„Iki 20 proc. sodrinto urano gamybos procesas Šachido Alimohammadi (Fordo) sodrinimo komplekse prasidėjo“, – sakė vyriausybės atstovas Ali Rabiei, kurio žodžiai cituojami valstybinio transliuotojo interneto svetainėje.

Pasak pareigūno, prezidentas Hassanas Rouhani sodrinti uraną tokiu laipsniu nurodė „pastarosiomis dienomis“, o „dujų leidimo [į sodrinimo centrifugas] procesas prasidėjo prieš kelias valandas“.

Praėjusį mėnesį konservatorių dominuojamas Irano parlamentas priėmė įstatymą dėl „sankcijų panaikinimo ir Irano liaudies interesų apsaugos“, kuriuo suteikė įgaliojimus H. Rouhani vyriausybei „gaminti ir saugoti 120 kg iki 20 proc. sodrinto urano per metus“.

Įstatymu administracija taip pat raginama nutraukti Jungtinių Tautų inspekcijas Irano branduoliniuose objektuose, jei likusios susitarimo šalys – Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija – nepadės Iranui pardavinėti naftos ir neužtikrins pajamų sugrįžimo.

Prieš šio įstatymo įsigaliojimą H. Rouhani jį kritikavo kaip „kenkiantį diplomatinės veiklos kursui“.

Tačiau parlamento ir vyriausybės ginčus sprendžianti Sergėtojų Taryba praėjusį mėnesį įstatymą patvirtino.

Irano pareigūnai, tarp jų užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas, yra sakę, kad vyriausybė vykdys parlamento sprendimą.

Vyriausybės interneto svetainėje cituojami A. Rabiei žodžiai, kad administracijos pozicija dėl šio įstatymo aiški, „bet vyriausybė mano turinti pareigą vykdyti įstatymą“.

Vyriausybė yra užsiminusi apie pasirengimą dirbti su JAV išrinktuoju prezidentu Joe Bidenu po ketverių įtemptų Donaldo Trumpo prezidentavimo metų. Kadenciją baigiantis JAV prezidentas išvedė savo šalį iš daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir sugrąžino bei sugriežtino sankcijas Teheranui.