„Pakeitėmė taktiką. Mes ramiai surasime kiekvieną. Su šiuolaikinėmis priemonėmis galima tai daryti... Mes, beje, tai ir darome. Kiekvienas atsakys už savo veiksmus“, – pareiškė A. Lukašenka, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Mes šia kryptimi dirbame. Ir tai daro tam tikrą poveikį“, – sakė jis.

Baltarusiją jau trečią mėnesį krečia protestai prieš A. Lukašenką, oficialiai paskelbtą rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų laimėtoju. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Užsimojo prieš „Nextą“

Baltarusijos sostinės Centrinio rajono teismas pripažino susirašinėjimo platformoje „Telegram“ esantį pagrindinį opozicijos kanalą „Nexta“ bei jo logotipą ekstremistine medžiaga.

„Minsko Centrinio rajono teismo sprendimu susirašinėjimo platformos „Telegram“ informacinis kanalas „Nexta Live“ ir logotipas NEXTA pripažinti ekstremistine medžiaga su informacine produkcija (vaizdo klipais, raginimais, redakcijos ir prenumeratorių publikacijomis), turinčia ekstremistinės veiklos požymių“, – nurodė Aukščiausiojo teismo spaudos tarnyba.
Teismas kanalo veikloje įžvelgė „viešų raginimų rengti masinius neramumus ir jų organizavimo“ požymių.

Remiantis teismo sprendimu, Baltarusijos informacijos ministerija turi įtraukti informacinį kanalą „Nexta Live“ ir jo logotipą į respublikinį ekstremistinių medžiagų sąrašą, „imtis priemonių apriboti prieigą prie informacinių kanalų, turinčių analogiškus pavadinimus, ir jų sklaidą baltarusiškame segmente“.

„Teismo sprendimas turi būti vykdomas nedelsiant“, – nurodė Aukščiausiasis teismas.

Civilinė byla buvo išnagrinėta gavus Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos Vyriausiosios kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdybos kreipimąsi.

„Telegram“ kanalą NEXTA įkūrė tinklaraštininkas Sciapanas Pucila, šiuo metu gyvenantis Lenkijoje. Kanalas turi per 2 mln. prenumeratorių.

S. Cichanouskajos ultimatumas

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja antradienį pažadėjo ateityje atleisti nuo potencialios liustracijos šalies jėgos struktūras, su sąlyga, kad jos iki savaitės pabaigos pereis „liaudies pusėn“.

„Liaudies ultimatumas yra jūsų galimybė stoti baltarusių pusėn. Jei nesutinkate vykdyti nusikalstamų įsakymų – nedarykite to“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė S. Cichanouskaja.

Baltarusių opozicijos lyderė pažadėjo, kad „bus asmeniškai patraukti atsakomybėn tik įvykdžiusieji nusikaltimų“ ir kad „visuotinės liustracijos nebus“.

S. Cichanouskaja pabrėžė, kad „naujajai Baltarusijai“ reikalinga teisėsaugos institucijų sistema, ir pasiūlė jos darbuotojams bendradarbiauti su opozicija, taip pat padaryti „viešą pareiškimą dėl savo žmonių palaikymo“.

Baltarusijoje jau daugiau kaip du mėnesius vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Spaudžiama režimo į Lietuvą po balsavimo pasitraukusi S. Cichanouskaja laiko save rinkimų nugalėtoja. Ši 38 metų politikos naujokė nusprendė balotiruotis į prezidento postą, kai jos vyras Siarhejus Cichanouskis, taip pat ketinęs mesti iššūkį A. Lukašenkai, buvo įkalintas.

Baltarusijos vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė S. Cichanouskajos tarptautinę paiešką.

S. Cichanouskaja savo ruožtu sausio 13-ąją paskelbė Minsko režimui „liaudies ultimatumą“ ir pagrasino nacionaliniu streiku, jeigu valstybės vadovas neatsistatydins, nebus nutrauktas smurtas prieš demonstrantus ir nebus paleisti politiniai kaliniai.