Dabar, praėjus ketveriems metams, atsakymų į šiuos klausimus vis dar nėra. Problemą į dienos šviesą ištraukė naujos įdomios įžvalgos, įskaitant naujas „The New York Times“ ir GQ publikacijas. JAV pareigūnai įtaria: kad ir kas vyktų, tai gali būti labai gerai koordinuota Jungtinių Valstijų priešų ataka.

Kas sukelia minėtuosius simptomus, vis dar neaišku. Teorijų daug ir labai įvairių – nuo mikrobangų energijos ginklų ir apnuodijimų iki masinės isterijos. Kol kas aišku tik viena: užsienyje dirbantys JAV pareigūnai kenčia alinančius simptomus ir nemažai tvirtinančių, kad iš JAV valdžios nesulaukia reikiamos pagalbos.

Štai kas jau žinoma.

Ar žinome, kas sukelia tuos simptomus?


Trumpai tariant, ne, nežinome. Tačiau mokslininkai ir pareigūnai apsistojo ties keliomis teorijomis, viena iš jų – mikrobangų ginklai. 2018 metais medikų komanda parengė publikaciją specializuotame leidinyje „Journal of the American Medical Association“, kurioje teigia išsiaiškinę, kad Kuboje nukentėjusių diplomatų smegenyse aptikta pažeidimų, panašių į tuos, kuriuos palieka smegenų sukrėtimas, nors galvos traumų jie nepatyrė.

Šiam tyrimui vadovavęs Smegenų traumų ir gydymo Penn centro vadovas Douglasas H. Smithas iš Perelmano medicinos mokyklos „The New York Times“ vėliau sakė, kad, nors iš pradžių ir netrūko skepticizmo, vis didėja įtarimų, kad diplomatų smegenys buvo paveiktos mikrobangų.

JAV kariuomenė ir pati kuria tiesioginės energijos ginklų, galinčių padaryti nemirtinos žalos, prototipų. Tik amerikiečių sistema dydžio tarsi sunkvežimis ir reikia net kelių valandų, kol užsikuria – švelniai tariant, būtų pernelyg sudėtinga tokia pasinaudoti prie kokio diplomato buto Havanoje.

Šaltojo karo metais Sovietų Sąjunga JAV ambasadą Maskvoje mikrobangomis atakavo dešimtmečius. Tai netgi turėjo savo pavadinimą – Maskvos signalas. Tai nebuvo proto kontroliavimo prietaisai, tačiau būdas aktyvuoti blakes, paslėptas ambasados sienose.

JAV konsulatas Kinijoje

„XX amžiaus aštuntąjį dešimtmetį sovietai naudojo labai daug didelės energijos prietaisų, jie naudoti techninėms duomenų rinkimo operacijoms. Paaiškėjo, kad viską ne iki galo apgalvojo, jie turėjo ir neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Visada maniau, kad tai kažkas panašaus į tai, kas vyksta Kinijoje, Rusijoje ir Kuboje“, – sako buvęs CŽA stoties Maskvoje vadas Stevenas Hallas, 2015 metais išėjęs į pensiją.

Yra ir kitų teorijų – pavyzdžiui, toksinų ar net masinės isterijos. Kuboje dirbę Kanados diplomatai taip pat patyrė mįslingų smegenų pažeidimų, tai nutiko maždaug panašiu metu, kada nukentėjo ir jų kolegos iš Jungtinių Valstijų.

Kanados valdžios užsakyto tyrimo autoriai išvadose atkreipia dėmesį į šalutinį poveikį chemikalų, naudojamų moskitams naikinti. Jie pabrėžia, kad žala diplomatų smegenims padaryta būtent neurotoksinams jautriausioje srityje.

Kiti įtaria masinę psichogeninę ligą, kai itin glaudžiai susijusioje grupėje esantys asmenys įtikina vieni kitus jaučiantys tuos pačius simptomus. Vienas profesorius „Vanity Fair“ tai įvardijo kaip „atvirkščią placebo efektą“. Tik 2018 metų tyrimo autoriai pažymi, kad kai kurie simptomai, kuriais skundėsi diplomatai, negalėjo būti apsimestiniai, ir kad masinių psichogeninių ligų atvejai tiek ilgai netrunka.

Daugiausia vilties, jog galbūt pavyks rasti atsakymą, suteikia tyrimas, kurį atliko Nacionalinė mokslų akademija. Vykdydama Valstybės departamento prašymą, gautą praeitą pavasarį, akademija suvienijo neurologus, elektroninės inžinerijos ekspertus, toksikologus ir epidemiologus.

Gautus rezultatus komitetas Valstybės departamentui pateikė rugpjūčio pradžioje, tačiau kol kas su jais nesusipažino nei įstatymų leidėjai, nei visuomenė. „Tiek man, tiek mano kolegoms tai buvo labai sukrečianti ir tikrai stebinanti patirtis“, – komentuoja Stanfordo universiteto medicinos profesorius Davidas Relmanas, pirmininkavęs komitetui.

