„Mes visi kartu išgyvenome tą dieną – sausio 6-ąją, – ketvirtadienio vakarą sakė respublikonas. – Ir kaip prezidentas vakar aiškiai pareiškė, mes esame įsipareigoję tvarkingam perėjimui ir saugiai inauguracijai. Amerikiečiai nenusipelno nieko mažiau“.

Tai buvo pirmas viešas M. Pence‘o pasisakymas po Kongreso šturmo. Tai jis padarė susitikęs su Kapitolijų saugančiais nacionalinės gvardijos kariais.

J. Bidenas ir paskirtoji viceprezidentė Kamala Harris sausio 20-ąją bus inauguruoti „paisant mūsų istorijos ir mūsų tradicijų, rodant pagarbą amerikiečiams ir Jungtinėms Valstijoms“. Tačiau D. Trumpas neketina dalyvauti savo įpėdinio inauguracijoje.

M. Pence‘as ilgai buvo vienas ištikimiausių D. Trumpo bendražygių. Tačiau tada jis užsitraukė prezidento pyktį, nes nesutiko Kongrese blokuoti J. Bideno pergalės patvirtinimo.

D. Trumpas tapo pirmuoju prezidentu JAV istorijoje, kuriam pradėta antroji apkalta. Atstovų Rūmai trečiadienį dėl Kapitolijaus šturmo balsavo už apkaltą respublikonui. Dėl apkaltos dar turi spręsti Senatas. Čia balsavimas vyks ne anksčiau kaip kitą savaitę.

Mike'as Pence'as

JAV išrinktasis prezidentas J. Bidenas turėtų leisti patraukti atsakomybėn savo pirmtaką dėl jo įtariamų nusikaltimų, trečiadienį pareiškė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) ir įspėjo, kad būtų „didžiulė klaida“ šio lyderio veiksmus tiesiog ignoruoti.

Po savo inauguracijos sausio 20 dieną J. Bidenas neturėtų šalies suvienijimo vardan kliudyti prokurorams, norintiems patraukti D. Trumpą atsakomybėn už įvairius nusikaltimus, naujienų agentūrai AFP sakė HRW vadovas Kennethas Rothas.

„Bidenui reikia leisti kaltintojams profesionalams eiti į priekį ir persekioti baudžiamąja tvarka, kokie bebūtų įvykdyti nusikaltimai“, – sakė K. Rothas, jo organizacijai paskelbus kone 400 puslapių metinę ataskaitą dėl teisių pažeidimų pasaulyje.

Ataskaita pasirodė savaitė po JAV demokratijos pamatus sudrebinusio Kongreso užpuolimo, kuris išprovokavo naujas pastangas nušalinti D. Trumpą, kaltinamą minios sukurstymu įsiveržti į Kapitolijų, kur įstatymų leidėjai tuo metu tvirtino J. Bideno pergalę lapkričio 3 dienos rinkimuose.

Kongreso demokratai deda beprecedentes pastangas per antrą apkaltą nuteisti D. Trumpą. K. Rothas paragino vykdomąją valdžią taip pat užtikrinti, kad D. Trumpas sulauktų įstatymo numatytos bausmės už įtariamus nusikaltimus prezidentavimo metu.

Be D. Trumpo įtariamo vaidmens miniai šturmuojant Kapitolijų, tikriausiai yra dar ilga virtinė kitų įtariamų nusikaltimų, kuriuos prokurorai galbūt norėtų tirti, nurodė HRW vadovas, duodamas interviu savo namuose Ženevoje.