„Ženevos konvencija įpareigoja valstybes patraukti karo nusikaltėlius atsakomybėn už jų nusikaltimus, net jei jie veikia kaip privatūs saugumo kontraktininkai“, – sakoma JT darbo grupės vadovės Jelenos Aparac pareiškime.

„Šiomis malonėmis pažeidžiami JAV įsipareigojimai pagal tarptautinę teisę ir, platesniu mastu, kenkiama humanitarinei teisei ir žmogaus teisėms pasauliniu lygiu“, – sakė ji.

Kadenciją baigiantis D. Trumpas malonę „Blackwater“ darbuotojams ir virtinei kitų asmenų suteikė gruodžio 22 dieną.

Minimi „Blackwater“ kontraktininkai prieš šešerius metus buvo nuteisti dėl to, kad 2007-ųjų rugsėjo 16-ąją pradėjo šaudyti judrioje Bagdado Nisuro aikštėje. Šis kruvinas incidentas papiktino irakiečius, sukėlė įtampą tarp JAV ir Irako bei tarptautinį skandalą, įtvirtino nevaržomai siautėjančių JAV saugumo kontraktininkų įvaizdį.

Tuomet žuvo mažiausiai 14 civilių irakiečių, o dar 17 buvo sužeisti.

„Blackwater“ apsaugininkai teigė, kad jie gindamiesi reagavo į sukilėlių ugnį.

„Malonė šiems „Blackwater“ kontraktininkams yra įžeidimas teisingumui ir Nisuro aikštės žudynių aukoms bei jų šeimoms“, – sakė J. Aparac.

Darbo grupės penkis nepriklausomus ekspertus paskyrė JT, bet jie nekalba šios organizacijos vardu. Trečiadienį ši grupė perspėjo, kad šalys turi prievolę nubausti nuteistus karo nusikaltėlius.

„Malonės, amnestijos ar bet kurios kitos reabilitavimo formos dėl karo nusikaltimų atveria duris piktnaudžiavimui ateityje, kai valstybės samdys privačias karines ir saugumo kompanijas valstybei būdingoms funkcijoms atlikti“, – sakoma pareiškime.

Darbo grupė išreiškė didelį susirūpinimą praktika leisti privatiems saugumo kontraktininkams „veikti nebaudžiamiems per ginkluotus konfliktus“.

Tai gali paskatinti šalis „apeiti savo įsipareigojimus pagal humanitarinę teisę vis labiau perduodant svarbias karines operacijas privačiajam sektoriui“, perspėjo grupė.