44 metų A. Navalnas rugpjūtį iš Tomsko į Maskvą skridusiame lėktuve pasijuto blogai ir, lėktuvui neplanuotai nutūpus Omske, buvo nuvežtas į šio miesto ligoninę, o po poros dienų nuskraidintas į Vokietiją gydyti. Vakarų ekspertai nustatė, kad jis buvo apnuodytas viena iš Sovietų Sąjungoje sukurtų nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“, bet Rusijos pareigūnai tai ne kartą neigė.

Pirmadienį tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „Bellingcat“, JAV televizija CNN, Rusijos tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „The Insider“ ir Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“ paskelbė, jog atlikę bendrą tyrimą nustatę, kad FSB cheminių ginklų ekspertai Kremliaus kritiką A. Navalną sekė kelerius metus, taip pat ir tą dieną, kai jis buvo apnuodytas.

„Atsiverčiu Baudžiamojo proceso kodeksą ir prieinu prie straipsnio „Pranešimas apie nusikaltimą“. Remiantis Baudžiamojo proceso kodekso straipsniu, darome pareiškimą apie nusikaltimą, kuris bus išsiųstas ir TK, ir FSB, – Rusijos radijui „Echo Moskvy“ sakė A. Navalnas. – Galite juoktis, kiek jums patinka, bet kitos procedūros šiuo atveju nėra.“

Ранее The Insider, Bellingcat и CNN при участии Der Spiegel провели совместное расследование, в котором утверждают, что к отравлению Навального причастны несколько сотрудников ФСБ России. Комментариев по этому поводу из других источников не поступало.

„Bellingcat“, CNN, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ bendroje ataskaitoje pateikiami vyrų, vadinamų nervus paralyžiuojančių medžiagų ir toksinų, įskaitant „Novičioką“, specialistais, vardai ir nuotraukos.

Šie žmonės A. Navalną reguliariai sekdavo nuo 2017 metų, daro išvadą „Bellingcat“, remdamasis įvairiais duomenimis, įskaitant informaciją apie skambučius ir keliones.

„Šie operatyvininkai buvo netoli opozicijos aktyvisto tomis dienomis ir valandomis, kai jis buvo apnuodytas koviniu cheminiu ginklu“, – nurodė „Bellingcat“, identifikavęs 37 išvykas nuo 2017 metų, kai A. Navalną sekė vienas ar daugiau minimų agentų.

„Atsižvelgiant į šią neįtikimą sutapimų virtinę, pareiga pateikti nekaltą paaiškinimą, regis, tenka tik Rusijos valstybei“, – pridūrė „Bellingcat“, nenurodydamas, ar kreipėsi į FSB arba Kremlių su prašymu pakomentuoti.

CNN nurodė, kad Kremlius atsisakė komentuoti, o FSB neatsakė į jos prašymą.

Tyrimo metu nenustatyta jokių tiesioginių kontaktų tarp A. Navalno ir nurodytų agentų.

„Žinau, kas norėjo mane nužudyti. Žinau, kur jie gyvena. Žinau, kur jie dirba. Žinau jų tikruosius vardus. Žinau jų netikrus vardus. Turiu jų nuotraukas“, – sako A. Navalnas pirmadienį jo tinklaraštyje paskelbtame vaizdo įraše.

Pastaraisiais metais „Bellingcat“, naudodamasis internete surinktais duomenimis, kelis kartus identifikavo Rusijos saugumo tarnybų agentus, bet Maskva kaskart paneigdavo visus įtarimus.

Be kitų, „Bellingcat“ yra identifikavęs Rusijos karinės žvalgybos agentus, kurie, tinklalapio teigimu, yra atsakingi už buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą „Novičioku“ Jungtinėje Karalystėje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praeitą savaitę per susitikimą su žmogaus teisių ekspertais teigė, kad turimos medžiagos apie A. Navalno apnuodijimą nepakanka baudžiamai bylai iškelti. Šiuo metu šalyje yra atliekamas parengiamasis patikrinimas dėl šio incidento.