Kitaip tariant, JAV plaukia į neišmatuotus vandenis su kapitonu, kuriam tokios paprastos „jūreivystės“ tradicijos kaip balsavimo rezultatų pripažinimas ar smurto neskatinimas nėra savaime suprantami dalykai.

Kibirkštys virš parako statinės

Dauguma ekspertų sutinka, kad JAV visuomenė šiuo metu išgyvena didžiulį vidinį susiskaldymą, kurį būtų sunkiai įmanoma įsivaizduoti R. Reagano, B. Clintono, ar netgi ne taip senais G. Busho prezidentavimo laikais. Rasiniai neramumai, riaušės, degantys miestai ir ginkluoti priešiškų pusių apsižodžiavimai, kurie neretai virsta kruvina akistata tapo kasdienybe, o 56 proc. apklaustų amerikiečių mano, kad nepaisant rezultatų po rinkimų nakties per šalį nuvilnis smurto banga.

Donaldas Trumpas

„Pusės yra labai susipriešinusios ir kibirkštys yra spragsinčios visur. Trūksta tik aliejaus ant žibalo ir įsiplieks. Mes jau matėme protestus per „Black Lives Matter“ (BLM) visą kampaniją, kad ne tik aktyvavo protestuojančius, bet aktyvavo ir visas dešiniąsias jėgas, kurios išėjo su šautuvais. Ir Tokiuose susitikimuose, jeigu tu turi kitokią nuomonę, praktiškai yra labai pavojinga dalyvauti“, – sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgytė.

Puikus to pavyzdys – BLM protestai Kenošoje, Viskonsino valstijoje po to, kai pareigūnai rugpjūčio 23 dieną septynis kartus šovė į juodaodį Jacobą Blake'ą šiam sėdant į savo automobilį vaikų akivaizdoje. Po incidento kilo masiniai protestai, o ginkluotas septyniolikmetis kraštutinių dešiniųjų aktyvistas Kyle'as Rittenhouse'as atvyko iš gretimos Ilinojaus valstijos susiremti su protestuotojais. Incidentas baigėsi tragiškai žuvus dviem protestuotojams.

Spalio 8 dieną FTB pranešė sulaikiusi 13 asmenų ir išardžiusi sąmokslą pagrobti Mičigano gubernatorę demokratę Gretchen Whitmer. Sąmokslą rengė sukarinta savanorių organizacija „Wolverine Watchmen“. Visa tai puikiai iliustruoja, kokioje įtemptoje politinėje erdvėje vyks rinkimai ir kiek nedaug gali reikėti iki kraujo praliejimo.

Sukarintų organzacijų nariai susirinko palaikyti suimtus „Wolverine Watchmen“ narius

„Ypač, jeigu rezultatai būtų nedideli, tai vienintelis, kas gali numalšinti tokius protrūkius, tai yra vadovas, lyderis, kuris turi pasakyti, kad viskas yra gerai, mes esam demokratinė valstybė ir mes turime elgtis pagal demokratinėse valstybėse egzistuojančius principus ir t.t. Bet iš Trumpo to tikėtis, ko gero, nelabai galima. Tai čia yra didelis rizikos veiksnys“, – sakė M. Šešelgytė.

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius sutinka, kad JAV visuomenė šiuo metu kaip niekada susipriešinusi, bet tuo pačiu mano, kad smurto grėsmė po rinkimų gali būti kiek pervertinta. „Susipriešinimas visuomenėje yra didesnis, nei bet kada yra buvęs, arba bent nuo pilietinio karo. Politiniai skirtumai darosi svaresni, negu rasiniai ar klasiniai. Yra žmonių, kur sako, geriau jau mano duktė ištekėtų už juodaodžio, negu balsuotų už demokratus arba respublikonus, priklauso nuo partijos. Bet ta smurto baimė yra gerokai perdėta. Ir prisiminant, kad visą laiką, kai kilo neramumai, policijai nušovus juodaodį, tai vis dėlto smurto būta labai labai mažai yra. Yra tų kaubojų, kur vaikštinėja gatvėje su automatais, bet ir jie kol kas racionaliai elgiasi. Aš esu tikras, jog didesnių smurto proveržių nebus“, – teigė K. Girnius.Trumpo sprintas svyruojančiose valstijose


