Kalbėdamas su Rusijos spaudos atstovais jis teigė, kad Aleksejaus Navalno sulaikymo „jokiu būdu nereikėtų sieti su prezidentu“, rašo „BBC Russia“.

„Tarptautinė žiniasklaida ir pats Aleksėjus Navalnas mano, kad Vlaimiras Putinas jo bijo, todėl jis ir buvo sulaikytas taip greitai. Ir, kaip sako kai kurie, su pažeidimais“, – klausė D. Peskovo rusų žurnalistas. Šis atsakė, kad tai yra „visiška nesąmonė“.

„Tai, be jokios abejonės, – visiška nesąmonė. Apskritai kalbant, visai nereikia kokiu nors būdu sieti prezidento su Rusijos Federacijos įstatymų pažeidimais. Žinome, kad Federalinė bausmių vykdymo tarnyba turėjo ir tebeturi pretenzijų. Buvo pažeista konkreti taisyklė. Beje, remiantis statistikos duomenimis, per pastaruosius trejus metus maždaug 18 tūkst. kartų buvo pažeistos lygtinio paleidimo taisyklės. Ir 18 tūkst. kartų buvo imtasi atitinkamų priemonių.“

„Kadangi kalbame apie Rusijos Federacijos pilietį, šiuo atveju esančios pretenzijos jo atžvilgiu dėl teisinių normų nesilaikymo niekaip nesusijusios su Rusijos prezidentu. Todėl nereikia jų sieti su prezidentu. O įvairiausi teiginiai, kas ko bijo, yra visiški niekai.“

Paskui žurnalistas priminė, kad A. Navalnas ragino žmones eiti į gatves. „Kaip Kremliuje vertinamas toks kvietimas?“ – pasiteiravo jis.

„Nerimą keliantys raginimai. Mes nesame institucija, galinti pateikti tokį vertinimą. Kita vertus, jie galėtų būti priežastis atlikti tyrimą dėl žmonių kurstymo dalyvauti neteisėtoje veikloje.“
Į klausimą, ar Kremlius bijo masinių protestų, D. Peskovas atsakė: „Ne, nebijo.“

Kremlius antradienį atmetė Vakarų valstybių reikalavimus paleisti opozicionierių Aleksejų Navalną, reikšdamas susirūpinimą dėl jo raginimų rengti masinius protestus.

„Girdime šiuos pareiškimus. Negalime ir nesiruošiame atsižvelgti į šiuos pareiškimus“, – žurnalistams sakė prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tai buvo pirmoji Kremliaus reakcija į A. Navalno, sugrįžusio lėktuvu iš Vokietijos, sulaikymą sekmadienį.

D. Peskovas pareiškė, jog Kremlius yra „susirūpinęs“ dėl opozicionieriaus, kurį teismas pirmadienį liepė suimti 30 dienų, raginimų rengti „neteisėtus“ protestus.

Ragino išeiti į gatves

„Teismas areštavo Navalną 30 parų. Iki vasario 15 dienos“, – per „Twitter“ parašė opozicionieriaus atstovė Kira Jarmyš.

Chimkų miesto teismo teisėja Jelena Morozova nusprendė A. Navalnui pritaikyti arešto kardomąją priemonę. Jis kaltinamas pažeidęs bylos dėl „Yves Rosher“ teismo sprendimą. A. Navalnas areštuotas trisdešimčiai parų iki vasario 15-osios.

A. Navalnas bus areštuotas iki pat teismo posėdžio, jo metu bus nuspręsta, ar opozicijos lyderis išeis į laisvę. Jeigu politikas bus pripažintas kaltu, jam bus skirta reali 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė išskaičiuojant dešimt mėnesių, kuriuos jis praleido namų arešto sąlygomis. Teismo posėdis numatytas sausio 29 dieną.

Tuo metu prie policijos nuovados, kur A. Navalnui surengtas teismo procesas, jau susirinko keli šimtai jo šalininkų.

Pats A. Navalnas savo socialinės žiniasklaidos kanaluose išplatino vaizdo įrašą iš teismo posėdžio, kuriame jis ragina nebijoti išeiti į gatves.

„Ko labiausiai bijo tie bunkeriuose besislapstantys vagys? Jūs ir patys puikiai žinote: į gatves išeinančių žmonių, tai yra tas faktorius, kurio ignoruoti negalima. Nebijokite, išeikite į gatves, ne dėl manęs – dėl savęs ir savo ateities“, – sakė A. Navalnas.


„Vagių gauja, kuri jau dvidešimt metų alina šalį, man, o tuo pačiu visiems, kurie atsisako tylėti, pareiškė: „Mes tave bandėme nužudyti, tu nemirei, tuo mus labai įžeisdamas, tad už tai mes tave pasodinsim“. Tuoj ateis moteris, vaidinanti teisėją, ji man skyrė areštą, puikiai suprasdama, kad tai neteisėta (...). Kodėl kaip paskutiniai bailiai procesą organizavo policijos nuovadoje, kodėl nieko neįsileido, kodėl taip paskubomis? Nes jų reitingai didesni? (...) Juk bijo, todėl viskas paskubomis ir labai slaptai. Jie bijosi jūsų, bijosi tų, kurie liausis tylėję ir suvoks savo galią (...). Raginu nebetylėti, priešintis, eiti į gatves. Niekas kitas mūsų neapgins, tik mes patys. Jeigu ko nors užsinorėsime, būtinai pasieksime“, – teigė A. Navalnas.

