Šalyje jau ketvirtas mėnuo vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

A. Lukašenkos oponentai tvirtina, kad tikroji rinkimų laimėtoja yra jo varžovė Sviatlana Cichanouskaja, užėmusi savo įkalinto vyro vietą rinkimų kovoje ir greit tapusi populiari, ir toliau kiekvieną savaitgalį eina į sostinės Minsko gatves reikalauti prezidento atsistatydinimo bei naujų rinkimų.

Pastarosiomis savaitėmis pareigūnai ėmėsi griežtų represijų, kurių metu buvo sulaikyti šimtai žmonių ir neleista protestuotojams rinktis Minsko centre.

Tai paskatino A. Lukašenkos oponentus pakeisti taktiką ir jie ėmė kviesti žmones kiekviename sostinės rajone rengti nedidelius susibūrimus.

Pasak vietos žiniasklaidos, sekmadienį visame mieste suskaičiuota apie 20 tokių susibūrimų.

„Visuose Minsko rajonuose, be jokių išimčių, susirinko didelės kolonos. Lukašenkos milicija desperatiškai skuba iš rajono į rajoną“, – platformoje „Telegram“ pranešė opozicijos kanalas „Nexta Live“, padedantis koordinuoti vykstančias demonstracijas.

Kaip ir ankstesnėmis savaitėmis, sostinėje uždarytos kai kurios metropoliteno stotys, ribojamas mobilusis internetas.

Dislokuota daug saugumo pareigūnų, o portalas tut.by pranešė, kad prieš protestuotojus buvo panaudotos kurtinamosios granatos ir ašarinės dujos.

Žmogaus teisių organizacija „Viasna“ savo ruožtu pranešė, kad per protestus sulaikyta mažiausiai 50 asmenų. Centro tinklapyje skelbiamas sąrašas su sulaikytų protestuotojų pavardėmis, jis nuolat atnaujinamas.

Daugiausia žmonių sulaikyta Minske, bet jų būta ir Vitebske, prie Minsko esančioje Baraulianų gyvenvietėje, Karabčysuose Gardino srityje.

„Visi išeina į savo rajono gatves ir mato dešimtis, šimtus ir tūkstančius rėmėjų“, – šeštadienį savo „Telegram“ kanale paskelbtame vaizdo įraše kalbėjo 38 metų S. Cichanouskaja.

Ji pridūrė, kad baltarusiai yra „išdidi, drąsi ir taiki tauta, sužinojusi laisvės kainą ir niekada nesutiksianti gyventi be jos“.

Kelių Vakarų šalių lyderiai atsisakė pripažinti vėliausių rinkimų rezultatus ir išreiškė palaikymą S. Cichanouskajai, kuri netrukus po balsavimo buvo priversta pasitraukti į Lietuvą.

Europos Sąjunga paskelbė sankcijų A. Lukašenkai ir daugeliui jo sąjungininkų dėl įtariamo rinkimų klastojimo ir milicijos susidorojimo su demonstrantais.

Baltarusijos saugumo pajėgos pirmosiomis demonstracijų dienomis sulaikė tūkstančius protestuotojų. Daugelis jų vėliau pranešė apie kankinimą ir piktnaudžiavimą areštinėse.

A. Lukašenka, kurį tvirtai remia Maskva, savo ruožtu atsisako atsistatydinti ir vietoje to siūlo konstitucijos reformą opozicijai nuraminti.