PSO paraginus savo nares iš Europos sugriežtinti priemones prieš naująją COCID-19 atmainą, plintančią Didžiojoje Britanijoje, įvairios ES valstybės, įskaitant Vokietiją, Airiją, Italiją, Austriją, Rumuniją, Nyderlandus ir Belgiją, pareiškė, kad jos ketina uždrausti skrydžius iš JK.

Tuo tarpu šaltinis iš Vokietijos vyriausybės teigė, kad apribojimus gali įvesti visa 27 nares turinti Europos Sąjunga, o šalys tariasi dėl bendro atsako dėl jūrų, kelių ir geležinkelių jungčių su Didžiąja Britanija.

Roma ir Berlynas sekmadienį pranešė, kad nuo vidurnakčio stabdys skrydžius į ir iš Didžiosios Britanijos.

Nyderlandai uždraudė skrydžius iš JK sekmadienį nuo 6.00 val. ryto (7.00 val. Lietuvos laiku), tuo tarpu Belgija pranešė paseksianti šiuo pavyzdžiu ir uždraus keliones lėktuvais ir traukiniais iš JK nuo vidurnakčio.

ES, kuri praėjusią savaitę tapo pirmuoju pasaulio regionu, peržengusiu 500 000 mirčių, įvykusių dėl COVID-19, ribą, sunerimo paaiškėjus, kad kai kuriose Didžiosios Britanijos dalyse aptikta nauja viruso atmaina, galinti plisti dar lengviau.

Austrijos sveikatos ministerija pranešė naujienų agentūrai APA, kad ji taip pat įves skrydžių draudimą, tačiau tikslesnė informacija dar rengiama.

PSO atstovė Europoje teigė naujienų agentūrai AFP, jog „visoje Europoje, kur virusas gali plisti intensyviai ir plačiai, šalys turi dvigubinti savo kontrolės ir prevencijos metodus“.

Rumunija taip pat teigė, kad nuo pirmadienio popietės dviem savaitėms uždraudė visus skrydžius į ir iš JK.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir ES vadovai Ursula von der Leyen bei Charles'is Michelis sekmadienį surengė konferencinį pokalbį šiuo klausimu.

PSO: apie užsikrėtimus naujos atmainos virusu pranešta ir už JK ribų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina savo nares Europoje stiprinti priemones prieš pandemiją, Jungtinėje Karalystėje plintant naujos atmainos virusui, sekmadienį naujienų agentūrai AFP nurodė organizacijos Europos skyrius.

Už JK ribų apie devynis atvejus, kai žmonės užsikrėtė naujos atmainos virusu, pranešta Danijoje; po vieną atvejį užfiksuota Nyderlanduose ir Australijoje, nurodo PSO.

„Visoje Europoje, kur [virusas] plinta plačiai ir intensyviai, šalims reikia stiprinti savo kontrolės ir prevencijos metodus“, – sakė PSO Europos skyriaus atstovė.

Ši Jungtinių Tautų agentūra taip pat paragino savo nares visame pasaulyje „kiek įmanoma plėsti SARS-CoV-2 virusų sekoskaitą (sekvenavimą) ir skelbti gautus duomenis, ypač tais atvejais, kai randamos tos pačios susirūpinimą keliančios mutacijos“, nurodė atstovė.

Kelios Europos šalys sekmadienį nusprendė sustabdyti visus skrydžius iš Didžiosios Britanijos, kur aptiktas „nekontroliuojamai“ plitęs naujos atmainos koronavirusas.

PSO atkreipė dėmesį į „preliminarius požymius, kad šios atmainos virusas galbūt gali lengviau plisti tarp žmonių", ir į „preliminarią informaciją“, kad ši atmaina gali paveikti kai kurių diagnostinių testų parametrus.

PSO neturi įrodymų, kad naujos atmainos virusas nulemia kitokį ligos sunkumo laipsnį, bet „tai taip pat tiriama“.

„Eurostar“ stabdo traukinius

Tarp Londono, Briuselio ir Amsterdamo kursuojantys „Eurostar“ traukiniai nuo pirmadienio stabdomi, Belgijos vyriausybei paskelbus, kad sienos su Jungtine Karalyste sekmadienį vidurnaktį bus uždarytos.

Greitųjų traukinių operatorė sekmadienį paskelbė, kad traukiniai toliau važinėja tarp Londono ir Paryžiaus.

Belgijos vyriausybė skelbė, kad įsakymą dėl skrydžių ir traukinių kelionių iš JK uždraudimo persvarstys po 24 valandų. „Eurostar“ nurodė laukianti tolesnių detalių iš vyriausybių dėl kelionių suvaržymų taikymo.

