Taip pat bus leista atnaujinti Slovakijos ledo ritulio ir futbolo komandų rungtynes, penktadienį feisbuke paskelbė šalies ministras pirmininkas Igoris Matovičius.

5,5 mln. gyventojų turinti šalis yra viena pirmųjų apribojimus švelninančių valstybių. Šalia griežtų apribojimų vyriausybė protrūkį bandė suvaldyti masine testavimo programa, kurią pareigūnai laiko sėkminga.

Slovakijoje standartiniais testais iš viso patvirtinti 83 796 COVID-19 atvejai. Dėl su infekcija susijusių priežasčių šalyje iš viso mirė 491 pacientas – tai daug mažiau mirčių nei kitose Vakarų Europos valstybėse ir beveik 12 kartų mažiau nei kaimyninėje Čekijoje, kurioje pastarosiomis savaitėmis fiksuojami rekordiniai vienam gyventojui tenkantys mirčių ir infekcijų skaičiai.

Į Slovakiją iš daugumos ES šalių atvykstantys keliautojai nuo pirmadienio turės pateikti neigiamus PGR testo rezultatus.

Testas turi būti atliktas ne anksčiau nei prieš 72 val., penktadienio vakarą paskelbė Slovakijos sveikatos pareigūnai.

Nauja tvarka galios visoms ES valstybėms, išskyrus Suomiją ir Graikiją. Pastarosios šalys yra įtrauktos į dešimties valstybių, laikomų nedidelės rizikos šalimis, sąrašą. Į jį patenka ir Kinija bei Japonija.

Išimtys bus daromos į Slovakiją kasdien į darbą keliaujantiems žmonėms, kurių gyvenamoji vieta yra ne toliau nei 30 km nuo bet kurio pasienio posto. Taip pat nauja tvarka nebus taikoma studentams bei profesionaliems sportininkams.

Nuolat besikeičiantys valdžios pranešimai dėl naujų apribojimų šalyje sukėlė Slovakijos gyventojų pasipiktinimą.

Vis didėjanti ne tik žiniasklaidos bei opozicijos, bet ir valdančiosios koalicijos kritika skirta premjerui Igoriui Matovičiui. Premjeras apie naujus apribojimus paskelbia savo feisbuko paskyroje arba per spaudos konferencijas, tačiau nutarimus jis nuolat keičia.

Lapkričio pradžioje Slovakijai vos per dvi dienas pavyko ištestuoti daugiau nei 3,6 mln. žmonių – du trečdalius gyventojų.

Kaip skelbia CNN, spalį gausiai išaugus COVID-19 atvejų skaičiui, Europos valstybė nutarė griebtis milžiniškos apimties mėginimo testuoti visus vyresnius nei 10 metų amžiaus asmenis. Ši programa, pavadinta „Bendra atsakomybė“, yra pirmasis bandymas Europoje įgyvendinti tokį plataus masto testavimą.

Kaip teigiama oficialioje programos svetainėje, teigiamų testų yra tik kiek daugiau nei 1 proc. – tai atitinka iš viso 38 359 žmones.

„Mes gerokai pasistūmėjome į priekį. Bet nemanykite, kad nustačius tą 1 proc. viskas dabar jau gerai. Taip nėra. Realybėje, iki 2 procentų mūsų gyventojų gali būti užsikrėtę – tad situacija toli gražu nėra gera“, – kalbėjo šalies ministras pirmininkas I. Matovičius.

Pirmą kartą testavimo programa buvo išmėginta spalio 23 d. Oravos ir Bardejovo regionuose. Juose fiksuojamas didžiausias COVID-19 atvejų skaičius šalyje. Bandomojo testavimo metu dviejuose regionuose per tris dienas buvo ištestuota beveik 141 tūkst. žmonių – 91 proc. visų, atitinkančių kriterijus.

Slovakijos vyriausybė iki gruodžio 29 dienos pratęsė nuo spalio galiojančią ekstremalią padėtį. Tuo tarpu nepriklausomai nuo to taikomi judėjimo ribojimai, remiantis planais, pratęsti nebus.

Tai reiškia, kad jau šios savaitės pabaigoje nustos galioti draudimas palikti savo namus neturint neigiamo koronaviruso testo.

Per pasaulio mastu beprecedentę akciją Slovakija per praėjusius du savaitgalius greitaisiais antigenų testais dėl koronaviruso patikrino beveik visus vyresnius nei 10 metų amžiaus gyventojus. Tas, kas neturi neigiamo testo, nuo tada negali net eiti į darbą.

Šalyje mokyklas lanko tik moksleiviai iki 10 metų amžiaus. Kitiems pamokos vyksta nuotoliniu būdu. Parduotuvės nėra uždarytos, tačiau jos gali įsileisti tiki neigiamą koronaviruso testą pateikusius gyventojus. Pirmoji pandemijos banga Slovakijos beveik nepalietė. Tačiau prasidėjus rudeniui infekcijų skaičius ėmė smarkiai augti.