Skelbiama, kad jokio pagrindo ilgesniam laikui sulaikyti šiuos žmones pareigūnai neturi. Apie tai „Meduzai“ pranešė keli sulaikytieji.

Autobusas, kuriame buvo vyriausiasis „Mediazona“ redaktorius Sergejus Smirnovas, sulaikytas 25 paroms už tai, kad tviteryje pasidalino pokštu apie save, tik pusę penkių ryto įvažiavo į centro teritoriją.


S. Smirnovas prie centro praleido ne mažiau trijų valandų, o kitas autobusas prieš privažiuodamas prie pastato, eilėje stovėjo penkias valandas.


Autobusuose šąlantys žmonės teigia, kad, taupydami degalus, vairuotojai išjungia variklius, tad salone pasidaro šalta kaip lauke. Sulaikytiesiems išlipti į gatvę leidžia tik po įkyrių prašymų.

Žurnalistus taip pat pasiekia pranešimai, kad kai kurie autobusai apsisuka ir grįžta į policijos nuovadas, o iš kai kurių nuovadų autobusai su žmonėmis dar tik išvažiuoja. Beveik penktą valandą ryto „Telegram“ kanalas „Protestnyj MGU“ parašė, kad 28 sulaikytuosius išleido iš autobuso, įvedė į izoliatoriaus pastatą ir pasodino aštuonvietėje kameroje su metalinėmis lovomis be čiužinių.


Dviejose nuotraukose, darytose kamerose, tarp kitų sulaikytųjų galima atpažinti ir S. Smirnovą. Nei pačiame Užsienio piliečių laikino sulaikymo centre, nei Vidaus reikalų ministerijos skubaus informacinio reagavimo skyriuje į „Mediazona“ skambučius niekas neatsiliepė.

„Atnešė vandens, labai mandagiai paprašė šiek tiek pakentėti, kol visus normaliai išskirstys. Žinoma, nervina, bet ten, kaip suprantu, beveik šimtas žmonių sėdi keturiose kamerose“, – sako S. Smirnovas, kurio tviterio paskyrą po jo sulaikymo tvarko redakcija.

„Moteris atskyrė, o visus vyrus iš dviejų autobusų sugrūdo į vieną kamerą: 28 žmonės ir keturios dviaukštės lovos (tai reiškia, kad kamera skirta aštuoniems asmenims). Turint omenyje, kad nebuvo jokių patikrinimų ir neapieškojo, tai lėmė paprasčiausias vietų trūkumas“, – teigia S. Smirnovas.

A.Smirnovas, kalbėdamas su kovos su ekstremizmu pareigūnais, sulaukė smūgio į pilvą.

„Ten buvo du Rusijos vidaus reikalų ministerijos vyriausiosios pasipriešinimo ekstremizmui valdybos pareigūnai. Vienas dar toks nieko, o kitas grubesnis, jis bandė panaudoti jėgą, o pirmasis jį stabdė. Privertė užblokuoti telefonus, rodžiau jam savo „Telegram“ ir kontaktų sąrašą, o jis persirašė visus paskutinio mėnesio mano spamo botus. Nežinau, ką jis su ta informacija darys. Gavau smūgį į pilvą, kodėl, net ir sunku pasakyti, nes buvo jau labai vėlu, ir visi tokios nekokios būklės“, – pasakoja S. Smirnovas.

Sprendžiant iš nuotraukų, vienoje kameroje su S. Smirnovu sėdi ir „Telegram“ kanalo „Protestnyj MGU“ autorius Dmitrijus Ivanovas. Jis rašo, kad autobuse prie centro praleido šešiolika valandų.


S. Smirnovui skirta 25 paros arešto

Maskvos teismas trečiadienį skyrė 25 parų administracinio arešto bausmę naujienų portalo „Mediazona“ vyriausiajam redaktoriui S. Smirnovui, pripažinęs jį pakartotinai pažeidusiu „viešų renginių organizavimo taisykles“.

„Teismo nutarimu Smirnovas pripažįstamas kaltu... jam skiriama administracinio arešto 25 paroms bausmė“, – sakoma teismo spaudos tarnybos pranešime.

Praeitą šeštadienį portalo, daugiausiai dėmesio skiriančio Rusijos teismų, teisėsaugos ir kalėjimų sistemų naujienoms, ypač prieš opozicijos šalininkus nukreiptiems veiksmams, redaktorius S. Smirnovas buvo sulaikytas prie savo namų Maskvoje, kai ruošėsi išeiti pasivaikščioti su sūnumi, ir nuvežtas į policijos nuovadą, kur jam surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas. Žurnalistas buvo apkaltintas paskelbęs raginimą dalyvauti sausio 23-ąją daugelyje Rusijos miestų vykusiuose protestuose, per kuriuos buvo reiškiamas solidarumas suimtam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui.


