Diplomatinėmis pastangomis stengiantis atgaivinti svarbų daugiašalį susitarimą dėl Irano branduolinės programos, Airija šiuo metu yra Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos, įtvirtinusios šį 2015 metų susitarimą, „pagalbininkė“, nurodo airių Užsienio reikalų ministerija.

Irano ir šešių galių susitarimas, oficialiai vadinamas Bendru išsamiu veiksmų planu (JCPOA), pakibo ant plauko buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) 2018 metais vienašališkai iš jo pasitraukus ir sugrąžinus skaudžias sankcijas Teheranui.

Joe Bidenui (Džo Baidenui) lapkričio mėnesį laimėjus JAV prezidento rinkimus, susitarime dalyvaujančios Europos valstybės Prancūzija, Vokietija ir Britanija, taip pat Teheranas, bando išgelbėti susitarimą.

„Geriausias būdas išspręsti problemas su Europos partneriais įvairiais dvišaliais, regioniniais ir tarptautiniais lygiais yra derybos, grindžiamos abipuse pagarba, vengiant bet kokių grasinimų ar spaudimo“, – airių užsienio reikalų ministrui Simonui Coveney (Saimonui Koveniui) per sekmadienio susitikimą pasakė H. Rouhani, rodo Irano prezidentūros paskelbtas pranešimas.

Airija nėra JCPOA dalyvė, bet šiuo metu dirba JT Saugumo Taryboje.

Kaip minėtos 2231-osios rezoliucijos „pagalbininkei“ Airijai pavesta nuolat informuoti kitas Saugumo Tarybos nares apie susitarimo įgyvendinimą.

Irano prezidentas kritikavo Europos „neveiklumą dėl JCPOA įsipareigojimų“. Jis pridūrė, kad Iranas įsipareigojęs „išsaugoti JCPOA ir yra vienintelė už jį sumokėjusi šalis“.

„Tačiau tokia padėtis negali tęstis“, – pažymėjo H. Rouhani.

Susitarimui „išsaugoti ir atgaivinti“ reikia, kad visos šalys veiktų dėl savo įsipareigojimų, sakė jis.

Minėtos trys Europos šalys ketvirtadienį atsisakė planų per JT Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) valdytojų tarybos posėdį pateikti rezoliucijos projektą, kuriuo kritikuotas Irano sprendimas sustabdyti kai kurias TATENA inspekcijas. Iranas sveikino šį žingsnį.

J. Bidenas užsiminė apie savo pasirengimą atgaivinti JCPOA, bet reikalauja, kad iš pradžių Iranas vėl pradėtų laikytis visų savo įsipareigojimų, kurių daugumą sustabdė reaguodamas į JAV sankcijas.

Teheranas savo ruožtu reikalauja Vašingtono iš pradžių atšaukti sankcijas.

Vasario 23 dieną Iranas pradėjo riboti kai kurias TATENA inspekcijas.

Tačiau TATENA vadovo Rafaelio Grossi (Rafaelio Grosio) vizitas Teherane prieš pat suvaržymų įsigaliojimą nulėmė laikiną techninį susitarimą laikotarpiui iki trijų mėnesių.

Tai sudaro sąlygas TATENA toliau stebėti „visą svarbią veiklą“, tuo metu sakė R. Grossi.

H. Rouhani pažymėjo, kad „Iranas vis tiek lieka įsipareigojęs bendradarbiauti su TATENA“.

Jis sakė, kad Iranas pasirengęs atšaukti suvaržymus „po Amerikos neteisėtų sankcijų panaikinimo ir grasinimų bei spaudimo politikos sustabdymo“.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) vėliau sekmadienį taip pat turi susitikti su S. Coveney.

Socialiniame tinkle „Twitter“ M. J. Zarifas penktadienį parašė, kad netrukus „deramais diplomatiniais kanalais“ pateiks Teherano „konstruktyvų, konkretų veiksmų planą“.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė