Asmuo, su kuriuo A. Navalnas susisiekė, – tai Konstantinas Kudriavcevas. Jis faktiškai patvirtino, kad A. Navalną norėta nužudyti. Apie tai, ką sužinojo, A. Navalnas papasakojo vaizdo įraše, kurį pavadino „Paskambinau savo žudikui. Jis viską prisipažino“.

Per pokalbį, kurio turinys buvo paskelbtas portale „The Insider“, A. Navalnas prisistatė Saugumo tarybos sekretoriaus Nikolajaus Patruševo padėjėju. Jis paklausė, kodėl operacija nepasibaigė A. Navalno mirtimi.

A. Navalnas nurodė, kad balso ekspertizė „parodytų, jog tai tikrai yra“ K. Kudriavcevas.

Tinklaraštyje A. Navalnas taip pat paskelbė garso įrašą, telefoninio pokalbio nuorašą ir vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas jo pokalbis.

Garso įraše pašnekovas iš pradžių atrodė abejojantis ir atsargus, tačiau vėliau jis paaiškino, kaip A. Navalnui pavyko išgyventi.

Rusijos valdžios pareigūnai kol kas nesureagavo.

Žmogus, kuris, teigiama, yra K. Kudriavcevas, manė, kad A. Navalnas nemirė dėl pernelyg greito lėktuvo nusileidimo Omske ir greitosios pagalbos brigados operatyvinių veiksmų oro uoste.

A. Navalno pašnekovas taip pat pasakojo, kaip konfiskuotus politiko drabužius bandė išvalyti nuo „Novičiok“ pėdsakų. Jo teigimu, ypatingas dėmesys buvo skiriamas siūlėms vidinėje trumpikių pusėje.

Asmuo, kuris, manoma, buvo K. Kudriavcevas, nurodė dar vieno Federalinio saugumo biuro darbuotojo, irgi dalyvavusio operacijoje, pavardę – Vasilijaus Kalašnikovo.

Kaip rašo „The Insider“, V. Kalašnikovas yra nervus paralyžiuojančių agentų metabolitų biologiniuose pavyzdžiuose aptikimo srities ekspertas. Išklotinės duomenys rodo, kad po to, kai A. Navalną ištiko koma, jam skambino Stanislavas Makšakovas, kurį tyrimo dėl apnuodijimo autoriai pavadino grupės vadovu.

A. Navalnas paskelbė dar vieną pokalbį, kuriame jo pašnekovu tapo kažkoks Michailas – pasak K. Kudriavcevo, jis perdavė jam drabužius valymui („The Insider“ skelbia, kad tai yra Michailas Jevdokimovas, FSB kovos su terorizmu regioninio padalinio viršininkas). Jis atsisakė neįslaptinta telefono linija atskleisti A. Navalnui operacijos detales, bet patvirtino, kad K. Kudriavcevui perdavė politiko drabužius.

Praėjusią savaitę paskelbtas bendras žiniasklaidos tyrimas, kuriame rašoma, kad Cheminių ginklų ekspertai iš Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) Kremliaus kritiką A. Navalną sekė kelerius metus, taip pat ir tą dieną, kai jis buvo apnuodytas.

44 metų A. Navalnas rugpjūtį iš Tomsko į Maskvą skridusiame lėktuve pasijuto blogai ir, lėktuvui neplanuotai nutūpus Omske, buvo nuvežtas į šio miesto ligoninę, o po poros dienų nuskraidintas į Vokietiją gydyti. Vakarų ekspertai nustatė, kad jis buvo apnuodytas viena iš Sovietų Sąjungoje sukurtų nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“, bet Rusijos pareigūnai tai ne kartą neigė.

Tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „Bellingcat“, JAV televizija CNN, Rusijos tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „The Insider“ ir Vokietijos žurnalas „Der Spiegel“ praėjusį pirmadienį paskelbė bendrą ataskaitą, kurioje pateikia vyrų, vadinamų nervus paralyžiuojančių medžiagų ir toksinų, įskaitant „Novičioką“, specialistais, vardus ir nuotraukas.

Šie vyrai A. Navalną reguliariai sekdavo nuo 2017 metų, daro išvadą „Bellingcat“, remdamasis įvairiais duomenimis, įskaitant informaciją apie skambučius ir keliones.

„Šie operatyvininkai buvo netoli opozicijos aktyvisto tomis dienomis ir valandomis, kai jis buvo apnuodytas koviniu cheminiu ginklu“, – nurodė „Bellingcat“, identifikavęs 37 išvykas nuo 2017 metų, kai A. Navalną sekė vienas ar daugiau minimų agentų.

„Atsižvelgiant į šią neįtikimą sutapimų virtinę, pareiga pateikti nekaltą paaiškinimą, regis, tenka tik Rusijos valstybei“, – pridūrė „Bellingcat“, nenurodydamas, ar kreipėsi į FSB arba Kremlių su prašymu pakomentuoti.

CNN nurodė, kad Kremlius atsisakė komentuoti, o FSB neatsakė į jos prašymą.

Tyrimo metu nenustatyti jokie tiesioginiai kontaktai tarp A. Navalno ir nurodytų agentų.

„Žinau, kas norėjo mane nužudyti. Žinau, kur jie gyvena. Žinau, kur jie dirba. Žinau jų tikruosius vardus. Žinau jų netikrus vardus. Turiu jų nuotraukas“, – sako A. Navalnas pirmadienį jo tinklaraštyje paskelbtame vaizdo įraše.

Pastaraisiais metais „Bellingcat“ naudodamasis internete surinktais duomenimis kelis kartus identifikavo Rusijos saugumo tarnybų agentus, bet Maskva kaskart paneigdavo visus įtarimus.

Be kitų, „Bellingcat“ yra identifikavęs Rusijos karinės žvalgybos agentus, kurie, tinklalapio teigimu, yra atsakingi už buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą „Novičioku“ Jungtinėje Karalystėje.