengimo centrais, skirtais kovai su musulmonų radikalizmo ir separatizmo tendencijomis. Anot oficialiojo Pekino, žmonės šiose įstaigose mokosi savanoriškai ir įgyja geresnes įsidarbinimo galimybes.

Dauguma Stambulo protesto dalyvių laikė uigūrų separatistų paskelbtos Rytų Turkestano valstybės mėlynas vėliavas.

Uigūrai kalba viena iš tiurkų kalbų ir yra kultūriniais ryšiais susiję su Turkija, tad į ją daug šios etninės grupės narių išvyksta, norėdami išvengti persekiojimo Sindziange.

Tačiau daug kas iš 50 tūkst. Turkijoje esančių uigūrų ir uigūrų kilmės žmonių baiminasi, kad Ankaros priklausomybė nuo Kinijos investicijų bei COVID-19 skiepų gali pakenkti jų ateičiai Turkijoje.

Dešimtys uigūrų prie Kinijos konsulato Stambule protestuoja jau kelios savaitės, ragindami Turkiją neratifikuoti ekstradicijos susitarimo su Kinija.

Kinijos parlamentas šią 2017 metų sutartį ratifikavo gruodžio mėnesį.

Turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) yra sakęs, jog Kinijos ratifikavimas nereiškia, kad „Turkija perduos uigūrus Kinijai“.