Europos šalys, tarp jų Nyderlandai, Austrija ir Italija sekmadienį paskelbė, kad sustabdys skrydžius iš JK. Keliomis valandomis anksčiau britų vyriausybė įvedė naujas griežtas karantino priemones didelėse Pietų Anglijos dalyse, siekdama stabdyti naujos, labiau užkrečiamos atmainos viruso plitimą.

Britai gali būti atkirsti nuo ES

Vokietijos vyriausybė, anot vokiečių laikraščio „Bild“, dėl naujos koronaviruso atmainos nori visiškai stabdyti keliones iš Didžiosios Britanijos į Europą. Ši priemonė įsigaliotų jau nuo ateinančio vidurnakčio. Tada iki sausio 6 dienos pradžioje būtų draudžiami visi skrydžiai iš Didžiosios Britanijos, rašo laikraštis, remdamasis šaltiniais vyriausybėje. Vėliau galimai nekursuotų ir traukiniai bei keltai.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel dar sekmadienį telefonu kalbėsis su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, kad inicijuotų atitinkamą akciją Europos mastu. Esą būtina užverti vartus virusui. Vokietija šiuo metu pirmininkauja ES.

Šios iniciatyvos priežastis yra Anglijos pietryčiuose aptikta nauja koronaviruso atmaina, kuri, pirmaisiais duomenimis, yra labiau užkrečiama nei ligšioliniai viruso variantai.

Skrydžius iš JK dėl naujos viruso atmainos laikinai uždraus ir Italija

Italija prisijungs prie kelių kitų Europos valstybių, uždraudusių keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės, kur plinta nauja, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina, sekmadienį pranešė italų diplomatijos vadovas Luigi Di Maio.

„Jungtinė Karalystė paskelbė perspėjimą dėl naujos COVID-19 atmainos, – feisbuke parašė Italijos URM vadovas. – Mūsų, kaip vyriausybės, pareiga yra apsaugoti italus, ir dėl šios priežasties... su sveikatos apsaugos ministru pasirašysime įsaką, uždraudžiantį skrydžius į ir iš Britanijos.“

Vis dėlto L. Di Maio nenurodė, kada ši priemonė įsigalios.

Anksčiau sekmadienį apie sprendimą laikinai uždrausti keleivinius skrydžius iš JK paskelbė Nyderlandai. Draudimas įsigaliojo 6 val. (7 val. Lietuvos laiku) ir galios iki sausio 1-osios.

Kaimyninė Belgija taip pat paskelbė, kad nuo vidurnakčio mažiausiai vienai parai uždraudžia atskristi lėktuvams ir atvykti traukiniams iš Britanijos.

Berlynas irgi rimtai svarsto panašų draudimą skrydžiams iš Britanijos ir Pietų Afrikos, sakė šaltinis Vokietijos vyriausybėje.

JK sveikatos apsaugos sekretorius Mattas Hancockas sekmadienį pareiškė, kad vyriausybė paskelbė griežtą karantiną pietryčių Anglijoje, nes nauja, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina buvo „nekontroliuojama“.

„Veikėme labai greitai ir ryžtingai, – „Sky News“ sakė M. Hancockas. – Deja, naujoji atmaina buvo nekontroliuojama. Turime ją suvaldyti.“

Pasak M. Hancocko, padėtis yra „baisiai rimta“.

„Bus labai sunku ją suvaldyti, kol neišplatinsime vakcinos“, – sakė jis.

Susan Hopkins iš Anglijos visuomenės sveikatos agentūros (Public Health England, PHE) patvirtino JK ministro pirmininko Boriso Johnsono pateiktą informaciją, kad naujos atmainos virusas gali būti 70 proc. labiau užkrečiamas.

B. Johnsonas šeštadienį paskelbė, kad Londono ir pietryčių Anglijos gyventojai negalės išeiti iš namų be būtino reikalo, siekiant sulėtinti naujos koronaviruso atmainos plitimą.

Jis paliepė nuo sekmadienio įvesti naujus suvaržymus Londone ir pietryčių Anglijoje – šiame regione galios „ketvirtojo lygio taisyklės“, „šių regionų gyventojai privalo likti namuose“ mažiausiai iki gruodžio 30 dienos.

Tokiu būdu siekiama sulėtinti naujausio koronaviruso sklaidą teritorijose, kur jis dar neišplito.

Naujosios priemonės reiškia, kad apie trečdalis Anglijos gyventojų per Kalėdas negalės keliauti ir susitikti su kitais žmonėmis.