Tuo metu dėl Donaldo Trumpo šalininkų galimo smurto nuogąstaujanti policija prieš J. Bideno inauguraciją visoje šalyje vykdo didelę saugumo operaciją.

Vašingtono, kur trečiadienį įvyks inauguracija, pareigūnai pranešė, kad prie saugumo patikrinimo posto netoli Kapitolijaus buvo areštuotas vyras, turėjęs užtaisytą pistoletą ir daugiau kaip 500 šovinių. Šis incidentas akcentavo įtampą JAV sostinėje, kuri šiuo metu primena karo zoną.

Tačiau šio vyro, Wesley Alleno Beelerio iš Virdžinijos, šeima JAV žiniasklaidai sakė, kad jis yra apsaugininkas, ir neigė, kad jis planavo kam nors pakenkti.

Būsimasis J. Bideno administracijos vadovas Ronas Klainas laiške naujiems Baltųjų rūmų aukšto rango pareigūnams nurodė, kad įsakai, kuriuos po inauguracijos pasirašys naujasis prezidentas, yra susiję su pandemija, jos paveikta JAV ekonomika, klimato kaita ir rasine neteisybe Amerikoje.

„Visas šias krizes reikia skubiai spręsti, – laiške rašė R. Klainas. – Pirmąsias 10 savo darbo dienų išrinktasis prezidentas Bidenas imsis ryžtingų veiksmų dėl šių keturių krizių, siekdamas užkirsti kelią kitokiai... negrįžtamai žalai ir norėdamas atkurti Amerikos vietą pasaulyje.“

Perimdamas prezidento postą iš D. Trumpo J. Bidenas paveldi daugybę sunkių iššūkių.

Mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius šalyje sparčiai artėja prie 400 tūkst., o naujų užsikrėtimo atvejų per savaitę užregistruojama daugiau nei milijonas. Nevaldomai plintant virusui, darbo vietų skaičius nuo pandemijos pradžios sumažėjo 10 milijonų.

J. Bidenas šią savaitę pasiūlė įlieti į šalies ekonomiką 1,9 trln. JAV dolerių, daugėjant ženklų, kad jos atsigavimas po koronaviruso pandemijos stringa.

J. Bidenas siekia federalinį minimalų darbo užmokestį padidinti iki 15 JAV dolerių (apie 12,4 euro) už valandą, suteikti paramą su rimtais sunkumais susiduriančioms vietos vyriausybėms, saugiai atidaryti mokyklas, organizuoti didžiulio masto skiepijimo nuo koronavirusinės infekcijos kampaniją ir padidinti praėjusį mėnesį Kongreso patvirtintas tiesiogines išmokas.

Inauguracijos dieną J. Bidenas, kaip žadėta anksčiau, pasirašys įsakus dėl JAV sugrįžimo į Paryžiaus klimato susitarimą ir dėl D. Trumpo draudimo atvykti žmonėms iš tam tikrų musulmoniškų šalių atšaukimo, sakė R. Klainas.

„Išrinktasis prezidentas Bidenas imsis veiksmų ne tik... Trumpo administracijos [padarytai] žalai panaikinti, bet ir tam, kad mūsų šalis pradėtų judėti į priekį“, – pridūrė jis.

500 šovinių

Vašingtone galioja aukšto laipsnio parengtis prieš J. Bideno inauguraciją. Saugumas sustiprintas po sausio 6-osios incidento, kai D. Trumpo šalininkų miniai įsiveržus į Kapitolijų žuvo penki žmonės, tarp jų policininkas.

Saugumo pareigūnai įspėja, kad D. Trumpą remiantys ginkluoti ekstremistai artimiausią savaitę kels grėsmę Vašingtonui ir valstijų sostinėms. Vašingtone buvo dislokuota tūkstančiai Nacionalinės gvardijos narių, miesto centro gatvės blokuotos betono blokais.

Nacionalinė alėja, kurioje per prezidentų inauguracijas paprastai susirenka didžiulės minios, šiemet Slaptosios tarnybos prašymu visiškai uždaryta.

W. A. Beeleris penktadienį vakare buvo areštuotas privažiavęs prie patikrinimo posto ir pateikęs suklastotą akreditaciją, kad patektų į saugomą rajoną, kur vyks J. Bideno inauguracija, rodo Vašingtono aukštesniajam teismui pateiktas dokumentas.

Pareigūnams tikrinant asmenų, galinčių patekti į minimą rajoną, sąrašą, vienas iš jų ant W. A. Beelerio pikapo galo pastebėjo lipdukus, kurių viename buvo užrašyta „Pulk gyvenimą“ ir pavaizduotas šautuvas, o kitas skelbė: „Jei jie ateina tavo ginklų, pirma duok jiems savo kulkų“.

Per apklausą W. A. Beeleris pareigūnams pasakė, kad automobilyje turi pistoletą „Glock“. Per kratą surastas užtaisytas ginklas, daugiau kaip 500 šovinių ir dėtuvė, nurodoma teismui pateiktame dokumente.

W. A. Beeleris buvo areštuotas dėl neregistruoto ginklo ir amunicijos laikymo, taip pat kitų kaltinimų.

Po arešto W. A. Beeleris tikino, kad yra privatus apsaugininkas ir tiesiog pasiklydo vykdamas į darbą netoli Kapitolijaus.

Jo tėvas Paulas laikraščiui „The New York Times“ patvirtino, kad jos sūnus yra apsaugininkas ir dirba Kapitolijaus rajone.

Paklaustas, ar sūnus pritaria taikiam valdžios perdavimui, P. Beeleris atsakė: „Dėl to jis ir yra ten.“

Saugumas taip pat buvo sustiprintas valstijų sostinėse, siekiant užkirsti kelią galimam politiniam smurtui.

Savaitgaliui planuotų masinių protestų šeštadienį nebuvo, prie kelių valstijų įstatymų leidybos institucijų saugumo pareigūnų buvo gerokai daugiau nei D. Trumpo šalininkų, pranešė JAV žiniasklaida.

Pavyzdžiui, Sent Pole Minesotoje valstijos statymų leidybos instituciją buvo apsupę šimtai teisėsaugos pareigūnų, juos rėmė Nacionalinės gvardijos kariai. Protestuotojų buvo apie 50.