J. Bidenas „pabrėžė savo įsipareigojimą gilinti ir atgaivinti JAV ir ES ryšius“, rašoma jo biuro pranešime, išplatintame po išrinktojo prezidento pokalbio telefonu su Europos Komisijos vadove Ursula von der Leyen.

Anot pranešimo, pokalbio metu J. Bidenas išreiškė viltį, kad abi pusės „bendradarbiaus spręsdamos bendrus iššūkius“. Jo pozicija smarkiai skiriasi nuo kadenciją baigiančio prezidento Donaldo Trumpo, kuris yra pavadinęs ES „priešininke“ ir kaltinęs ją kenkiant JAV prekybai.

Po pokalbio U. von der Leyen neslėpė optimizmo, atspindinčio daugelyje Europos sostinių juntamą viltį dėl būsimų geresnių santykių po konfliktų ir įtampos temdytų ketverių D. Trumpo prezidentavimo metų.

„Puiku pasikalbėti su išrinktuoju prezidentu Joe Bidenu, – parašė Europos Komisijos pirmininkė socialiniame tinkle „Twitter“. – Tai nauja ES ir JAV pasaulinės partnerystės pradžia... dirbdami drauge galime formuoti pasaulinę darbotvarkę, grindžiamą bendradarbiavimu, daugiašališkumu, solidarumu ir bendromis vertybėmis.“

„Atkurkime stiprų ES ir JAV aljansą“, – tviteryje parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis po pokalbio su J. Bidenu, kurį pakvietė „į specialų susitikimą Briuselyje ateinančiais metais“ su 27 Bendrijos valstybių vyriausybių vadovais.

J. Bidenas jau anksčiau asmeniškai pasikalbėjo su kai kurių Europos šalių lyderiais, tarp jų Vokietijos kanclere Angela Merkel, Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Borisu Johnsonu. Jie pasveikino J. Bideną su pergale lapkričio 3 dieną vykusiuose rinkimuose, nepaisant D. Trumpo atsisakymo pripažinti pralaimėjimą.

Europos diplomatai nekantrauja pamatyti, kokią poziciją J. Bidenas užims „Brexit“ klausimu, taip pat – kam skirs daugiau dėmesio: JAV ir ES ryšiams ar vadinamiesiems „ypatingiems santykiams“ su Britanija.

Tiek J. Bidenas, tiek jo kandidatas į valstybės sekretoriaus postą Antony Blinkenas kritikavo „Brexit“ ir reiškė susirūpinimą dėl jo poveikio taikai padalytoje Airijos saloje.

Ch. Michelis sakė padėkojęs J. Bidenui už jo poziciją, kad Britanija turi visiškai įgyvendinti išstojimo iš ES sutartį, kurią pernai pasirašė su Bendrija.

J. Bidenas taip pat pasikalbėjo su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, kurį patikino dėl „ilgalaikio Jungtinių Valstijų įsipareigojimo NATO, taip pat kertiniam kolektyvinės gynybos principui, įtvirtintam [Šiaurės Atlanto sutarties] 5-ajame straipsnyje“.

Penktasis straipsnis dėl kolektyvinės gynybos skelbia, kad vienos ar kelių NATO valstybių narių užpuolimas bus laikomas visų Aljanso narių užpuolimu. D. Trumpas anksčiau yra viešai išsakęs abejonių dėl šio principo.

D. Trumpas pareiškė, kad nebesipriešins vyriausybės pagalbai J. Bideno komandai

JAV prezidentas D. Trumpas pirmadienį pareiškė, kad daugiau nebesipriešins vyriausybės pagalbai J. Bideno pereinamojo laikotarpio komandai.

D. Trumpo tviterio žinutė, kad Bendrųjų paslaugų administracija (BPA) turėtų „daryti tai, ką reikia padaryti“, buvo paskelbta po to, kai šios agentūros vadovė Emily Murphy pareiškė, jog ji duos sutikimą išrinktajam prezidentui naudotis finansavimu ir kitais ištekliais, įskaitant prieigą prie žvalgybinės informacijos.

Toje pat tviterio žinutėje D. Trumpas tvirtino, kad vis dar atsisako pripažinti pralaimėjimą.

„Mūsų reikalas TVIRTAI tęsiasi, mes toliau kovosime ir, tikiu, nugalėsime!“ – rašė kadenciją baigiantis prezidentas.

D. Trumpas pastarąsias tris savaites po lapkričio 3-iosios rinkimų be jokių įrodymų tvirtino, kad įtikinanti J. Bideno pergalė buvo sukčiavimo rezultatas. E. Murphy, kuri neigia patyrusi politinį spaudimą, iki šiol atsisakydavo sudaryti sąlygas išrinktojo prezidento komandai naudotis standartiniu pagalbos paketu.

J. Bideno komanda netrukus po šio pareiškimo pasveikino sprendimą suteikti jai vyriausybės pagalbą.

„BPA administratorė konstatavo, kad išrinktasis prezidentas Joe Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris yra akivaizdūs rinkimų nugalėtojai, suteikdama ateinančiai administracijai išteklių ir paramos, reikalingų sklandžiam ir taikiam valdžios perdavimui“, – sakė J. Bidenas pareiškime.

