„Ribotame skaičiuje balsavimo apylinkių, kurias rinkimų dieną aplankė ODIHR atstovai, matėme, kad rinkimų procesas apskritai vyko ramiai, buvo gerai organizuotas ir skaidrus. Visų procedūrų bendrai buvo laikomasi“, – per spaudos konferenciją Kijeve sakė I. S. Gisladottir.

Stebėtojai pažymėjo, kad misijos išvada yra preliminari ir kad ODIHR atstovai taip pat prižiūrės rinkimų antrąjį turą.

Balsavusiųjų apklausos rodo, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio partija patyrė pralaimėjimą sekmadienį vykusiuose vietos valdžios rinkimuose, o jos prorusiška ir proeuropietiška varžovės pirmauja šalies didžiuosiuose miestuose.

Nė vienas prezidento partijos „Liaudies tarnas“ kandidatas nebuvo išrinktas meru didžiuosiuose miestuose ir regionų centruose – netgi V. Zelenskio gimtajame Kryvyj Rihe.

„Liaudies tarnas“ laimėjo rinkimus į savivaldybių tarybas dviejuose dideliuose vidurio Ukrainos miestuose, bet kituose septyniuose didžiuosiuose miestuose partija liko trečioje arba ketvirtoje vietoje, rodo dvi rinkėjų apklausos.

Vietos valdžios rinkimai buvo laikomi išbandymu V. Zelenskiui, kurio populiarumas per pusantrų metų prezidento poste nusmuko.

Politinės patirties neturėjęs buvęs komikas V. Zelenskis 2019 metais didele persvara laimėjo prezidento rinkimus, pažadėjęs išnaikinti korupciją ir užbaigti Rytų Ukrainoje vykstantį karą su prorusiškais separatistais.

Jo naujai įkurta partija „Liaudies tarnas“ pelnė rekordinę pergalę laimėdama daugumą praėjusių metų parlamento rinkimuose, bet nesant apčiuopiamų rezultatų, V. Zelenskio ir jo partijos populiarumas mažėjo.

Rinkėjų aktyvumas siekė 36 proc., praneša rinkimus stebinti organizacija „Opora“, o ankstesniuose vietos valdžios rinkimuose prieš penkerius metus jis buvo beveik 47 procentai.