„Mes 2021 metais nepasieksime kažkokių gyventojų imuniteto ar kolektyvinio imuniteto pakopų“, – pirmadienį virtualioje spaudos konferencijoje sakė PSO vyriausioji mokslininkė Soumya Swaminathan ir pabrėžė būtinybę toliau laikytis tokių pandemijos valdymo priemonių kaip fizinis atstumas, rankų plovimas ir kaukių dėvėjimas.

Ji gyrė „neįtikėtiną pažangą“, kurią pavyko pasiekti greitai sukūrus iš karto kelias saugias ir patikimas vakcinas nuo koronaviruso. Tačiau kol bus pagaminta milijardai pasauliui reikalingų vakcinos dozių, prireiks laiko. Todėl žmonės ir toliau turi apsišarvuoti kantrybe.

Ji sakė, kad galiausiai „vakcinos atvyks. Jos pasieks visas šalis“.

„Tačiau tuo metu neturime pamiršti, kad yra priemonių, kurios veikia“, – kalbėjo mokslininkė.

Reikėtų ir toliau laikytis visuomenės sveikatos ir socialinių priemonių, kuriomis siekiama sustabdyti viruso plitimą, „bent jau iki šių metų pabaigos“, teigė ji.

Apie kolektyvinį imunitetą kalbama, kai šalyje atsparumą sukėlėjui įgyja tiek daug gyventojų, kad šis nebegali plačiai plisti. Tada ir neskiepyti gyventojai yra apsaugoti nuo užsikrėtimo.

Plintant naujos atmainos koronavirusui PSO Europos padalinys praėjusią savaitę paragino imtis griežtesnių priemonių.

„Tai nerimą kelianti situacija, tad per trumpą laiko tarpą privalome padaryti daugiau, nei kol kas padarėme, ir griežtinti visuomenės sveikatos ir socialines priemones, kad užtikrintume, jog galime plokštinti kai kuriose šalyse vertikaliai į dangų šaunančias kreives“, – spaudos konferencijoje sakė PSO Europos padalinio vadovas Hansas Kluge, omenyje turėdamas Jungtinėje Karalystėje (JK) aptiktą naujos atmainos koronavirusą.

Nors natūralu, kad virusas kinta, o naujosios atmainos koronaviruso simptomai, kaip manoma, nėra sunkesni, „greitesnis jo perdavimas“ vis tiek kelia nerimą, teigė PSO Europos padalinio vadovas.

„Nepaskelbus griežtesnių apribojimų viruso plitimui stabdyti, pasekmės ir taip daug spaudimo patiriančioms sveikatos apsaugos institucijoms bus dar didesnės“, – teigė H. Kluge.
Jis rekomendavo imtis priemonių, kurios „mums visiems ir taip puikiai žinomos“: reikalauti visuotinio kaukių dėvėjimo, riboti susibūrimus, užtikrinti atstumo laikymąsi ir tinkamą higieną. Šios priemonės, kartu su adekvačiu testavimu, karantino ir saviizoliacijos vykdymu, veiks, jei jų laikysimės visi kartu, teigė H. Kluge.