Vyras šoko būsenos, rauda ir negali pasakyti nė žodžio. Jo advokatės teigimu, Maksimas valdybos patalpose buvo sumuštas. Milicijos, į kurią žurnalistai iš karto kreipėsi komentaro, atstovai atsakė tik vakare. Vidaus reikalų vyriausioje valdyboje šios informacijos nepatvirtino ir ją pavadino „nepatikrinta“.

Šeimos advokatė Julija Levančuk portalui „Onliner“ pasakojo, kad Maksimas su žmona Katerina buvo sulaikyti netoli savo namų, pareigūnai panaudojo fizinį smurtą. Moteris pakeliui paleista, o advokatė iš karto išvažiavo į Pervomaiskojės rajoninę vidaus reikalų valdybą.

„Man ilgą laiką atsisakė patvirtinti, kad Maksimas pas juos, – sakė ji. – Reikalavau pateikti skundų ir pasiūlymų knygą, tačiau jos taip pat nedavė.“

Prie valdybos atvažiavo ir greitosios pagalbos automobilis. J. Levančuk kartu su Katerina pasitiko Maksimą. Jo draugai nufilmavo, kaip vyras išvedamas iš valdybos prie greitosios pagalbos automobilio, jis ištiktas šoko būsenos. Maksimas negalėjo atsakyti nė į vieną klausimą. Šis vaizdo įrašas greitai pasklido internete.

„Kai atvažiavo greitoji, man viskas tapo aišku. Maksimas buvo sumuštas. Jis vos galėjo kalbėti. Jis pasakė, kad jį spardė ir daužė lazdomis. Būtina pabrėžti, kad oficialaus dokumento apie Maksimo sulaikymą nėra. Šiuo metu jam nesuteiktas joks statusas“, – sakė advokatė.

„Maksimą galėjo sulaikyti už aktyvų dalyvavimą taikiuose mitinguose prieš smurtą. Daugelis į mitingus ėjo nešini gėlėmis iš jo parduotuvės“, – sakė ji.

Maksimas buvo pervežtas į 3-iąją Valstybinę klinikinę ligoninę, ten nuvažiavo ir vyro artimieji. Jų teigimu, kartu važiavo ir du civiliais drabužiais vilkintys asmenys, kurie neprisistatė. Iš pradžių vyras buvo nuvežtas į chirurgijos korpusą, o vėliau pervežtas į terapijos skyrių.

„Man užlaužė rankas ir iš karto nuvedė į mašiną“, – sakė sumušto vyro žmona.

„Viskas įvyko apie 8.30 val., – portalui „Onliner“ sakė Katerina. – Mes ruošėmės į darbą, išėjome iš laiptinės, įsėdome į automobilį. Nepraėjo nė kelios sekundės (nespėjome nė durų uždaryti), kai labai grubiai prie mūsų automobilio puolė nežinomi asmenys ir atplėšė visas duris. Maksimą mušė kumščiais į veidą, labai žiauriai.“

„Man užlaužė rankas ir iš karto nuvedė į mašiną. Jų buvo dvi. Vienoje mašinoje buvo keturi žmonės, tiek pat ir kitoje. Iš pradžių jie mušė nedėvėdami balaklavų. Kai ėmiau šaukti kaimynus, šaukti mūsų pavardes, jie pradėjo filmuoti. Ir tuomet visi tie žmonės užsimaukšlino balaklavas. Maksimą ten veikiausiai labai smarkiai sumušė, nes vienas iš toje mašinoje buvusiųjų iš krepšio išsitraukė tvarstį. Aš supratau, kad ten kažkas ne šiaip sau vyksta“, – pasakojo moteris.


Tuomet, pasak Katerinos, kaukėti vyrai 15 minučių apieškojo jų automobilį. Kur tuo metu buvo vyras, ji nežinojo, nes neleido atsisukti.

„Man liepė sėdėti ir tylėti, nes irgi uždės balaklavą, – pasakojo moteris. – Jie neprisistatė, neparodė jokių pažymėjimų. Apsirengę buvo vienodos spalvos drabužiais, daugiausiai juodai. Buvo ginkluoti. Tie, kurie sulaikė Maksimą, turėjo dėklus su pistoletais. Aš paklausiau: „Kas jūs ir ko norite?“ Jie atsakė: „Na, kas mes? Mes iš milicijos. Manote, kad mes banditai?“

„Kratos metu vienas vyras visą laiką kalbėjo telefonu. Jis tikslinosi, ką imti, o ko – ne. Vienintelis dalykas, ką jie paėmė iš automobilio, buvo pasas. Aš tai pamačiau, – pasakojo Katerina. – Į visus klausimus, kas vyksta ir kodėl sulaiko, jie atsakė nurodydami man tylėti.“

Maksimo žmona sako, kad vienintelė priežastis, kodėl juos sulaikė, buvo faktas, kad jie dalyvauja taikiose protesto akcijose. Ar susiję tai su tuo, kad Maksimas dovanojo akcijų dalyviams gėlių, nežinoma.

„Kai krata baigėsi, mašina, kurioje buvo Maksimas, išvažiavo. Kur, aš nežinau, – sakė Katerina. – Mane išlaipino už dviejų stotelių nuo namų. Paprašiau, kad grąžintų raktus nuo mašinos ir telefoną. Jie pasakė, kad visi raktai ir telefonai išvažiavo su Maksimu, ir pasiūlė man važiuoti į Pervomaiskojės rajoninę vidaus reikalų valdybą. Mes iš karto ten paskambinome. Žinoma, ten Maksimo nebuvo, pagal jų versiją. Tačiau mes su advokate ten nuvažiavome, ir jis jau buvo ten. Sumuštas. Tačiau nebuvo registruotas kaip sulaikytasis. Jie iki šiol neturi informacijos apie tai, kad Maksimas ten buvo nuvežtas.“

Katerina pakomentavo vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip Maksimas išeina iš rajoninės vidaus reikalų valdybos šoko būsenos ir negali atsakyti į klausimą.

