R. T. Erdoganas sakė, kad EŽTT priėmė „absoliučiai politinę“ nutartį, nes paskelbė savo sprendimą S. Demirtasui dar neišnaudojus visų teisinės gynybos priemonių Turkijos teismuose.

2018 metais kurdų politinis lyderis buvo nuteistas už teroristinės propagandos skleidimą. 47 metų S. Demirtasui taip pat yra pareikšta virtinė kitų kaltinimų, už kuriuos jam gali būti skirta iki 124 metų kalėjimo.

Vadovaujant S. Demirtasui jo prokurdiška Liaudies demokratijos partija (HDP) 2015 metais pirmą kartą prasimušė į Turkijos parlamentą. 2016 metais jis metė iššūkį R. T. Erdoganui prezidento rinkimuose, kuriuose liko trečias, surinkęs beveik 10 proc. balsų.

Turkijos valdžia kaltina HDP ryšiais su kurdų kovotojais, nuo 1984-ųjų tęsiančiais sukilimą šalies pietryčiuose.

S. Demirtasas taip pat kaltinamas kurstęs 2014 metų protestus, kilusius po to, kai kai džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ pradėjo puolimą prie sienos su Turkija esančiam Sirijos šiauriniam Ain al Arabo (Kobanės) miestui užimti. Daugumą šio miesto gyventojų sudaro kurdai.

Per tuos neramumus Turkijoje žuvo 37 žmonės.

EŽTT antradienį nusprendė, kad Turkijos valdžia pažeidė S. Demirtaso teisę į žodžio laisvę, ir pavadino jo kalinimą „užslėpto politinio tikslo priedanga“.

Turkijai Strasbūre įsikūrusio EŽTT nutartys yra privalomos, nes šalis yra Europos tarybos narė.

Tačiau R. T. Erdoganas pareiškė, kad ši teismo nutartis atspindi „dvigubus standartus“ ir yra „veidmainiška“.

„EŽTT derėtų žinoti, kad jie gina, palaiko teroristą“, – piktinosi prezidentas.

„Mūsų tautos akyse jis kaltas ne dėl savo politinių įsitikinimų, bet dėl to, kad neatsiribojo nuo teroristinių grupuočių, atsakingų už dešimčių [žmonių] nužudymą“, – kalbėjo jis.

R. T. Erdoganas šiuos komentarus išsakė kelios minutės po to, kai EŽTT pranešė tapęs „didžiulio masto kibernetinės atakos“ taikiniu. Ataka buvo surengta netrukus po to, kai teismas paskelbė nutartį dėl S. Demirtaso.

EŽTT nurodė, kad dėl atakos kelias valandas neveikė jo interneto svetainė.

„Šįsyk, regis, duomenų nebuvo prarasta“, – naujienų agentūrai AFP sakė teismo atstovai.

Anot teismo, kol kas nenustatyta, iš kur buvo surengta ataka ir kas jos vykdytojai.