Sostinės centre policija sulaikė keletą A. Navalno šalininkų prieš 14 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku turinčią prasidėti demonstraciją. Jos dalyviai planuoja žygiuoti Maskvos gatvėmis Kremliaus link.

Naujienų agentūros „Interfax“ duomenimis, Puškino aikštėje susirinkus kelioms dešimtims žmonių, daugiausiai jaunuolių, policininkai daugiau kaip 10 jų nuvedė į savo furgonus.

Masinius protestus paraginęs surengti aktyviausias V. Putino kritikas praėjusį savaitgalį grįžo į Maskvą kelis mėnesius praleidęs Vokietijoje, kur buvo gydomas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Jis buvo sulaikytas Šeremetjevo oro uoste ir nugabentas į tardymo izoliatorių.

Manoma, kad dešimtyje miestų planuojami protestai taps didžiausiu opozicijos Rusijoje galimybių mobilizuoti žmones išbandymu, nepaisant didėjančio Kremliaus spaudimo kritikams ir koronaviruso pandemijos.

Ruošiantis demonstracijoms A. Navalno komanda per „YouTube“ paskelbė reportažą, kuriame apžvelgiamas tyrimas dėl esą V. Putinui priklausančio prabangaus komplekso Juodosios jūros pakrantėje.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, vykstant demonstracijoms maždaug 30-yje miestų buvo sulaikyta daugiau kaip 200 žmonių.

Valdžia pažadėjo griežtai kovoti ir pasitelkti policiją sakydama, kad nesankcionuoti viešieji renginiai bus „nedelsiant numalšinti“.

Artėjant protestams keli pagrindiniai A. Navalno padėjėjai buvo uždaryti į areštines dėl protestų organizavimo įstatymų pažeidimo; jiems buvo skirtos trumpos laisvės atėmimo bausmės, siekiant užkirsti kelią jiems dalyvauti mitinguose.

Tyrimų komitetas, tiriantis sunkius nusikaltimus, penktadienį pranešė pradėjęs baudžiamąjį tyrimą dėl raginimų dalyvauti neteisėtuose protestuose.

Skubiai organizuotas teismas pirmadienį įkalino A. Navalną 30 parų, o jo šalininkai baiminasi, jog valdžia planuoja opozicionieriui skirti ilgą laisvės atėmimo bausmę, siekdama jį nutildyti.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ perspėjo interneto platformas neskatinti nepilnamečių dalyvauti protestuose ir pagrasino skirti didžiules baudas.

Penktadienį tarnyba pranešė, kad žiniasklaidos platformos, įskaitant „TikTok“, „YouTube“ ir „Instagram“, pašalino dalį turinio.

Populiariausias Rusijos socialinis tinklas „VKontakte“ blokavo grupes, sukurtas koordinuoti protestus skirtinguose miestuose.

Visgi nemažai visuomenės veikėjų, įskaitant paprastai vengiančius politikos, pasisakė palaikydami A. Navalną.

44 metų A. Navalnas išgarsėjo prieš dešimtmetį ir nuo to laiko tapo pagrindine Rusijos opozicijos judėjimo figūra, gebanti suburti didelio masto gatvių protestus prieš korupciją ir sukčiavimą per rinkimus.

Jo areštas sulaukė didelio Vakarų pasmerkimo, o JAV, Europos Sąjunga, Prancūzija ir Kanada paragino paleisti opozicionierių.