„Ji labai žiauri“, – Europos Parlamentui apie Rusijos valdžią pareiškė vyriausiasis Europos Sąjungos diplomatas, praeitą savaitę lankęsis Maskvoje.

„Dabartinė Rusijos galios struktūra, apjungianti teisėtus ekonomikos interesus, karinę ir politinę kontrolę, nepalieka vietos demokratinei įstatymų viršenybei“, – teigė jis.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas pareiškė, kad pasiūlys 27 bloko šalims paskelbti sankcijų Rusijos atžvilgiu, Maskvai atmetus bandymus siekti bendradarbiavimo per jo oficialų vizitą.

„Visų pirma aptarsime tai ES šalių užsienio reikalų ministrų susitikime, kuris vyks vasario 22 dieną, ir kovą vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos susitikime“, – J. Borrellis sakė Europos Parlamento nariams.

„Valstybės narės turės nuspręsti dėl kito žingsnio, bet taip, jis gali apimti sankcijas, ir aš pateiksiu konkrečių pasiūlymų“, – pridūrė jis.

Jis taip pat perspėjo, kad būtina užkirsti kelią susiskaldymui ES, kurio, jo teigimu, nori Rusija, ir tęsti diskusijas su Maskva.

„Rusija bandė mus suskaldyti. Ji nori pasėti nesantaiką. Jai tai nepavyko. Ukrainos klausimu, žmogaus teisių klausimu jiems nepavyko mūsų suskaldyti“, – pareiškė J. Borrellis per plenarinę EP sesiją, kurios metu buvo aptariamas jo vizitas į Rusiją, vykęs vasario 4–6 dienomis.

Pasak jo, toks Rusijos tikslas akivaizdžiai pasireiškė jo vizito Maskvoje metu.

„Ir mes neturime pakliūti į jų spąstus“, – pabrėžė J. Borrellis.

Jis sakė, kad savo ruožtu ir toliau pasisakys už dialogą su Maskva.

„Aš žvelgsiu jiems tiesiai į akis, ypač opiais klausimais, ginsiu [Kremliaus kritiko] Aleksejaus Navalno teises. Jo teismas vyko Maskvoje, man buvo trukdoma susitikti su juo. Tai rodo, kad užsienio politika nėra vien tik redaguoti pranešimą spaudai mano kabinete „Berlaymont“ [pastate, kur įsikūrusi Europos Komisija]. Svarbu asmeniškai parodyti mūsų susirūpinimą tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje“, – kalbėjo ES diplomatijos vadovas.

Raginamas atsistatydinti

Dešimtys Europos Parlamento narių paragino Europos Sąjungos (ES) vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams J. Borrellį atsistatydinti po „žeminamo“ jo vizito Maskvoje, kuris „padarė didelės žalos ES reputacijai“.

„Per praėjusią savaitę vykusį vizitą ponas J. Borrellis ne kartą nesugebėjo apginti ES interesų“, – teigiama Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen skirtame laiške, kurį pasirašė daugiau kaip 80 europarlamentarų.

„Manome, kad Europos Komisijos pirmininkė turėtų imtis veiksmų, jei ponas J. Borrellis neatsistatydins savo noru“, – pažymima laiške.

J. Borrellis sulaukė kritikos po vizito Maskvoje, kur politikas atvyko paraginti paleisti įkalintą Rusijos disidentą Aleksejų Navalną, tačiau nesėkmingai.

Netrukus po bendros spaudos konferencijos su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, kuris retkarčiais atvirai rodė priešiškumą, paaiškėjo, kad Rusija išsiuntė tris ES diplomatus dėl tariamo dalyvavimo A. Navalno šalininkų protestuose. J. Borrellis prašė atšaukti sprendimą, bet tai nedavė jokių rezultatų.

Pasak laišką pasirašiusių parlamentarų, J. Borrellis turėjo paprieštarauti S. Lavrovui, kuris kalbėjo apie ES „aroganciją“ dėl A. Navalno bylos, ir nutraukti vizitą, kai tik sužinojo apie diplomatų išsiuntimą.