Pastarosiomis savaitėmis būta spėlionių, kad kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar gali išprovokuoti karinį konfliktą su Iranu. D. Trumpas 2018 metais ne tik vienašališkai pasitraukė iš tarptautinio branduolinio susitarimo, bet ir įvedė drakoniškas sankcijas Iranui.

Šios sankcijos per praėjusius dvejus metus sukėlė didelę ekonominę krizę nafta turtingoje šalyje. Prezidentas Hassanas Rouhani dabar tikisi, kad D. Trumpo įpėdinis J. Bidenas grįš prie sutarties ir atšauks sankcijas. D. Trumpo pasitraukimas reikš ne tik „apystorio rasistiško tirono“ pabaigą, bet ir galutinį jo politikos Irano atžvilgiu žlugimą, pabrėžė H. Rouhani.

Vadovybė Teherane tikina, kad dabartiniai manevrai nekelia grėsmės regiono šalims. Jie esą skirti tik šalies gynybai nuo galimų JAV atakų.

Vis dėlto abejonių kyla. Ypač arabų Persijos įlankos šalys Irano pratybas ir Irano raketų programą vertina kaip milžinišką pavojų regionui. Vakarai taip pat baiminasi karinės eskalacijos Persijos įlankoje, per kurią gabenama 40 proc. pasaulio žaliavinės naftos.