„Dabar stebime planuotą ir prognozuojamą Kinijos įtakos kampanijos perorientavimą į išrinktojo prezidento Joe Bideno būsimosios administracijos narius“, – pareiškė W. Evanina, sakydamas virtualią kalbą Aspeno institute.

Pareigūnas pridūrė, kad šios pastangos „nukreiptos ne vien į naujosios administracijos narius, bet ir jų aplinkos narius“.

„Taigi, tai yra viena iš sričių, kurioje esame labai suinteresuoti, kad nauja administracija suprastų šią įtaką – kaip ji atrodo, koks jos skonis, į ką ji panaši, kai ją pajunti“, – kalbėjo W. Evanina.

Jis pabrėžė, kad labai svarbu J. Bidenui užtikrinti prieigą prie JAV žvalgybos bendruomenės teikiamos konfidencialios informacijos.

Per virtualią konferenciją Aspeno institute pasisakęs JAV generalinio prokuroro pavaduotojas nacionalinio saugumo reikalams Johnas Demersas paragino būsimąją administraciją išlikti budrią užsienio įtakos grėsmių atžvilgiu. Jis pažymėjo, kad Kinijos įtakos mastas dar „nebuvo viešai atskleistas, kaip, tikėtina, bus padaryta artimiausiais metais“.

J. Demersas taip pat atkreipė dėmesį, kad kitos šalys potencialiai pasimokė po Rusijos kišimosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus kampanijos, apėmusios kibernetines atakas ir dezinformacijos pastangas.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas lapkričio 26 d., praėjus daugiau nei dviems savaitėms, po to, kai rinkimų nugalėtiju paskelbtas J. Bidenas, pasveikino jį laimėjus JAV prezidento rinkimus, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Savo telegramoje Xi Jinpingas rašė, kad abi šalys turėtų „laikytis nekonfliktavimo ir nekonfrontavimo, abipusės pagarbos (ir) abipusiai naudingo bendradarbiavimo dvasios“, siekiant bendrų „kilnių tikslų“ – taikos ir ekonomikos plėtros visame pasaulyje.

Xi Jinpingas buvo vienas iš nedaugelio pasaulio lyderių, vis dar nepasveikinusių J. Bideno su pergale rinkimuose. Šiame sąraše vis dar yra Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo pradėti valdžios perdavimo procesą dar nepakanka, kad Rusijos prezidentas V. Putinas oficialiai pasveikintų Joe Bideną su pergale rinkimuose. Tai žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Ne šito nepakanka“, – sakė V. Putino spaudos sekretorius, paklaustas, ar suteikia dingstį sveikinti J. Bideną D. Trumpo rekomendacija JAV Bendrųjų paslaugų administracijos (GSA) vadovei Emily Murphy „daryti tai, ką reikia“ ir pradėti procedūras, susijusias su įgaliojimų perdavimu.

D. Trumpas leido JAV vyriausybei teikti pagalbą J. Bideno komandai netrukus po to, kai Mičigano valstija patvirtino rinkimų rezultatus J. Bideno naudai.
Lapkričio 3 d. įvyko JAV prezidento rinkimai. J. Bidenas užsitikrino daugiau kaip 270 rinkikų balsų, reikalingų pergalei.

Tačiau antros kadencijos siekiantis respublikonas D. Trumpas atkakliai tvirtina apie plataus masto sukčiavimą rinkimuose ir atsisako pripažinti savo pralaimėjimą. Jo kampanija pateikė teisinius ieškinius keliose valstijose.

Buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris įspėjo, kad naujoji Joe Bideno administracija turėtų kuo greičiau atkurti ryšių kanalus su Kinija, kurie per Donaldo Trumpo valdymo metus gerokai sutrūkinėjo, kitu atveju gresia krizė, ji gali virsti kariniu konfliktu.

„Jeigu nebus tam tikro bendradarbiavimo pamato, pasaulis nusiris į katastrofą, prilygintiną Pirmajam pasauliniam karui“, – pareiškė H. Kissingeris per forumo „Bloomberg New Economy Forum“ atidarymo ceremoniją. Pasak jo, dėl šiandien prieinamų karinių technologijų gali kilti tokia krizė, kurią „būtų dar sunkiau sukontroliuoti nei tas, kurių kildavo ankstesnėse erose“.

„Amerika ir Kinija dabar vis labiau linksta į konfrontacijas, ir savo diplomatiją jos vykdo per konfrontacijas, – interviu „Bloomberg News“ vyriausiajam redaktoriui Johnui Micklethwaitui sakė 97-erių metų H. Kissingeris. – Pavojus tas, kad gali kilti krizė, kuri iš priešiškos retorikos peraugs į tikrą karinį konfliktą.“