Vos tik pakilęs iš koronaviruso patalo D. Trumpas nedėkingų apklausų vejamas suskubo apkeliauti kuo daugiau svyruojančių valstijų ir surengti kaip įmanoma daugiau susitikimų su rinkėjais. Tai – itin mėgstamas D. Trumpo kampanijos triukas, kuris padėjo jam 2016 metais nurungti H. Clinton kritiniuose taškuose. Kol H. Clinton aplaidžiai svajojo apie pergalę Teksase ir kituose konservatyviuose bastionuose, D. Trumpas be atvangos agitavo pramonės ir darbininkų apgyvendintoje „Rūdžių juostoje“. Taktika pasiteisino su kaupu, kuomet itin reikšminga Pensilvanijos valstija vos 16. tūkst. balsų persvara nusidažė raudonai.
Tokios pat taktikos prezidentas laikosi ir siekdamas perrinkimo, tačiau šį kartą gali būti gerokai sunkiau. H. Clinton rinkimų dieną nacionalinėse apklausose pirmavo 3-4 proc. skirtumu, kai J. Bidenas šiuo metu „Real Clear Politics“ visų apklausų vidurkyje pirmauja 8,9 proc. Sunkius laikus liudija ir tas faktas, kad D. Trumpas turi skirti itin daug dėmesio atsikovoti tradiciškai konservatyvią Ajovos valstiją, kur šiuo metu atsilieka 1.2 proc. Šiuo metu apklausos iš visų kritinių svyruojančių valstijų, įskaitant Floridą, Viskonsiną, Mičiganą, Pensilvaniją, Arizoną, Šiaurės Karoliną rodo pranašumą J. Bidenui.

Donaldas Trumpas


Į tokią kritišką padėtį D. Trumpą įstūmė koronaviruso pandemija ir ją lydėjęs ekonominis nuosmukis. Tačiau pandemija jaukia ne tik D. Trumpo planus, bet ir patį rinkimų procesą. Nors balsavimas paštu nėra naujas reiškinys, JAV nuotoliniu būdu balsuota dar nuo pilietinio karo laikų XIX a. antroje pusėje, tačiau dar niekada tokiu būdu nebalsavo tiek daug žmonių.

Pandemija paskatino daugybę norinčių saugiai atiduoti savo balsą tą padaryti paštu, todėl nerimaujama, kaip greitai pavyks tuos balsus suskaičiuoti. Apklausos rodo, kad dauguma jų – registruoti demokratai, kai tuo tarpu D. Trumpo rinkėjai, dažnai neigiantys pandemijos rimtumą, ketina šturmuoti balsadėžes rinkimų dieną. Iki praėjusios savaitės jau 20 milijonų amerikiečių atidavė savo balsą, o tai reiškia, kad ir kas benutiktų per paskutines keletą savaičių, tai turės vis mažesnę įtaką galutiniam rezultatui.


Aukštas rinkėjų aktyvumas istoriškai dažniau palankus demokratams, o respublikonai dažniau laimi prie mažo rinkėjų aktyvumo.

„Klausimas, kokį rinkėją mobilizuoja tokie balsavimai ir kas daugiau linkę tai daryti. Ar J. Bideno, ar D. Trumpo rinkėjai. Ko gero, reikėtų tikėtis, kad tokiais naujais, kitokiais metodais labiau yra linkę naudotis J. Bideno rinkėjai.

