„Mes kovojame dėl dabartinės Amerikos išlikimo. Tai yra kova. Tai yra baisi, baisi, skausminga kova... galų gale mes visada laimime“, – jis sakė per konservatorių konferenciją Orlande.

Nors D. Trumpas tiesiai nepareiškė dalyvausiąs kovoje dėl Baltųjų rūmų 2024 metais, bet labai aiškiai užsiminė, kad priims tokį sprendimą.

Jis sekmadienio vakarą kalbėjo JAV konservatyvių sluoksnių konferencijoje, kuri vyko Orlande (Floridos valstija). Tai vienas didžiausių Respublikonų partijos renginių, kuriame neretai apibrėžiami jos prioritetai ir būsimas kursas. Nuo pat konferencijos darbo pradžios ketvirtadienį D. Trumpas buvo jos dalyvių dėmesio centre. Jie jį lygino su naujuoju prezidentu Joe Bidenu ir svarstė, ar jis liks politikoje, prieidami vieną ir tą pačią išvadą – be abejo, liks.

D. Trumpas kalbėjo apie pusantros valandos ir didžiąją savo kalbos dalį skyrė J. Bideno kritikai. Jį buvęs Baltųjų rūmų šeimininkas apibūdino kaip blogiausią prezidentą JAV istorijoje, kuris „pastatė Ameriką į paskutinę vietą“. Eksprezidentas kritikavo naująją administraciją už tai, kad ji silpnina migracijos srautų kontrolę ir atsisako kurso į šalies energetinę nepriklausomybę. Jis apkaltino J. Bideną dėl to, kad esą šis iš esmės pasinaudojo jo pirmtako parengtu vakcinacijos planu ir pradeda naujus karus, kuriuose vėl žus jauni amerikiečiai.

Donaldas Trumpas
Foto: Zuma Press / Scanpix

Pirmoji po pasitraukimo iš prezidento posto D. Trumpo kalba sulaukė didelio Amerikos žiniasklaidos dėmesio. Buvo spėliojama, ar jis paskelbs steigiąs nauja partiją po to, kai kai kurie respublikonai Kongrese parėmė antrąją jo apkaltą, ir ką jis pasakys apie planus dėl kitų prezidento rinkimų.

Į pirmąjį klausimą buvęs Baltųjų rūmų šeimininkas aiškiai atsakė: naujos partijos nebus, respublikonai vieningi, išskyrus kelis elito atstovus Kapitolijaus kalvoje. „Mes turime Respublikonų partiją, ir ji bus vieninga ir stipri, kaip niekada anksčiau“, - pareiškė jis.

Į klausimą dėl naujo kandidatavimo į prezidentus D. Trumpas galutinio atsakymo nedavė. Kalbos pradžioje jis pabrėžė esąs įsitikinęs, jog „demokratai patirs triuškinamą pralaimėjimą kadencijos vidurio rinkimuose ir neabejotinai praras Baltuosius rūmus po ketverių metų“. „Jie jau prarado Baltuosius rūmus, - pareiškė jis. – Kas žino, gal aš nuspręsiu juos nugalėti trečią kartą“. Anot buvusio prezidento, jis jau laimėjo 2016 ir 2020 metais, bet pernai jo priešininkai suklastojo rinkimų rezultatus.

„Respublikonų prezidentas triumfuodamas grįš į Baltuosius rūmus. Įdomu, kas tai bus? Labai įdomu, kas gi“, - kreipėsi jis į konferencijos dalyvius. D. Trumpas du sykius pakartojo šį klausimą, ir jo žodžiai buvo sutikti dalyvių plojimais ir šūksmais.

D. Trumpas savo kalboje spėjo paliesti daugybę įvairių temų – nuo būtinybės kuo greičiau atidaryti mokyklas iki kaltinimo, kad J. Bidenas palaiko ryšius su Kinija. Jis nekalbėjo tik apie sausio 6 d. įvykius, kai jo šalininkai šturmavo Kapitolijų.

„Įspėjimas“

JAV politinės partijos paprastai imasi pokyčių po virtinės nesėkmių, panašių į tas, kokias patyrė Respublikonų partija vadovaujant D. Trumpui, kai prarado Baltuosius rūmus, taip pat Senato ir Atstovų Rūmų kontrolę.

Partijai taip pat šešėlį metė D. Trumpo uoliai skleidžiami melagingi teiginiai apie neva suklastotus rinkimus ir jo apkalta dėl sausio 6-osios riaušių Kapitolijuje sukurstymo. Be to, jo veiksmai smarkiai supriešino partijos narius ir įvarė pleištą tarp respublikonų isteblišmento ir D. Trumpo lojalistų.

Tačiau užuot atsikratę netinkamo lyderio ir pasirinkę naują kelią, dauguma partijos narių tebesieja partijos ateitį su D. Trumpu.

Bent jau sekmadienį vykusios konservatorių konferencijos dalyviai tryško entuziazmu dėl D. Trumpo. Jie fotografavosi prie eksprezidentą vaizduojančios aukso spalvos statulos, o pranešėjams žarstant jam liaupses, džiaugsmingai skanduodavo pritarimo šūksnius.

Konferencijos metu surengta apklausa parodė, kad beveik septyni iš dešimties respondentų norėtų, kad D. Trumpas vėl kandidatuotų į prezidento postą.

Kalbant apie partijos ateities kursą, 95 proc. respondentų pasisakė už tai, kad būtų tęsiama D. Trumpo politika ir darbotvarkė.

Tačiau paklausti, ką norėtų matyti partijos kandidatu 2024-ųjų prezidento rinkimuose, už D. Trumpą pasisakė 55 proc. respondentų. Antras liko Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas, surinkęs 21 proc. balsų.

Respublikonų veteranas strategas Karlas Rove'as sakė, kad tikėjosi dar didesnio palaikymo D. Trumpui, turint galvoje, kad konferencijoje dalyvavo itin uolūs jo šalininkai.

„Traktuočiau tai kaip įspėjimą“, – sakė K. Rove'as televizijai „Fox News“.

Kai kurie respublikonai, tarp jų senatorius Billas Cassidy, per apkaltos teismą balsavęs už D. Trumpo pripažinimą kaltu, įsitikinę, jog partijai žūtbūt reikia nuo jo atsiriboti.

Respublikonai gali laimėti „kalbėdami apie Amerikos žmonėms svarbius dalykus“, o ne „keldami ant pjedestalo vieną asmenį“, sakė B. Cassidy televizijai CNN.