Žmogaus teisių organizacija „Apologija protesta“, organizuojanti S. Smirnovo teisinę gynybą, nurodė, kad teismas nepatenkino žurnalisto advokato Fiodoro Sirošo prašymo iškviesti liudyti policijos pareigūnus, pateikusius raportus, kurie buvo įtraukti į bylos medžiagą, taip pat S. Smirnovo žmoną. Aktyvistai nurodė, kad teisėjas taip pat atsisakė leisti atlikti kalbinę ekspertizę, kad būtų nustatyta, ar S. Smirnovo paskelbtame ginčijamame įraše iš tikrųjų raginama dalyvauti protestuose.

„Sprendimą skųsime“, – pažymėjo „Apologija protesta“.

Kaip nurodoma policijos surašytame protokole, S. Smirnovas sausio 20-ąją per „Twitter“ paskelbė raginimą dalyvauti A. Navalno palaikymo akcijoje, kuriai tarnybos nebuvo suteikusios leidimo.

Tačiau S. Smirnovas tvirtino, kad jis tik pasidalijo humoristiniu paveikslėliu, kuriame jis klaidingai įvardijamas grupės „Tarakany“ solistu Dmitrijumi Spirinu, palaikančiu A. Navalną.

Pastaruosius du savaitgalius dešimtys tūkstančių rusų buvo išėję į gatves paremti šalies aršiausio prezidento Vladimiro Putino kritiko A. Navalno, kuris pernai rugpjūtį buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ ir išvežtas gydyti į Vokietiją.

Visoje Rusijoje iš viso buvo sulaikyta per 10 000 protestuotojų, o po demonstracijų buvo iškelta virtinė baudžiamųjų bylų.

Masinius protestus, vykusius daugiau nei šimte Rusijos miestų, išprovokavo A. Navalno areštas sausio 17 dieną. Opozicionierius buvo sulaikytas Maskvos oro uoste nepraėjus nė valandai po to, kai sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos.

Antradienį teismas nusprendė, kad 44 metų kovos su korupcija aktyvistas turės už grotų praleisti dvejus metus ir aštuonis mėnesius, nes pažeidė 2014 metais lėšų grobstymo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. A. Navalnas tvirtina, kad tie kaltinimai tebuvo pretekstas jį nutildyti.

Ši byla Kremliui yra vienas rimčiausių pastarųjų metų iššūkių, kai kuriems Vakarų politikams reikalaujant paskelbti Maskvai naujų sankcijų.

„Absurdo teatras“

„Mediazona“ leidėjas Piotras Verzilovas, vienas iš protestų grupės „Pussy Riot“ aktyvistų, savo „Twitter“ žinutėje apie S. Smirnovo areštą rašė: „Tai pirmasis žiniasklaidos leidinio vyriausiojo redaktoriaus areštas per Rusijos istoriją.“

„Kremlius ne vien stengiasi griežtai slopinti protestus, bet ir įbauginti žurnalistus, rašančius apie tai, kas vyksta“, – pridūrė jis.

P. Verzilovas pažymėjo, kad S. Smirnovas sausio 23-iosios demonstracijose nedalyvavo.

S. Smirnovo įkalinimas sulaukė plataus pasmerkimo iš tarptautinių organizacijų ir Rusijos žiniasklaidos leidinių.

Organizacija „Žurnalistai be sienų“ (RSF) pavadino „Mediazona“ redaktoriui skirtą bausmę „absurdo teatru“.

Komitetas žurnalistams ginti (CPJ) paragino Rusijos valdžią sudaryti žurnalistams sąlygas dirbti be baimės.

„CPJ susirūpinusi dėl @mediazzzona vyriausiojo redaktoriaus Sergejaus Smirnovo neteisėto persekiojimo ir ragina jį nedelsiant paleisti“, – per „Twitter“ parašė Komitetas.

Rusijos žiniasklaidos priemonių susivienijimas „Sindikat 100“ pareiškė, kad S. Smirnovas buvo įkalintas dėl „pokšto apie save“, bet taip pabrėžė, kad tai yra kerštas už jo darbą.

„Žurnalistų bendruomenė įsitikinusi, kad Smirnovo areštas susijęs su jo profesine veikla“, – sakoma pranešime.

Pagrindinis Rusijos nepriklausomas dienraštis „Novaja gazeta“ nurodė per ateinančias 25 dienas paskelbsiantis „svarbiausius „Mediazona“ straipsnius“, demonstruodamas solidarumą.