Šie niūrus vertinimai, kuriuos socialiniame tinkle „Twitter“ atskirai pateikė Bendrijos derybininkas Michelis Barnier ir jo kolega britas Davidas Frostas, temdo viltis, kad šalims pavyks iki nustatyto galutinio termino sudaryti susitarimą.

Susitarimas turėtų būti sudarytas per šį mėnesį, kad būtų spėta jį ratifikuoti iki gruodžio galo, kai baigsis pereinamasis laikotarpis.

M. Barnier nurodė, kad vis dar esama „labai rimtų skirtumų“ trimis esminiais klausimais, kurie nuo pradžių kėlė daugiausiai nesutarimų derybose: dėl taisyklių, turinčių užtikrinti sąžiningą konkurenciją, dėl veiksmingo ginčų sprendimo mechanizmo ir dėl ES reikalavimo palikti jos žvejams prieigą prie JK vandenų.

„Tai esminės sąlygos bet kokiai ekonominei partnerystei“, – pažymėjo M. Barnier.

Jis pridūrė, kad ES „pasirengusi visiems scenarijams“, įskaitant galimybę, kad susitarimas nebus sudarytas.

ES vyriausiasis derybininkas šią žinutę tviteryje paskelbė po to, kai informavo ES šalių ambasadorius ir Europos Parlamentą apie padėtį po šią savaitę Briuselyje surengtų tiesioginių derybų su D. Frostu.

D. Frostas savo ruožtu pažymėjo, kad reikalingas sprendimas, kuris užtikrintų besąlygišką pagarbą JK suverenitetui.

Londonas tai akcentuoja nuo 2016-ųjų referendumo, kuriame britai nubalsavo už pasitraukimą iš ES. Po beveik pusšimtį metų trukusios narystės JK sausio 31-ąją oficialiai paliko Bendriją.

„Sutinku su Micheliu Barnier, kad kai kuriais esminiais klausimais vis dar esama didelių nesutarimų“, – sakė britų vyriausiasis derybininkas.

Ateinančiomis dienomis derybininkai toliau palaikys kontaktus vaizdo ryšiu, o kitą savaitę turėtų susitikti Londone naujam tiesioginių derybų ratui.

ES diplomatai patvirtino, kad derybos tebėra aklavietėje. Vienas jų sakė: „Manau, M. Barnier žinutė tviteryje pateikia labai aiškų vaizdą ir atitinka jo žinią (ES) ambasadoriams.“

Kitas diplomatas sakė: „Brexito“ derybose pastaruoju metu, regis, buvo pasiekta tam tikros pažangos. Deja, nepanašu, kad JK dėtų pakankamai pastangų išspręsti svarbiausius klausimus, tokius kaip vienodų sąlygų užtikrinimas, valdymas ir žvejyba. Atsižvelgiant į padėtį neatmestina, kad susitarimas nebus sudarytas.“