Vakcinos kūrimą finansuoja Amerikos farmacijos milžinė „Pfizer“, o mokslinį darbą atlieka „BioNTech“ – vokiečių bendrovė, įkurta tyrėjų, medikų Uguro Sahino ir Ozlem Tureci, informuoja „Skynews“ ir „Reuters“.

Jiedu vadinami galimai didelių pokyčių atnešiančios vakcinos nuo koronaviruso „smegenimis“.

Mokslininkas, verslininkas profesorius U. Sahinas (55 m.) ir daktarė O. Tureci (53 m.) šiuo metu priklauso 100-ui turtingiausių Vokietijos žmonių, o jų bendrovė „BioNTech“ prieš vakcinos kūrimą buvo vertinama 21 mlrd. dolerių.

Jie – imigrantų vaikai, gyvenimo pradžioje abu gyveno kur kas kukliau.

„BioNTech“ vadovas U. Sahinas gimė Turkijoje, Iskenderūne. Jo tėvai persikėlė į Vakarų Vokietiją, kai sūnui buvo ketveri, tėvas dirbo „Ford“ gamykloje Kelne.

Vyriausioji bendrovės medikė O. Tureci gimė Vokietijoje, turko gydytojo, emigravusio iš Stambulo, šeimoje.

U. Sahinas studijavo mediciną Kelne ir Hamburge, galiausiai susidomėjo imunoterapija. Jis sutiko būsimą žmoną karjeros pradžioje.

Viename interviu O. Tureci pasakojo, kad netgi sutuoktuvių dieną jie abu skyrė laiko padirbėti laboratorijoje.

Sutuoktiniai – tyrėjai, besidomintys vaistais nuo onkologinių ligų. Šios aistros vedini jie 2001 m. įkūrė pirmą savo bendrovę „Ganymed Pharmaceuticals“.

Bendrovėje buvo atliekami tyrimai su modifikuotu genetiniu kodu mRNA, siekiant pergudrauti organizmą, kad šis imtų kovoti su vėžiu ir gaminti antivėžinių antikūnų.

2016 m. jie pardavė bendrovė už 1,4 mlrd. dolerių. Tuo metu jie jau plėtojo „BioNTech“, kurią buvo įkūrę 2008 m., ir ieškojo platesnių vėžio imunoterapijos metodų.

Sutuoktinių darbas, nagrinėjant mRNA potencialą, pasirodęs esąs be galo svarbus, kuriant vakciną nuo COVID-19.

Sausį profesoriui U. Sahinui į rankas pateko mokslinis dokumentas apie koronaviruso protrūkį Uhane, Kinijoje. Jam dingtelėjo, kad antivėžiniai mRNA vaistai mažai kuo skiriasi nuo mRNA molekulės pagrindų kuriamų virusinių vakcinų.

„BioNTech“ greitai pavedė 500 darbuotojų sukurti kelis galimus derinius. JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ ir Kinijos vaistų gamintoja „Fosun“ kovą tapo „BioNTech“ partnerėmis.

Tyrimai parodė, kad vakcina, skatinanti organizmą gaminti antikūnus, 90 proc. atvejų veiksmingai apsaugo nuo infekcijos COVID-19.

Kolegų apibūdinimu, profesorius U. Sahinas – kuklus žmogus.

Jo kolega Matthiasas Theobaldas, onkologijos profesorius Mainco universitete, kuriame profesorius U. Sahinas tebedėsto, teigė: „Jis – labai kuklus, paprastas žmogus. Išoriniai dalykai jam nėra svarbūs. Jis nori sukurti struktūras, kurios suteiktų jam galimybę realizuoti vizijas, štai čia jo siekiai toli gražu nėra kuklūs.“

Kompanijos MIG, teikusios paramą „BioNTech“ valdybos narys Matthiasas Kromayeris vadina O. Tuereci ir U. Sahiną svajonių komanda, kuri suderino savo vizijas su realybėje esančiais suvaržymais.

Praėjusį pirmadienį U. Sahinas sakė „Reuters“, kad tyrimų rodikliai „stulbinamai sėkmingi“. Tyrėjo teigimu, anksčiau jis nenumanė, kokia sunki užduotis tai bus, kita vertus, jau tyrimų pradžioje buvo matyti, kad tai įmanoma.