Demonstrantai susirinko keliuose miestuose, pasipiktinę ketvirtadienį Lenkijos konstitucinio teismo priimtu nutarimu, remiantis kuriuo šiuo metu galiojantys teisės aktai, leidžiantys nutraukti nėštumą apsigimus vaisiui, yra „nesuderinami“ su gyvybės apsaugos principu.

Nuosprendis išprovokavo teisių gynėjų pasipiktinimą šioje pamaldžioje katalikiškoje valstybėje ir už jos ribų.

Ant kai kurių transparantų, papuoštų protestuotojų pyktį simbolizuojančių raudonų žaibų vaizdais, buvo užrašyta „Tai karas“ arba „Ateiname su jumis susidoroti, sadistai“.

„Vakar priimtas sprendimas tolygus visiškam abortų draudimui Lenkijoje, nes 98 proc. teisėtų [nėštumo] nutraukimų Lenkijoje yra susiję su vaisiaus apsigimimais“, – naujienų agentūrai AFP sakė Moterų ir šeimos planavimo federacijos vadovė Krystyna Kacpura.

„Tai Lenkijos valstybės nepagarba pusei gyventojų – moterims. Mes niekada to nepamiršime“, – pridūrė ji.

K. Kacpuros teigimu, ypač nepavydėtina bus kuklias pajamas turinčių moterų padėtis.

„Jiems tiesiog teks griebtis įvairių pavojingų metodų – pavyzdžiui, nekvalifikuotų žmonių daromų abortų ir būdų, kurių net nenoriu aptarti“, – pažymėjo aktyvistė.

„Mums paprasčiausiai buvo primesta [Nicolae] Ceausescu (Nikolajės Čiaušesku) era“, – pareiškė ji, turėdama omenyje velionį Rumunijos diktatorių, kuris griežtai ribojo abortus, siekdamas padidinti gimstamumą šalyje.

Tūkstančiai daugiausia jaunų protestuotojų buvo susirinkę Varšuvoje šalia dešiniojo sparno valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderio Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio), laikomo įtakingiausiu Lenkijos politiku, namų. Pastatą apsupusi riaušių policija jų artyn neprileido.

Kitur Lenkijoje protestuotojai rinkosi pagrindinėse aikštėse, prie PiS biurų ar netoli bažnyčių.

Šeštadienį buvo planuota surengti daugiau protesto akcijų.

Demonstracijos rengiamos nepaisant penktadienį premjero Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) padaryto pareiškimo, kad visa šalies teritorija nuo šeštadienio priskiriama koronaviruso epidemijos „raudonajai zonai“ ir kad bus įvesti griežtesni suvaržymai.

Tokių priemonių – be kita ko, numatančių daugelio mokyklų ir sveikatingumo klubų uždarymą, taip pat galimybę restoranuose užsisakyti tik maisto išsinešti – imamasi Lenkijoje užregistravus rekordinį COVID-19 atvejų šuolį.

Šeštadienį buvo paskelbta, kad koronavirusinė infekcija buvo patvirtinta ir Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai (Andžejui Dudai).