Šių Rytų Europos šalių vadovybė trečiadienį Briuselyje vykusiame vyriausybių atstovų susitikime aktyvai priešinosi kitų 25 ES narių nuostatoms. Jos ir toliau vetavo koronaviruso paveiktos ekonomikos gaivinimo planą, tuo tarpu laikrodis tiksi, ir jeigu iki metų pabaigos nebus pasiektas susitarimas, visam blokui gresia nepaprastosios padėties biudžetas.

Tuo metu, kai Varšuva tvirtina, kad ji išsivers be paramos lėšų, o Vengrija teigia esanti pasirengusi leisti ES valstybėms apeiti vieningo patvirtinimo būtinybę pasitelkiant tarpvyriausybines sutartis, bloko pareigūnai koncentruojasi ties vadinamuoju „B“ planu.

Pagal šį planą Vengrija ir Lenkija būtų nušalintos nuo 750 mlrd. eurų (908 mlrd. JAV dolerių) vertės atsigavimo fondo, taip atimant iš jų galimybę grasinti vetuoti 2,2 trln. JAV dolerių vertės ES lėšų panaudojimo planą, įskaitant ir 2021–2027 m biudžetą, ir randant būdą nedelsiant nukreipti lėšas smarkiai nukentėjusioms šalims.

„Jeigu jos negerbs mūsų žaidimo taisyklių Europos lygmeniu, tuomet žaisime be jų, – ketvirtadienį sakė „Bloomberg TV“ sakė Europos liaudies partijos (ELP) frakcijos Europos Parlamente –pirmininkas Manfredas Weberis. – Taigi, jos privalo suprasti, jog tai gali virsti didele problema jų pačių šalims.“

ES lyderiai rengia susitikimą gruodžio 10 dieną, per kurį greičiausiai mėgins rasti kelią iš aklavietės.

Vengrijai su Lenkija, kurių atžvilgiu yra pradėti tyrimai dėl įtariamo Europos teisinių standartų ir demokratinių vertybių pažeidimų, galimai gresia nemalonumai, jeigu susitarimas nebūtų pasiektas, ir jos gali netekti iš viso 180 mlrd. eurų (218 mlrd. JAV dolerių) iš bloko daugiamečio biudžeto bei atsigavimo fondo. Ir vis dėlto jos toliau atkakliai laikosi savo pozicijų.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad jo šalis sugebės atlaikyti galimą nušalinimą iš atsigavimo fondo, nes ji gali pigiai platinti skolos vertybinius popierius finansų rinkose.

„Atsigavimo fondas faktiškai sudarytas iš kreditų, – trečiadienį vakare atsakinėdamas į klausimus per interneto ryšį sakė M. Morawieckis. – Taip, tai paskolos su žemomis palūkanomis, bet šiandien mes taip pat galime išduoti paskolą rinkoje su labai žemomis palūkanomis – platindami obligacijas.“

Vengrija yra pasirengusi tolesnėms deryboms, tuo pat metu pasilikdama teisę vetuoti finansinius susitarimus dėl sąlygų, kurias ji ir toliau vadina nepriimtinomis, sakė ministrų kabineto narys Gergely Gulyas.

Vengrijos premjero Viktoro Orbano vyriausybė ir toliau pasirengusi pritarti, kad ES atsigavimo fondas būtų įgyvendinamas tarpvyriausybinio susitarimo pavidalu, iš „solidarumo“ su pietinėmis valstybėmis, nors vėlgi, tik tuo atveju, jeigu nebus iškelta jokių nepriimtinų sąlygų, sakė G. Gulyas.

Plano B variantas yra „atsarginė priemonė:“, tuo atveju, jeigu Vengrija su Lenkija nesušvelnins savo pozicijos, sakė M. Weberis.

Anot „Rabobank“, įtampos pliūpsnis gali susilpninti zlotą ir forintą.

Lenkija ir Vengrija, laikydamosi tokios savo pozicijos, „vaikščioja labai plonu lynu“, nes joms skatinamosios priemonės reikalingos taip pat kaip ir likusioms regiono ekonomikoms“, sakė Ispanijos užsienio reikalų ministrė Arancha Gonalez Laya duodama interviu „Bloomberg TV“. „Šiuo metu – tai atsakomybės klausimas, ir būtent dėl to mes tikimės atsakingo elgesio tiek iš Lenkijos, tiek iš Vengrijos pusės“, – sakė ministrė.