Premjerė Jacinda Ardern paragino tarptautinę bendruomenę „griežtai pasmerkti, ką matome vykstant Mianmare“.

„Daug metų buvo sunkiai dirbama kuriant demokratiją Mianmare, ir manau, kad kiekvienas Naujosios Zelandijos žmogus bus apimtas sielvarto, pamatęs, ką stebėjome pastarosiomis dienomis vadovaujant kariškiams“, – žurnalistams sakė ji.

„Mūsų stipri žinia – kad čia, Naujojoje Zelandijoje, darysime viską, ką galime“, – pabrėžė vyriausybės vadovė.

J. Ardern nurodė, kad tarp šių priemonių bus draudimas atvykti kai kuriems aukšto rango Mianmaro kariuomenės veikėjams.

Mianmaro kariuomenė praeitą savaitę areštavo civilinę lyderę Aung San Suu Kyi ir dešimtis kitų jos Nacionalinės lygos už demokratiją (NLD) narių, užbaigdama dešimtmetį trukusį civilinį valdymą.

J. Ardern sakė, kad Naujoji Zelandija prašys Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybą surengti specialų posėdį padėčiai Mianmare aptarti.

Ji pridūrė, kad Naujosios Zelandijos pagalbos Mianmarui programos, kurių vertė – apie 42 mln. Naujosios Zelandijos dolerių (25 mln. eurų), bus tęsiamos, tačiau įvedant saugiklius, kad jų nauda netektų kariškiams ir kad chunta neperimtų jų kontrolės.

„Labai atsargiai vertinome, kokią pagalbą ir vystymo darbą ten atliekame, kad neparemtume šio režimo“, – aiškino premjerė.

J. Ardern pripažino, kad Naujoji Zelandija turi mažai svertų spausti Mianmaro kariškius, bet nurodė, kad Aung San Suu Kyi per ankstesnius susitikimus yra asmeniškai jai padėkojusi už Velingtono pagalbą per šalies perėjimą prie demokratijos.

„Gali atrodyti, kad Naujosios Zelandijos pozicija šiuo atžvilgiu nėra labai reikšminga, per vieną vėliausių progų, kai turėjau galimybę susitikti ir pasikalbėti su Aung San Suu Kyi, ji konkrečiai paminėjo kai kuriuos mūsų Naujosios Zelandijos atstovus Mianmare“, – sakė J. Ardern.

„Jie buvo labai vertinami ir gerbiami, ir manau, tai atliko išties konstruktyvų vaidmenį Mianmarui ir jų perėjimui kritiniu metu“, – pridūrė ji.

Chunta praeitą savaitę vieneriems metams perimanti šalies valdymą nepaprastosiomis sąlygomis ir pažadėjo vėliau surengti naujus rinkimus, bet nenurodė jokių konkrečių datų.

Tokiu būdu buvo užbaigtas 10 metų trukęs Mianmaro demokratijos eksperimentas po beveik 50 metų trukusio kariškių valdymo.

Generolai teisino sprendimą įvykdyti perversmą, tvirtindami, kad lapkritį vykę rinkimai, kuriuos triuškinamai laimėjo NLD, buvo klastojami.

Naujosios Zelandijos užsienio reikalų ministrė Nanaia Mahuta atmetė įtarimus sukčiavimu.

„Nepripažįstame kariuomenės vadovaujamos vyriausybės teisėtumo ir raginame kariškius nedelsiant paleisti visus suimtus politinius lyderius ir atkurti civilinį valdymą“, – sakoma jos pranešime.