Europos Sąjungos lyderiai Charles'is Michelis ir Ursula von der Leyen šeštadienį gyrė žinią, kad demokratas Joe Bidenas buvo išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu, ir pasisakė už stipresnius transatlantinius santykius.

„Atsižvelgiame į naujausius įvykius rinkimų procese“, – sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis, atstovaujantis ES narių lyderiams.

„Remdamasi tuo ES sveikina išrinktąjį prezidentą Joe Bideną ir išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris pasiekus pakankamai rinkikų balsų“, – pridūrė jis.

Obama sveikina iškovojus „istorinę ir užtikrintą“ pergalę

Kadenciją baigęs JAV prezidentas Barackas Obama pasveikino Joe Bideną iškovojus „istorinę ir užtikrintą“ pergalę šalies prezidento rinkimuose ir kreipėsi į amerikiečius, ragindamas įveikti susiskaldymą ir „rasti bendrą kalbą“.

„Suskaičiavus visus balsus, išrinktasis prezidentas Joe Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė (Kamala) Harris bus iškovoję istorinę ir užtikrintą pergalę“, – pranešime sakė Donaldo Trumpo pirmtakas B. Obama.

Tačiau B. Obama pripažino, kad 77-erių J. Bideno „laukia tokia išskirtinių iššūkių serija, su kokia nebuvo susidūręs nei vienas naujai išrinktas prezidentas – siautėjanti pandemija, lygybės stokojanti ekonomika ir teisingumo sistema, grėsmė demokratijai ir klimato pavojus.“

„Žinau, kad jis dirbs širdyje turėdamas visų amerikiečių interesus, nesvarbu, ar gavo jų balsą“, – sakė jis.

J. Bideną pasveikino ir Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau.

„Esu nusiteikęs bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu Bidenu, išrinktąja viceprezidente (Kamala) Harris, jų administracija ir Jungtinių Valstijų Kongresu, kartu spręsdami didžiausius pasaulio iššūkius“, – sakoma J. Trudeau pranešime.

Sveikinimą tviteryje parašė ir Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas: „JAV – mūsų svarbiausia sąjungininkė ir nekantrauju kartu dirbti ties mūsų bendrais prioritetais nuo klimato kaitos iki prekybos ir saugumo.“

Vokietija sveikina „naują pradžią“ transatlantiniuose santykiuose

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas šeštadienį pasveikino Joe Bideno pergalę JAV prezidento rinkimuose ir pareiškė, kad tai bus „nauja pradžia“ transatlantiniams santykiams.

„Džiaugiuosi būsimu bendradarbiavimu su prezidentu Bidenu. Jeigu norime įveikti didžiausias šio laikmečio krizes, mūsų transatlantinė draugystė – nepakeičiama“, – kanclerės sveikinimą citavo A. Merkel atstovas Steffenas Seibertas.

A. Merkel taip pat pasveikino išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris.

„Norime susitelkti į mūsų bendradarbiavimą [su naujuoju prezidentu] dėl naujos pradžios transatlantiniuose santykiuose, „naujojo kurso“, – per „Twitter“ parašė H. Maasas.

Vokietijos kanclerės pavaduotojas Olafas Scholzas taip pat gyrė J. Bideno pergalę kaip „naujo skyriaus“ pradžią.

Sveikinimai J. Bidenui keliauja ir iš Prancūzijos, Graikijos, Ispanijos vadovų. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas tviteryje rašė: „Turime daug padaryti, kad įveiktume šiandienos iššūkius. Dirbkime kartu.“

Pasveikino Lietuvos vadovai

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis šeštadienio vakarą pasveikino Joe Bideną su pergale Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose ir pabrėžė JAV vaidmenį užtikrinant šalies nacionalinį saugumą.

„Sveikinu J. Bideną laimėjus JAV prezidento rinkimus. Tikiuosi tęsti strateginį dvišalį bendradarbiavimą! Lietuva labai vertina tvirtą transatlantinį ryšį ir JAV lyderystę NATO, Baltijos šalių saugumo garantijas“, – tviteryje parašė G. Nausėda.

Po kelių minučių sveikinimą tviteryje paskelbė ir premjeras Saulius Skvernelis. Jis pavadino J. Bideną išrinktuoju prezidentu.

„Sulaukus naujausių žinių, noriu pasveikinti išrinktąjį prezidentą J. Bideną ir jo komandą. JAV yra Lietuvos draugė, svarbi sąjungininkė ir partnerė, tikiuosi, kad kartu mes šią partnerystę dar sustiprinsime“, – parašė S. Skvernelis.

Sveikinimus Lietuvos vadovai paskelbė praėjus kiek daugiau nei valandai po to, kai JAV žiniasklaida paskelbė, kad J. Bidenas užsitikrino pergalę rinkimuose.

Perrinkimo siekęs Donaldas Trumpas kol kas atsisakė pripažinti pralaimėjimą.

JAV prezidento rinkimai vyko antradienį, tačiau balsų skaičiavimas tęsiasi iki šiol.