D. Trumpo – jie tokie konservatyvesni. Bet pažiūrėkime į šitą klausimą kiek iš kitos pusės, kad visi kiti tie balsavimo būdai gali gelti rimtų iššūkių, jeigu rezultatai bus apylygiai. Nes D. Trumpas gi yra pasakęs, kad gali būti, kad aš rinkimus užprotestuosiu ir kad galbūt nesitrauks, jei manys, kad yra galimybių, kad jis vis dėlto laimėjo. Tai čia šiek tiek tokia pilka zona, kurią sukuria tas išankstinis balsavimas“, – sakė M. Šešelgytė.

Kaimynai ruošiasi blogiausiam scenarijui


JAV viešojoje erdvėje jau sklando scenarijus, itin neraminantis netgi artimiausią jav kaimynę Kanadą. Gana įprasta, kad pirmiausia suskaičiavus iš mažesnių ir atokių apylinkių iš pradžių persvara pakrypsta respublikonams, tačiau suskaičiavus balsus iš didmiesčių rezultatai dažnai nusvyra mėlynųjų naudai. Šią tendenciją tik dar labiau išryškins balsavimas paštu, nes kai kuriose valstijose balsų skaičiavimas leidžiamas tik visam balsavimui pasibaigus.
Apžvalgininkai baiminasi scenarijaus, kurio metu iš pradžių pirminiai rezultatai rodytų D. Trumpo pergalę. Šis, pamatęs rezultatus, paskelbtų laimėjęs rinkimus, tačiau suskaičiavus visus balsus paaiškėtų, kad persvara visgi J. Bideno pusėje. Tačiau D. Trumpas ne kartą vadino balsavimą paštu nesąžiningu ir grasino nepripažinti rezultatų, jei manys, kad jie galimai suklastoti. Kas įvyktų tokiu atveju – prognozuoti sunku, tačiau įtempta politinė atmosfera tikrai nepadėtų nuraminti aistrų.
Joe Bidenas


„Sudėtinga labai atsakyti į šitą klausimą, nes kiek pasižiūrėjus įvairias analizes, tai yra vienas iš tokių scenarijų. Jo baiminamasi. Kanadoje aukščiausi vadovai pareiškė, kad reikia turėti tokį scenarijų omenyje, kad jei JAV nepripažįstami rinkimų rezultatai, kyla neramumai, tai, matyt, toks scenarijus yra tikrai rimtai svarstomas. Tai manau, kad toks scenarijus įmanomas“, – sakė M. Šešelgytė.

„Ta tikimybė yra labai rimta. Nes reikia prisiminti, kad 2016 m. D. Trumpas pasiskelbė laimėtoju ir demokratai tai pripažino, tuo metu dar Trumpas turėjo šiek tiek daugiau balsų, negu Clinton. O baigėsi tuo, kad Clinton surinko 2,5 milijono daugiau. Tai šiuo atveju, kai bus daug daugiau balsavimo paštu, demokratai lauks kol visi balsai bus suskaičiuoti. Ko gero gali būti pirmą kartą, jog rinkimų naktį nebus žinomi rezultatai. Išskyrus jei būtų labai akivaizdi Bideno pergalė. Jis apskritai dabar lenkia kiekvienoje (svyruojančioje – DELFI) valstijoje ir turi ryškią 5-10 proc. persvarą. Jei prognozės bus patvirtintos, tą pačią naktį bus aišku, kas laimėjo“, – teigė K. Girnius.

Tačiau K. Girnius nelinkęs per daug sureikšminti D. Trumpo grasinimų nepripažinti pralaimėjimo. „Ne. Nebent jeigu būtų kelių tūkstančių balsų klausimas toje ar kitoje valstijoje. Tokiu atveju galėtų mėginti D. Trumpas teismais laimėti, kaip buvo pavyzdžiui Floridoj 2000 metais su Gore'u. Aš manau, kad to nebus. O kalbos, kad nepripažins rinkimų rezultatų, perdėtos. Daugelis respublikonų vadovų pasakė, kad gerbsime rezultatus. Trumpas gali nesąmones kalbėti, bet jei jis pralaimės, tai kiekvienu atveju jį iš Baltųjų rūmų išves sausio 20 dieną noroms-nenoroms“, – „Delfi“ sakė pašnkovas.