JAV vyriausybė gegužę paskelbė, kad traukiasi iš Atviros oro erdvės sutarties tarp NATO valstybių ir buvusių Varšuvos pakto narių.

Vašingtonas kaltino Maskvą pažeidžiant sutartį. Todėl esą ir JAV nebesijaučia įsipareigojusi sutarčiai.

Atviros oro erdvės sutartis leidžia 34 ją pasirašiusioms šalims keliskart per metus atlikti žvalgomuosius skrydžius sutarties partnerės oro erdvėje. Sutartis buvo sudaryta 1992 metais ir 2002-aisiais įsigaliojo.

Žvalgomieji skrydžiai pirmiausiai vertinami kaip pasitikėjimo priemonė. Iki šiol jų surengta per 1 500. Juose dalyvauja ir stebinčių, ir stebimų valstybių atstovai.

„Nesant pažangos šalinant kliūtis Atviros oro erdvės sutarties tolesniam funkcionavimui naujomis sąlygomis, Rusijos URM įgaliota paskelbti apie pradedamas Rusijos pasitraukimo iš Atviros oro erdvės sutarties vidaus procedūras. Jas užbaigus atitinkamas pranešimas bus išsiųstas depozitarijams“, – rašoma URM išplatintame pareiškime.

Ministerijos atstovai pažymėjo, kad pernai lapkričio 22 dieną Jungtinės Valstijos „išgalvota dingstimi“ pasitraukė iš Atviros oro erdvės sutarties.

„Tokiu būdu buvo rimtai pažeista valstybių dalyvių interesų pusiausvyra, pasiekta sudarius sutartį, padaryta didelės žalos jos veikimui, pakirstas Atviros oro erdvės sutarties, kaip pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo instrumento, vaidmuo“, – nurodė URM.

„Rusija pateikė konkrečių, pagrindines sutarties nuostatas atitinkančių pasiūlymų jos gyvybingumui palaikyti naujomis sąlygomis. Deja, tenka konstatuoti, kad jie nesulaukė JAV sąjungininkų palaikymo“, – rašoma pareiškime.

Klausimas dėl Rusijos tolesnio dalyvavimo Atviros oro erdvės sutartyje iškilo pernai, kai iš jos pasitraukė Jungtinės Valstijos. Maskva reikalavo iš sutartyje dalyvaujančių Europos valstybių garantijų, kad per skrydžius virs Rusijos teritorijos surinkti duomenys nebus perduodami JAV.

Savo ruožtu Europa laikosi pozicijos, kad tai yra numatyta sutartyje, todėl papildomas reguliavimas nereikalingas.