„Sveikas, brangusis!“ – sausio 11 d. tarė A. Lukašenka, galingai apkabindamas Rene Faselį.

Prieš metus prasidėjus COVID-19 pandemijai, toks elgesys yra tikra retenybė, skelbia „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“. Abu apsauginių kaukių nedėvintys vyrai draugiškai šnekučiavosi ir keletą sekundžių spaudė vienas kitam rankas, prieš pereidami prie svarbesnės susitikimo dalies.


2021 m. gegužės ir birželio mėnesiais Baltarusija turėtų kartu su Latvija organizuoti pasaulio ledo ritulio čempionatą, tačiau Ryga ir daugelis kitų Europos Sąjungos (ES) sostinių ragina TLRF panaikinti Minsko teisę rengti čempionatą dėl brutalaus elgesio su protestuotojais ir politinės opozicijos atstovais.

R. Faselis kaip tik ir atvyko į Minską aptarti šio klausimo. Galutinis sprendimas turėtų būti priimtas sausio 25–26 d. įvyksiančiame TLRF susirinkime.

A. Lukašenka susiduria su nesibaigiančiais protestais nuo pat ginčytinų prezidento rinkimų, įvykusių praėjusių metų rugpjūčio 9 d. Opozicijos nariai teigia, kad rezultatai buvo suklastoti ir kad A. Lukašenka nesąžiningai laimėjo šeštą kadenciją. ES ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) atsisakė pripažinti A. Lukašenką teisėtai perrinktu prezidentu, o už žiaurų elgesį su protestuotojais Baltarusijai įvedė sankcijų.

Teisės rengti ledo ritulio čempionatą netekimas būtų stiprus smūgis aistringam šios sporto šakos gerbėjui A. Lukašenkai, kuris ir pats dažnai žaidžia.

Opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, keletą mėnesių praleidusi Lietuvoje, nes sulaukė grasinimų iš Baltarusijos saugumo pareigūnų, tviteryje parašė, kad visai netoli tos vietos, kur šiltai susitiko šalies prezidentas ir TLRF vadovas, „gyventojai kalinami nežmoniškomis sąlygomis kaip politiniai kaliniai“.


Ji pridūrė, kad nors šveicaras R. Faselis buvo apkabinęs A. Lukašenką, „Šveicarijos ir Baltarusijos pilietybę turinti Natalie Hersche už dalyvavimą Baltarusijoje surengtuose taikiuose protestuose buvo nuteista dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausme“.

Didelis spaudimas

Baltarusijos žurnalistė Hanna Liubakova parašė panašaus pobūdžio žinutę: „Daugiau nei 30 tūkst. sulaikytųjų. Saugumo tarnybų pareigūnai nušovė ir mirtinai sumušė keletą žmonių.
Yra 169 politiniai kaliniai. O Tarptautinės ledo ritulio federacijos prezidentas Rene Faselis buvo šiltai sutiktas... Minske.“


A. Lukašenka R. Faseliui sakė, jog Baltarusija yra pasiruošusi organizuoti čempionatą kartu su Latvija arba be jos. Prezidentas pareiškė, kad jeigu Ryga atsisakys, „surengsime geriausią pasaulio čempionatą Baltarusijoje“.

Baltarusijos vadovas taip pat patikino R. Faselį, kad Minskas užtikrins renginio saugumą ir kad nebus jokio pavojaus, kalbant apie „koronavirusą, politinį saugumą ar fizinį saugumą“.

„Sutinku su neseniai jūsų pasakytais teiginiais: sportas turi vienyti tautas, ne jas skaldyti, be to, sporte reikia kaip įmanoma labiau vengti politikos“, – nurodė A. Lukašenka.

Savo ruožtu, R. Faselis tik pasakė, jog „džiaugiasi“ būdamas Minske ir „turėdamas galimybę aptarti situaciją“. Jis prisipažino, kad TLRF „patyrė didelį spaudimą dėl šio klausimo“.

Apgailėtinas naivumas

Buvęs Lietuvos krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tviteryje parašė, kad „diktatūroje nėra skirtumo tarp sporto ir politikos“.

„Kai kurių sporto biurokratų naivumas yra tiesiog apgailėtinas“, – pridūrė jis.

Buvusi Europos Parlamento (EP) narė Rebecca Harms socialiniame tinkle pakomentavo, kad R. Faselio ir A. Lukašenkos susitikimas – „dar vienas tarptautinių sporto organizacijų begėdiškumo pavyzdys“.


Vokietijos atstovė EP Viola von Cramon atrėmė argumentą, kad „sportas nedera su politika“, parašiusi: „O ar sportas dera su sąžiningumu, žmogiška savigarba, morale ir kitais principais, kurių neva laikosi jūsų organizacija?“

Ji pridėjo nuorodą į gruodžio mėnesį parašytą atvirą laišką R. Faseliui, kurį pasirašė 51 europarlamentaras. Jame TLRF raginama „laikytis savo principų, nepateisinti žiaurumo ir užtikrinti, kad 2021-ųjų pasaulio ledo ritulio čempionatas nebūtų rengiamas A. Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje ir nebūtų perkeltas į Rusiją, kuri vienintelė pripažįsta A. Lukašenką“.

Laiškas užbaigiamas sportine metafora: „Ritulys yra jūsų aikštės pusėje.“

Elektroninę peticiją, kuria raginama pakeisti čempionato šalį, pasirašė 44 tūkst. žmonių.

Rusijoje gyvenantis vokiečių analitikas Jensas Siegertas atkreipė dėmesį į tai, kad A. Lukašenka pasakė R. Faseliui, jog „Baltarusijoje niekas neužiminėja vyriausybinių pastatų“, regis, darydamas aliuziją į sausio 6-osios Kapitolijaus šturmą JAV, kai į pastatą įsiveržė agresyviai nusiteikę prezidento Donaldo Trumpo šalininkai.

„Visiškai teisingai, – tviteryje rašė J. Siegertas. – Juk opozicija protestuoja tik taikiai. Žmonės nesinešioja ginklų. Protestų dalyvius suima vien už būriavimąsi ar mojavimą vėliavomis.“


Kitas analitikas Janis Kluge pridūrė: „Lukašenka jau visiškai „užėmė“ Baltarusijos parlamentą.“