Šiuo metu Čekija pirmauja pasaulyje pagal naujų užsikrėtimų skaičių šimtui tūkstančių gyventojų per pastarųjų 14 dienų, o pagal mirtingumą nusileidžia tik kaimyninei Slovakijai, rodo AFP skaičiavimai.

Skiepijimo tempas Čekijoje yra lėtesnis, nei tikėtasi, nes nuo gruodžio mėnesio 10,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje paskiepyta tik 650 tūkst. žmonių. Dėl to čekų politikai kaltina lėtą vakcinų įsigijimo procesą Europos Sąjungoje.

„Pasikonsultavęs su ministru pirmininku aš nusiunčiau laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinai ir paprašiau pristatyti „Spuntik“ vakcinos, – per „TV Prima“ televiziją pranešė prorusiškas ir prokiniškas Čekijos prezidentas Milošas Zemanas. – Iš Rusijos ambasados gauta informacija leidžia manyti, kad vakcina atkeliaus per kelias ateinančias dienas."

Ji taip pat nurodė neprieštarausiąs, jeigu jos šalis naudotų ir kinišką „Sinopharm“ vakciną, nes „vakcinos neturi ideologijos“.

Šiuo metu nei rusiška, nei kiniška vakcina nėra Europos vaistų agentūros aprobuotos, skirtingai nuo šiuo metu Čekijoje naudojamų „Pfizer“ ir „BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinų. Tačiau tiek M. Zemanas, tiek ir Čekijos premjeras Andrejus Babišas sako neketinantys laukti EVA pritarimo.

„Mums tereikia Čekijos valstybinio vaistų kontrolės biuro atspaudo, – anksčiau šį mėnesį Vengrijoje ir Serbijoje apsilankęs sakė A. Babišas. – 65 pasaulio šalys, įskaitant šešias ES nares, nori rusiškos vakcinos, tad kodėl reikia sakyti: „Jėzau, kaip baisu“?“

„Patikėkite manimi, kai sakau, kad po kelių mėnesių ES valstybės narės prašys „Sputnik“ vakcinos, – sakė milijardierius populistas premjeras, kuris kaip ir M. Zemanas jau yra paskiepyti dviem „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos dozėmis.