Keli australų politikai, priklausantys skirtingoms ideologinėms grupėms, pateko į tyrėjų akiratį, nagrinėjant įtariamas užsienio jėgų įtakos operacijas, ypač vykdomas Kinijos.

Paprastai nekalbūs Australijos slaptųjų tarnybų vadovai pastaruoju metu vis atviriau kalba apie keliamą grėsmę.

„Užsienio šnipų ir jų įgaliotinių, veikiančių prieš Australijos interesus, esama daugiau nei per Šaltojo karo įkarštį“, – sakė Australijos saugumo žvalgybos organizacijos (ASIO) vadovas Michaelas Burgessas.

Jis perspėjo, kad užsienio vyriausybės stebi Australijoje gyvenančias išeivijos bendruomenes ir daro joms spaudimą.

Naujienų agentūros AFP tyrimas parodė, kad tokios veiklos taikiniais tampa iš Kinijos Sindziango regiono pasitraukę etninių uigūrų tremtiniai, gyvenantys Australijoje ir kitose demokratinėse šalyse.

Į Australijos universitetus įstojantys studentai iš Honkongo taip pat praneša apie bauginimą ir grasinimus jų šeimos nariams, gyvenantiems šiame tarptautiniame finansų centre, kurį pernai krėtė masiniai prodemokratinio judėjimo protestai.

Sakydamas kalbą įstatymų leidėjams Kanberoje M. Burgessas tiesiogiai nepaminėjo Kinijos. Tačiau jis pabrėžė, jog užsienio jėgų vykdomas diasporų stebėjimas ir bauginimas „tolygus puolimui prieš Australijos suverenitetą“.

„Nepriimtina, kad Australijoje žmonės gąsdinami vien už tai, kad pasisako už demokratines reformas ar kritikuoja žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė ASIO vadovas.