Abu lyderiai „pabrėžė bendrų pastangų būtinybę siekiant kiek įmanoma greičiau užbaigti kraujo liejimą ir judėti prie Kalnų Karabacho problemos taikaus sprendinio“, – sakoma Kremliaus paskelbtoje pokalbio stenogramoje.

Šis V. Putino ir R. T. Erdogano pokalbis buvo pirmasis nuo naujų kautynių Kalnų Karabache pradžios rugsėjo 27 dieną.

Per naujausius Azerbaidžano ir Kalnų Karabachą kontroliuojančių Jerevano remiamų armėnų separatistų pajėgų susirėmimus žuvo šimtus žmonių, įskaitant dešimtis civilių gyventojų, nors tarptautinė bendrija ragino atkurti taiką, o per derybas Maskvoje praeitą savaitę buvo susiderėta dėl paliaubų.

Etninių armėnų kontroliuojamas Kalnų Karabachas atsiskyrė nuo Azerbaidžano per niokojantį karą, kilusį 10-ojo dešimtmečio pabaigoje, suirus Sovietų Sąjungai. Šis konfliktas pareikalavo apie 30 tūkst. žmonių gyvybių.

Atsinaujinę susirėmimai yra didžiausi nuo paliaubų paskelbimo 1994 metais. Taip pat didėja nuogąstavimai, kad gali išsivystyti platesnis regioninis konfliktas, Turkijai remiant Azerbaidžaną, o Armėnijai siekiant užsitikrinti Maskvos palaikymą.

Turkija buvo kaltinama siunčianti kautis į Kalnų Karabachą Ankarai lojalius kovotojus iš Sirijos, turinčius sustiprinti Azerbaidžano pajėgas. V. Putinas trečiadienį išsakė „rimtą susirūpinimą“ dėl kovotojų iš Artimųjų Rytų vaidmens Karabacho konflikte.

R. T. Erdoganas sakė V. Putinui, kad „Turkija linkusi palaikyti nuolatinį sprendinį Kalnų Karabache“, taip pat kaltino Armėniją „siekiant padaryti savo okupaciją [Karabache] nuolatinę“.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Minsko grupė, pirmininkaujama Prancūzijos, Rusijos ir JAV, stengėsi padėti išspręsti dešimtmečius besitęsiantį konfliktą. Kremlius trečiadienį nurodė, kad V. Putinas ir R. T. Erdoganas išreiškė viltį, jog Turkija kaip nuolatinė šios grupės narė atliks tam tikrą vaidmenį siekiant padėties deeskalavimo.

Nors nuo praeito šeštadienio Kalnų Karabache turėjo įsigalioti „humanitarinės paliaubos“, sutartos per Armėnijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrų derybas Maskvoje, abipus fronto linijos tęsėsi apšaudymai. V. Putinas ir R. T. Erdoganas kalbėdamiesi pabrėžė, kad šio ugnies nutraukimo režimo svarbu laikytis, nurodė Kremlius.