A. Navalnas pirmadienį pareiškė susidūręs su „pasityčiojimu iš teisingumo“, Maskvos policijai paskubomis surengus teismo posėdį kitą dieną po Kremliaus kritiko dramatiško sulaikymo sostinės oro uoste.

Nepaisant vis garsiau skambančių Vakarų valstybių raginimų paleisti A. Navalną, jis buvo įvestas į salę policijos nuovadoje sostinės Chimkų priemiestyje, kur opozicionierius laikomas nuo sekmadienio vakaro.


Pasak A. Navalno bendražygių, opozicijos lyderiui, pirmąkart grįžusiam į Rusiją iš Vokietijos, kur jis buvo gydomas po apnuodijimo, nebuvo leista susitikti su advokatais, o apie teismo posėdį jis buvo informuotas likus vos kelioms minutėms iki pradžios.

Jo komanda paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti priblokšto A. Navalno reakcija.

„Mačiau daug pasityčiojimo iš teisingumo,.. bet jie suplėšė ir išmetė“ Rusijos baudžiamąjį kodeksą, pareiškė politikas.

„Tai neįmanoma. Tai visiškas beteisiškumas“, – pridūrė jis.

Pareigūnai sulaikė 44 metų žinomiausią prezidento Vladimiro Putino oponentą Maskvos Šeremetjevo oro uoste, nepraėjus nė valandai po to, kai opozicionierius sugrįžo į Rusiją, nepaisydamas perspėjimų, kad jis bus areštuotas.

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) pareiškė sulaikiusi A. Navalną už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. Pats opozicionierius tą bylą laiko paskatinta politinių motyvų.


Prokurorai taip pat gali iškelti su korupcija kovojančiam aktyvistui baudžiamąją bylą dėl įtarimų, kad jis neteisėtai pasisavino beveik 4 mln. dolerių, paaukotų jo organizacijoms.

Turi stoti prieš teismą

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, po sugrįžimo į Rusiją sulaikytas dėl lygtinės bausmės sąlygų pažeidimo, trečiadienį stos prieš teismą dėl atskirų kaltinimų apšmeižus Antrojo pasaulinio karo veteraną, pranešė jo advokatas Vadimas Kobzevas.

Tyrimų komitetas, tiriantis sunkius nusikaltimus, birželį iškėlė A. Navalnui bylą dėl šmeižto už veterano „garbės ir orumo žeminimą“.

Tąsyk Tyrimų komitetas nurodė, kad minėtas veteranas viename reklaminiame vaizdo klipe pasisakė už pernai vasarą priimtas konstitucijos pataisas, atveriančias kelią prezidentui Vladimirui Putinui likti valstybės vadovo poste iki 2036 metų.

A. Navalnas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame pavadino tą veteraną ir kitus klipe matomus asmenis „šalies gėda“, „žmonėmis, neturinčiais sąžinės“ ir „išdavikais“.

Tyrimas buvo sustabdytas, kol A. Navalnas gydėsi Vokietijoje po praėjusį rugpjūtį įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga.

44 metų opozicionierius ir kovos su korupcija aktyvistas kaltina V. Putiną įsakius jį nunuodyti. Kremlius tai kategoriškai neigia.

Pareigūnai sulaikė A. Navalną sekmadienį Maskvos Šeremetjevo oro uoste, nepraėjus nė valandai po to, kai opozicionierius sugrįžo į Rusiją, nepaisydamas perspėjimų, kad bus areštuotas.

Oficialiai nurodyta, kad A. Navalnas buvo sulaikytas už tai, kad pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, pagal kurias turėjo dukart per mėnesį atvykti į Rusijos federalinę bausmių vykdymo tarnybą.

Karantinas

Pirmadienį per skubos tvarka policijos skyriuje surengtą posėdį teismas leido laikyti A. Navalną suimtą iki vasario 15 dienos.

Vėliau jis buvo pervežtas į Maskvos tardymo izoliatorių „Matroskaja tišina“, kur pirmąsias 14 dienų bus laikomas karantine.

Advokatas V. Kobzevas radijui „Echo Moskvy“ antradienį sakė, jog A. Navalnui iškeltą bylą dėl šmeižto nagrinėjantis Maskvos teismas turi pasirūpinti, kad opozicionierius stotų prieš teisėją.

„Ar tai bus įmanoma dėl 14 dienų karantino – neaišku“, – sakė advokatas ir pridūrė taip pat nežinąs, ar A. Navalnas galėtų dalyvauti teismo posėdyje vaizdo ryšiu iš savo kameros.

Pasak V. Kobzevo, minėto veterano teismo posėdyje nebus, nes jis paprašė nagrinėti bylą jam nedalyvaujant.

Už šmeižtą gali būti skirta iki 5 mln. rublių (56 tūkst. eurų) bauda ir penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Vasario 2 dieną teismas nagrinės Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) Maskvos valdybos pateiktą prašymą 2014 metais A. Navalnui skirtą trejų metų ir šešių mėnesių lygtinio laisvės atėmimo bausmę pakeisti realiu laisvės atėmimu.

A. Navalnas ir jo bendražygiai tvirtina, kad abi bylos yra politiškai motyvuotos.

Vakarų valstybės griežtai pasmerkė Kremliaus kritiko sulaikymą ir pareikalavo nedelsiant jį paleisti.