Mianmaro kariškiai palaipsniui stiprino jėgos panaudojimą prieš masinę ir daugiausia taikią pilietinio nepaklusnumo kampaniją, jos dalyviams reikalaujant sulaikytos civilinės šalies lyderės Aung San Suu Kyi sugrąžinimo.

Iki šiol per protestus žuvo trys demonstrantai, o savaitgalį Jangone taip pat buvo nušautas vyras, budėjęs savo rajone, siekiant užkirsti kelią naktiniams suėmimams.

„Kovinių šaudmenų naudojimas prieš beginklius žmones yra nepriimtinas“, – sakoma Didžiojo septyneto (G-7) – Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos, Britanijos, JAV – ir ES diplomatijos vadovų pareiškime antradienį.

„Visi, kas smurtu atsako į taikius protestus, turi būti priverstas atsakyti“, – nurodoma pareiškime, raginant Mianmaro saugumo pajėgas „pademonstruoti kuo didesnį santūrumą ir gerbti žmogaus teises bei tarptautinę teisę“.

Šis smurtą smerkiantis pareiškimas pasirodė po to, kai naktį Vašingtonas į sankcijų sąrašą įtraukė dar du valdžią Mianmare perėmusios Valstybės administracinės tarybos narius – oro pajėgoms vadovaujantį generolą Maungą Maungą Kyaw ir generolą leitenantą Moe Myintą Tuną. Anksčiau šį mėnesį Vašingtonas paskelbė apie tikslines sankcijas kitiems aukštiems Mianmaro generolams.

„Nedvejodami imsimės tolesnių veiksmų prieš asmenis, besigriebiančius smurto ir slopinančius žmonių valią“, – pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Keliomis valandomis anksčiau Europos Sąjunga taip pat patvirtino sankcijas, nukreiptas prieš Mianmaro karinę chuntą ir jos ekonominius interesus. ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad „sustabdoma“ finansinė parama vyriausybės reformų programoms.

Protestuotojai ir toliau rinkosi į demonstracijas visame Mianmare, nors šalies finansų sostinėje Jangone antradienį pagrindinių kelių sankirtose rinkosi ir improvizuotus koncertus rengė mažiau žmonių.

„Kariuomenė visada laimi ginklais, o man tai visai nepatinka, – sakė vienas protestuotojas Chanas Mya. – Mes to negalime pakęsti ir toliau protestuosime ir reikšime savo jausmus taikiais būdais.“

Mianmaro šiaurinės Kačinų valstijos Mjitčinos mieste – kuris jau patyrė valdžios smurto protrūkių – protestuotojai važinėjo po miestą motociklais, mosuodami Mianmaro vėliavomis ir rodydami rezistencijos ženklą – tris iškeltus pirštus.

Mandalėjuje niūriai nusiteikusi minia laidojo 37 metų Thetą Naingą Winą, žuvusį šeštadienį, kai saugumo pajėgos pradėjo šaudyti į protestuotojų minią.

„Aš maldauju visų pasirūpinti, kad mano vyro byla būtų išaiškinta teisingai“, – sakė žuvusiojo našlė Thidar Hnin. Ji pridūrė, kad norėtų pamatyti „diktatorių nuverstą“.

„Ši šalis priklauso piliečiams“, – naujienų agentūrai AFP sakė moteris.

Šimtai suimta

Po vasario 1-osios perversmo buvo sulaikyta daugiau nei 680 žmonių, beveik visi jie iki šiol yra už grotų, nurodo Tailande įsikūrusi Politinių kalinių paramos asociacija (Assistance Association of Political Prisoners, AAPP).

Jau įprastu tapęs interneto atjungimas naktimis kelia baimę dėl protestuotojų suėmimų tokių atjungimų metu.

Pastarosiomis savaitėmis Mianmaro kariuomenė prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patranką ir gumines kulkas. Pavieniais atvejais būdavo šaudoma koviniais šoviniais.

Taip pat buvo sustiprintos saugumo pajėgos didžiausiame Mianmaro mieste Jangone.

Šiomis priemonėmis chuntai nepavyksta numalšinti kelias savaites vykstančių masinių gatvių demonstracijų, prie kurių prisijungė daug streikuojančių valstybės tarnautojų, bankų darbuotojų ir sveikatos priežiūros darbuotojų.

Dešimtys tūkstančių žmonių pirmadienį susirinko į protestus Neipide – šalies sostinėje ir kariuomenės bastione. Policija vaikėsi protestuotojus gatvėse, buvo suimta daugiau nei 100 žmonių.

Remiantis Neipido teisinės pagalbos centru, jo darbuotojams iki antradienio pavyko išlaisvinti maždaug 20 protestuotojų. Kiek jų tebėra suimta, lieka neaišku.

Pilietinio nepaklusnumo kampanijai paralyžiavus daugelį vyriausybės operacijų, taip pat verslą ir bankų veiklą, sekmadienį vakare chunta pasiuntė nerimą keliantį signalą, kad jos kantrybė baigia išsekti.

„Dabar protestuotojai kursto žmones, ypač emocingus paauglius ir jaunuolius, pasirinkti konfrontacijos kelią, kur jų laukia mirtis“, – nurodė chunta pareiškime, perskaitytame per valstybinę televiziją MRTV.

Aung San Suu Kyi viešumoje nesimatė nuo pat sulaikymo. Chunta jai pareiškė du kaltinimus, kurių vienas susijęs su neregistruotų portatyvių radijo stotelių laikymu.

Jos teismo posėdis numatomas kovo 1 dieną.