„Ateinančiomis dienomis valdžios perėmimo komandos pareigūnai pradės susitikimus su federaliniais pareigūnais, kad aptartų atsaką į pandemiją, nuodugniai susipažintų su mūsų nacionalinio saugumo interesais ir iki galo suprastų Trumpo administracijos pastangas apkarpyti vyriausybės agentūras“, – sakė J. Bideno valdžios perėmimo komandos vadovas Yohannesas Abrahamas (Johanesas Eibrahamas).

Staigus pokytis atkakliose D. Trumpo pastangose užginčyti J. Bideno pergalę įvyko, kai buvo pranešta, kad prezidento rinkimų rezultatus patvirtino ir Mičigano valstija, o keli įtakingi kadenciją baigiančio valstybės vadovo šalininkai griežtai pareikalavo užbaigti politinę aklavietę.

Diplomatijos pokyčiai

Kiek anksčiau J. Bidenas pristatė savo būsimą užsienio politikos ir nacionalinio saugumo komandą, kurioje dirbs daug Baracko Obamos administracijos veteranų. Išrinktasis prezidentas viliasi, kad šie itin patyrę savo sričių specialistai padės jam padaryti galą D. Trumpo prezidentavimą lydėjusiai suirutei ir grįžti prie tradicinės JAV diplomatijos.

Sąrašo viršuje yra buvęs Valstybės departamento vadovo pavaduotojas Antony Blinkenas, kurį planuojama paskirti valstybės sekretoriumi.

J. Bidenas taip pat ketina pirmą kartą paskirti moteris vadovauti žvalgybai ir Iždo departamentui. Krašto saugumo sekretoriumi pirmą kartą turėtų tapti Lotynų Amerikos kilmės amerikietis, o būsimos administracijos pastangoms kovoti su klimato kaita turėtų vadovauti buvęs B. Obamos administracijos valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Prieš antradienį numatytą oficialų pristatymą J. Bideno komandos paskelbtas kandidatų sąrašas atspindi siekį grįžti prie Amerikos, kaip daugiašalių aljansų lyderės, vaidmens. Tai sudaro ryškų kontrastą D. Trumpo propaguotai politikai, kuri buvo grindžiama principu „Pirmiausia – Amerika“.

„Jie sutelks pasaulį spręsti mums iškylančius beprecedenčius iššūkius, kuriuos viena įveikti nepajėgi jokia šalis, – rašė J. Bidenas tviteryje. – Atėjo laikas atkurti Amerikos lyderystę.“

A. Blinkenas, ilgametis J. Bideno patarėjas, vadovaus pastangoms atitaisyti žalą, kurią padarė vienašališkumu grįsta D. Trumpo politika. Išrinktasis prezidentas yra pažadėjęs, kad Jungtinės Valstijos vėl prisijungs prie Pasaulio sveikatos organizacijos ir Paryžiaus klimato sutarties, nuo kurių D. Trumpas atsiribojo, ir atgaivins B. Obamos parengtą Irano branduolinį susitarimą.

J. Bidenas į Nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą planuoja paskirti pirmąją moterį – buvusią Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadovo pavaduotoją Avril Haines.

Kuboje gimęs Alejandro Mayorkasas turėtų stoti prie Krašto saugumo departamento vairo. Šios institucijos vykdyta griežta imigracijos politika pastaraisiais metais dažnai išprovokuodavo kontroversijas.

J. Bideno nusiteikimą vykdyti savo rinkimų kampanijos pažadą daugiau dėmesio skirti visuotinio atšilimo grėsmėms atspindi jo sprendimas skirti buvusį valstybės sekretorių J. Kerry naujuoju specialiuoju pasiuntiniu klimato klausimais.

Numatytas karjeros diplomatės Lindos Thomas-Greenfield skyrimas ambasadore prie Jungtinių Tautų taip pat siunčia žinią apie išrinktojo prezidento pasiryžimą grįžti prie daugiašališkumo politikos.

Jake'as Sullivanas, buvęs J. Bideno patarėju, kai šis užėmė viceprezidento postą B. Obamos administracijoje, turėtų tapti nacionalinio saugumo patarėju.

Janet Yellen turėtų patekti į istoriją kaip pirmoji moteris, paskirta iždo sekretore. 74 metų J. Yellen 2014-aisiais buvo paskirta JAV Federalinės rezervų sistemos vadove, tačiau po ketverių metų buvo D. Trumpo pakeista.

Kandidatų sąraše yra itin patyrę savo sričių specialistai, gerai pažįstami J. Bidenui. Tai sudaro ryškų kontrastą D. Trumpo praktikai skirti į aukštus postus administracijoje pareigūnus be toms pareigoms įprastos profesinės kvalifikacijos ir patirties. Ne vienas jų vėliau paliko Baltuosius rūmus susipykęs su prezidentu.