„Jis sakė, kad jį smarkiai mušė, kad jis ėmė dusti dar pakeliui automobilyje, nes turi sveikatos problemų, – sakė Katerina. – Gydytojai sakė, kad sutrikę jo vidaus organai. Jie muša taip, kad išoriškai nelabai matytųsi, tačiau pas jį viskas sutinę, vos vilko koją.“

Katerina pareiškė, kad nei ji, nei jos vyras jėgos struktūrų atstovams nesipriešino.

„Viskas prasidėjo, kai Maksimui buvo suduoti iš karto keturi smūgiai kumščiais, – pasakojo moteris. – Mes fiziškai negalėjome priešintis, nes sėdėjome savo automobilyje, viskas įvyko vos per kelias sekundes. Mums neištarė nė vieno žodžio, neprašė, neprisistatė. Negaliu paaiškinti, kodėl galima sulaikyti žmones tokiu būdu.“

Tik vėliau pats M. Chorošinas radijo stočiai „Svoboda“ papasakojo apie savo sulaikymą.

„Ištraukė iš mašinos, iš pradžių sumušė prie jos, o vėliau ir rajoninėje vidaus reikalų valdyboje, – sakė jis. – Sulaužyta nosis, smegenų sukrėtimas, sumušti audiniai, petys, pažeisti vidaus organai. Tiesiog įsilaužė į mašiną ir ištempė ant žemės. Sumušė, kol sėdėjau prie vairo. Aš tiesiog nesupratau, kas iš viso tai buvo. Sieksime teisingumo.“

„Sulaikė mane visai prie namų, su žmona sėdome į automobilį. Vos tik įsėdome, pripuolė ir atplėšė visas duris. Keturis kartus stipriai smogė į veidą, paguldė ant žemės kruvinu veidu žemyn. Klausė, ar suprantu, už ką mane sulaiko. Atsakiau, kad ne. Žmoną įsodino į mašiną, o man ant galvos užmaukšlino balaklavą ir įsodino į autobusiuką, uždėjo antrankius. Visą kelią važiavau nunarinęs galvą. Gąsdino, kad dalyvauju kažkokiose pokalbių grupėse ir grasinu omonininkų vaikams. Sakė, kad esu labai radikalus. Aiškinau, kad suklydo, kad tokiais dalykais tikrai neužsiimu, kad pats turiu šešiametį vaiką. Sakė, kad, jei paaiškės, kad švarus, paleis. Pasirodo, mane vežė šalies Vidaus reikalų ministerijos Vyriausiosios kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdybos pareigūnai“, – praėjus kelioms dienoms po žiaurių įvykių pasakojo pats vyras.

Pasak jo, rajoninėje vidaus reikalų valdyboje prasidėjo kita istorija.

„Su manimi bendravo civiliais drabužiais vilkintys asmenys: jie nieko apie pokalbio grupes nežinojo ir pradėjo mane kaltinti dalyvaujant protesto akcijose. Tada prasidėjo juokingiausias dalykas: sako, kad aš, esą, išardžiau vandens patranką, sudeginau OMON vado vasarnamį, aktyviai dalyvavau mitinge. Rodė nuotraukas, kur tiesiog stoviu su gobtuvu ant galvos ir mitingo nuotrauką, ir tvirtino, kad aš ten dalyvavau. Klausė, kas man Baltarusijoje nepatinka. Juk viską turiu. Tada du su balaklavomis ant galvų pradėjo mušti lazdomis ir sakyti: „Mes tave išmokysime mylėti tėvynę, miliciją mylėti! Išdavike! Kiek tau moka?“. Mušė ilgai: geras dvidešimt minučių, į galvą, talžė visą kūną. Tada praradau sąmonę. Netrukus prasidėjo astmos priepuolis, ėmė trūkti oro, prasidėjo konvulsijos. Galiausiai išsikvietė uniformuotų pareigūnų. Pradėjo plūstis tarpusavyje: „Kodėl reikėjo jį taip žiauriai sumušti?“. Buvo nepatenkinti, kad teks mane perduoti medikams (M. Chorošinui diagnozuota vidaus organų edema). Tada grasino, kad duos man trisdešimt parų Okrestino izoliatoriuje, iškels bylą dėl nesankcionuoto mitingo organizavimo“, – kalbėjo jis.

Advokatė J. Levančuk pareiškė, kad M. Chorošinas gali atpažinti tuos, kurie jį mušė.

„Dalis jų neslėpė veidų, jie kaip tik ir buvo ligoninėje. Dalis dėvėjo balaklavas. Jis vargiai galės juos atpažinti, – sakė advokatė. – Mes imsimės visų priemonių, kad priverstume kaltuosius atsakyti. Įrašėme skundą į skundų ir pasiūlymų knygą. Aš reikalavau, kad ateitų Pervomaiskojės rajoninės vidaus reikalų valdybos viršininkas. Man buvo atsakyta. Pasakė, kad visi užsiėmę ir niekas negali išeiti. Kai bus parengti bent jau pirminiai medicininiai dokumentai, iš karto kreipsimės su skundu ir įrodymais (nuotraukomis, vaizdo įrašu ir medicininėmis pažymomis) į Tyrimų komitetą, kad asmenys būtų patraukti įstatymo numatytai atsakomybei, nes manome, kad prieš jį neteisėtai panaudotas smurtas.“