JAV ambasada Havanoje
Foto: Reporters / Scanpix

Nors D. Relmanas ir negali dalintis savo padarytais atradimas, teigia, kad komitetas analizavo keturis galimus poveikio sveikatai paaiškinimus ir vienas iš jų pasirodė esąs labiausiai tikėtinas. „Bet tai nereiškia, kad tas vienas mechanizmas viską paaiškina. Vėlgi, klinikiniu požiūriu tai labai sudėtingi dalykai. Daugybė žmonių, skirtingos vietos, skirtingas laikas“.

Kada visa tai prasidėjo?


Mįslingi negalavimai pirmą kartą visuomenės dėmesį patraukė 2017 metais, kai JAV ambasadoje Kuboje dirbantys JAV pareigūnai pranešė jaučiantys klausos sutrikimų, svaigsta ir skauda galvą, vargina nuovargis, kognityvinės problemos, miego sutrikimai. Ateinančiais metais JAV diplomatai, dirbantys Kinijoje, ėmė skųstis simptomais, kurie, anot JAV valstybės sekretoriaus Mike‘o Pompeo, „labai panašūs ir atitinka medicinines indikacijas, susijusias su Kuboje dirbančių amerikiečių būkle“.
Galima rasti mažiausiai vieną tokį atvejį, įvykusi žymiai anksčiau nei incidentai Kuboje ir Kinijoje.

2013 metais Nacionalinės saugumo agentūros darbuotojas Mike‘as Beckas Užimtumo departamente užpildė darbuotojo kompensacijos paraišką, tvirtindamas, kad per kelionę priešiškoje valstybėje 1996 metais turėjo patirties su mikrobangomis, dėl to neįprastai jauno amžiaus – būdamas 46 metų – susirgo Parkinsono liga.

Agentūra paviešino įslaptinto žvalgybos vertinimo santrauką, joje teigiama, kad šalis, kurioje lankėsi M. Beckas, kaip spėjama, „turi itin galingą mikrobangų sistemos ginklą, galintį bėgant laikui susilpninti, įbauginti ar net pražudyti priešą nepaliekant jokių pėdsakų“.

„The New York Times“ rašė, kad su vertinimu susipažinę asmenys teigia, kad priešiška šalis, apie kurią čia kalbama, yra Rusija (Užimtumo departamentas M. Becko pretenziją atmetė).

Kaip reagavo valdžia?


Atsakas Kubai nesukėlė jokių papildomų sunkumų, nes D. Trumpo administracija ir taip ieškojo būdų, kaip padėti tašką buvusio prezidento Baracko Obamos administracijos vykdytoje santykių su sala atšilimo programoje.

Vašingtonas išsiuntė penkiolika Kubos diplomatų, Valstybės departamentas JAV piliečiams parengė kelionių perspėjimą (Kubos valdžia bet kokį savo vaidmenį tariamose atakose neigia). Kinijoje atsakas buvo žymiai tylesnis, nes D. Trumpas stengėsi rasti bendrą kalbą su Pekinu dėl prekybos susitarimo.

JAV vėliava
Foto: PA / Scanpix

„Jie mus ten paliko likimo valiai“, – „The New York Times“ sakė vienas iš nukentėjusių diplomatų Markas Lenzi.

M. Pompeo per spaudos konferenciją tokius pareiškimus, esą, politiniai nuogąstavimai lėmė vienokį ar kitokį administracijos atsaką, pavadino „be jokių abejonių klaidingais“.

Ir tai ne tik Kinija. Buvęs CŽA operacijų Europoje ir Eurazijoje vado pavaduotojas Marcas Polymeropoulas, kuris po viešnagės Maskvoje 2017 metais patyrė visus anksčiau minėtus simptomus, žurnalui GQ papasakojo apie savo patirtį, kai agentūra atsisakė jį gydymui perkelti į Walterio Reedo karo ligoninę.

„JAV valdžia su visu tuo susidorojo labai prastai. Panašiai kaip Nacionalinė amerikietiškojo futbolo lyga prieš penkiolika metų su smegenų traumomis, kai paprasčiausiai slėpė galvas smėlyje“, – „Foreign Policy“ sakė jis.

Kas už viso to slypi?


Įtarimų šešėlis krenta ant Kremliaus, o tai lemia ir faktas, kad Rusija jau ne kartą prieš Jungtines Valstijas naudojo mikrobangų ginklus, o vienas iš pagrindinių Maskvos tikslų – pasirūpinti, kad Amerikos santykiai su Kinija ir Kuba būtų įtempti.

Maskva jau ne kartą įrodė esanti pasirengusi persekioti priešus Vakaruose ir netgi siūlo Talibano kovotojams premijas už Afganistane nukautus amerikiečių karius. Rusijos užsienio reikalų ministerija neigia bet kokius ryšius su incidentu Kuboje.

Nepaisant to, faktai teigia priešingai. Kaip teigia GQ, CŽA tyrimas, kuriam buvo pasitelkti buvimo vietos duomenys mobiliuosiuose, atskleidė, kad tuo metu, kai minėtose šalyse JAV pareigūnai pradėjo justi pirmuosius simptomus, netoliese buvo Rusijos saugumo tarnybų. Kaip skelbia „The New York Times“, prieš besdami pirštu į Maskvą, vyresnieji JAV pareigūnai norėtų gauti įrodymų.