Valdomomis raketomis ginkluotas eskadrinis minininkas „USS John S. McCain“ „gynė laivybos teises ir laisves prie Spartlio salų“, pareiškime pažymėjo JAV 7-asis laivynas.

„Ši laivybos laisvės operacija... padėjo apginti tarptautinėje teisėse numatytas teises, laisves ir teisėtą jūros naudojimą, užginčijant Kinijos, Vietnamo ir Taivano primestus apribojimus taikiam plaukiojimui“, – priduriama pareiškime.

Kinija reiškia pretenzijas į kone visą Pietų Kinijos jūrą, įskaitant Spratlio salas, nors Taivanas, Filipinai, Brunėjus, Malaizija ir Vietnamas irgi pretenduoja į dalį šių akvatorijų.

Manoma, kad regione yra vertingų naftos ir dujų telkinių.

Dar labiau piktindamas paminėtas šalis ir Jungtines Valstijas, Pekinas ėmėsi statyti rifus dirbtinėse salose, kur teoriškai gali būti dislokuojami karo lėktuvai.

Vėliausią žingsnį amerikiečių laivynas žengė prastėjant JAV ir Kinijos santykiams dėl koronaviruso pandemijos. Vašingtonas kaltina Pekiną mėginimais nuslėpti ir nesureikšminti pirmojo protrūkio, užfiksuoto pernai Kinijos Uhano mieste.

Dvišaliai santykiai paaštrėjo daugelyje sričių, 2017 metais į valdžią atėjus Donaldui Trumpui. Pekino įtūžį išprovokavo D. Trumpo pradėtas prekybos karas, taip pat jo sprendimas parduoti 1,3 mlrd. dolerių (1 mlrd. eurų) vertės ginkluotę Taivanui, kurį Kinija laiko savo atsiskyrusia provincija.