J. Stoltenbergas gyrė „Bideno dėmesį aljansų atkūrimui“, nurodė NATO. Per ketverius ankstesnius metus J. Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas neretai ir griežtai kritikuodavo Amerikos ilgalaikes sąjungininkes.

J. Bidenas patvirtino, kad Jungtinės Valstijos lieka ištikimos Šiaurės Atlanto sutarties 5-ajam straipsniui, numatančiam bloko kolektyvinę gynybą, pranešė Baltieji rūmai.

„Prezidentas Bidenas patvirtino Jungtinių Valstijų įsipareigojimą kolektyvinei gynybai pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį, pabrėžė savo įsipareigojimą stiprinti transatlantinį saugumą“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

J. Stoltenbergas savo ruoštu pabrėžė, kad „NATO yra vieta, kur europiečiai ir amerikiečiai susitinka kiekvieną dieną, ir kad kartu mes galime atremti iššūkius, kurių nė viena iš mūsų valstybių negalėtų atremti viena“.

Jis ir J. Bidenas „susitarė dirbti kartu, ruošiantis NATO viršūnių susitikimui Briuselyje vėliau šiais metais, kur lyderiai priims sprendimų, kad padarytų mūsų stiprų Aljansą dar stipresnį“, sakoma NATO pranešime.

Jiedu aptarė bendrus iššūkius, tokius kaip „kova su tarptautiniu terorizmu, taip pat Afganistane ir Irake, santykiai su vis ryžtingiau veikiančia Rusija“. Be to, buvo aptarti „padariniai mūsų saugumui dėl Kinijos iškilimo“, nurodė Aljansas.

J. Stoltenbergas ir J. Bidenas pažadėjo bendradarbiauti sprendžiant klimato kaitos ir koronaviruso pandemijos krizes, taip pat paragino išlaikyti „impulsą didinti gynybos išlaidas, kad mūsų valstybės išliktų saugios neprognozuojamame pasaulyje“.

Būsimas NATO viršūnių susitikimas vyks Briuselyje, kur įsikūrusi Aljanso būstinė, bet jo data bus nuspręsta atsižvelgiant į epidemiologinę padėtį.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis taip pat pasiūlė J. Bidenui organizuoti specialų susitikimą su visais Europos Sąjungos lyderiais.

NATO ir ES pagrindinės institucijos įsikūrusios Briuselyje, todėl tikimasi surengti abu susitikimus vienu metu, sakė vienas diplomatas.