Šiaurės pusrutulio šalims atėjus žiemai grumiantis su nauja pandemijos banga, Amsterdame įsikūrusi EVA paskelbė patyrusi kibernetinę ataką.

Tuo metu Europos šalys, tarp jų Vokietija, kur kanclerė Angela Merkel siekia griežtesnių priemonių prieš daugiau gyvybių nusinešančią antrąją COVID-19 bangą, nekantriai laukia vakcinos.

EVA nepateikė detalių apie kibernetinę ataką, bet „Pfizer“ ir „BioNTech“ sakė, kad programišiai pasiekė dokumentus, susijusius su jų kuriama vakcina nuo COVID-19, nors „jokios sistemos nebuvo pažeistos“.

EVA yra pažadėjusi iki gruodžio 29 dienos priimti sprendimą dėl sąlyginio „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos patvirtinimo, o iki sausio 12 dienos turi būti priimtas sprendimas dėl „Moderna“ kuriamos vakcinos.

Kanada trečiadienį tapo dar viena valstybe, patvirtinusia „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną. Jungtinė Karalystė antradienį pradėjo vykdyti pirmąją Vakarų pasaulyje skiepijimo nuo koronavirusinės infekcijos programą.

Po kelių dienų skiepijimą turi pradėti Jungtinės Valstijos; jų Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patariamoji komisija šiuo klausimu posėdžiaus ketvirtadienį.

Tačiau vienas vyriausybės mokslininkas sakė, kad FDA tikriausiai prašys žmonių, kuriems kada nors buvo pasireiškusi stipri alerginė reakcija, nesiskiepyti šia vakcina, nes dviem Britanijoje paskiepytiems sveikatos apsaugos darbuotojams prireikė pagalbos dėl alergijos.

Kibernetinė ataka prieš EVA įvyko Britanijai liepos mėnesį apkaltinus su Kremliumi susijusius programišius nusitaikius į laboratorijas, kuriose vykdomi tyrimai dėl vakcinų nuo COVID-19. Be to, vienas JAV laikraštis pranešė, kad kibernetiniai nusikaltėliai bandė atakuoti kelias skiepus kuriančias farmacijos firmas, tarp jų „Johnson & Johnson“, „Novavax“, „AstraZeneca“ ir Pietų Korėjos laboratorijas.

Rusija ir Kinija jau yra pradėjusios skiepijimo savos gamybos vakcinomis programas.

Rusijos kosmoso agentūra trečiadienį sakė planuojanti pasiūlyti savo vakciną „Sputnik V“ kosmonautams, bet tvirtino, kad jie skiepytųsi savanoriškai.

Izraeliui trečiadienį buvo pristatyta pirmoji „Pfizer“ vakcinos dozių siunta, o premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pažadėjo pasiskiepyti pirmas, nors šalyje dar turi būti išduotas leidimas naudoti šiuos skiepus.

„Man svarbu, kad Izraelio piliečiai būtų paskiepyti, – sakė premjeras. – Noriu parodyti jiems pavyzdį.“

Afrikos Sąjungos (AS) Komisijos pirmininkas Moussa Faki Mahamatas trečiadienį savo ruožtu sakė, kad Afrika turi viena pirmųjų gauti skiepus, ir pridūrė, jog „tie, kas turi [finansinių] priemonių, neturi monopolizuoti vakcinų“.

Praėjusių metų pabaigoje Kinijoje pasirodęs virusas visame pasaulyje jau pražudė daugiau kaip 1,5 mln. žmonių, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius viršijo 68,8 mln., rodo JAV įsikūrusio Johnso Hopkinso universiteto skelbiami duomenys.