Dėl sankcijų susitarta per Briuselyje įvykusį ES ambasadorių susitikimą, pirmadienį bloko užsienio reikalų ministrams nutarus, kad jau laikas svarstyti naujas ES sankcijas.

Sankcijos, kurios numato turto įšaldymą ir draudimus atvykti į ES, bus patvirtintos raštu ir įsigalios per kelias dienas.

44-erių opozicionierius A. Navalnas buvo apnuodytas praėjusį mėnesį. Jis neteko sąmonės, kai skrido iš Tomsko į Maskvą, o po kelių dienų, praleistų Omsko ligoninėje, buvo nugabentas į Berlyną.

Vokietijos teigimu, atlikti toksikologiniai tyrimai „nepaneigiamai įrodo“, kad A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia „Novičiok“ medžiaga. Tokias šalies išvadas patvirtino dvi Prancūzijos ir Švedijos laboratorijos, taip pat Pasaulinė cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW).

Rusija pirmadienį pareiškė, kad Europos Sąjungos narės elgiasi „neatsakingai“, ruošdamosi įvesti sankcijų Maskvai dėl Kremliaus kritiko A. Navalno apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, ir pagrasino imtis atsakomųjų priemonių.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį iš principo sutiko paremti bendrą Prancūzijos ir Vokietijos pasiūlymą skelbti sankcijas Rusijos pareigūnams dėl opozicijos lyderio A. Navalno apnuodijimo, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatai.

Trys šaltiniai sakė, kad Liuksemburge susitikę 27 ministrai pasiekė politinį susitarimą pradėti rengti priemones pagal Vokietijos ir Prancūzijos praėjusią savaitę pateiktus pasiūlymus.

Abi šios šalys pareiškė, kad Maskva yra atsakinga už A. Navalno apnuodijimą viena iš Sovietų Sąjungoje sukurtų nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“, ir nurodė, kad „Rusija nepateikė jokio įtikimo paaiškinimo“.

Vokietija ir Prancūzija anksčiau sakė, kad stums sankcijas „asmenims, kurie laikomi atsakingais už šį nusikaltimą ir tarptautinių normų pažeidimą, remdamosi jų pareigybinėmis funkcijomis, taip pat vienam subjektui, dalyvavusiam „Novičioko“ programoje“.

„Vertiname tai kaip absoliučiai neatsakingą mūsų vadinamųjų Europos partnerių elgesį, nes jie įvedinėja sankcijas dėl bylų, neturinčių jokio teismo sprendimo. Nėra jokių įrodymų – dokumentų ar kitokių“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Džabarovas.

„Manau, kad atsakas bus – šito negalima palikti nebaudžiamai“, – pridūrė jis.

Pasak V. Džabarovo, į galimas ES sankcijas Maskva veikiausiai imtųsi „simetriško atsako“, bet pridūrė, kad dėl konkrečių priemonių spręstų Rusijos Užsienio reikalų ministerija.

Jungtinių Tautų Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) anksčiau patvirtino Vokietijos, Švedijos ir Prancūzijos išvadą, kad A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės.

A. Navalno šeima ir bendražygiai tvirtina, kad su jo apnuodijimu yra susijusi Rusijos valdžia. Maskva tai neigia.

S. Lavrovas: dialogas su ES lyderiais gali būti nutrauktas

Rusija bus priversta nutraukti bendravimą su Europos Sąjungos lyderiais, jei Bendrija nesupranta abipusiai pagarbaus dialogo su Maskva būtinybės, antradienį sakė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Tie žmonės, kurie atsako už užsienio politiką Vakaruose ir nesupranta abipusiai pagarbaus pokalbio būtinybės – tikriausiai turime kuriam laikui paprasčiausiai liautis su jais bendravę, juo labiau, deklaruoja, kad su dabartine Rusijos valdžia geopolitinė partnerystė negalima“, – kalbėdamas Valdajaus tarptautiniame diskusijų klube sakė S. Lavrovas.

„Tebūnie, jei jie to nori“, – pabrėžė jis.

Kalbėdamas apie rusų opozicionierių Aleksejų Navalną ir ES poziciją dėl jo apnuodijimo S. Lavrovas pabrėžė, kad ES ir Vokietija turi įvykdyti savo tarptautines teisines prievoles šiuo klausimu.

„Mes dėl Navalno norime, kad Europos Sąjunga ir Vokietija taip pat laikytųsi tarptautinės teisės. Yra konvencija dėl pagalbos [tiriant] baudžiamąsias bylas, bendra europinė konvencija, jos protokolai. Mes juos raginame ir prašome Vokietijos vykdyti savo įsipareigojimus pagal šiuos tarptautinius teisinius instrumentus“, – sakė S. Lavrovas.

Pasak S. Lavrovo, anksčiau antradienį daugiau kaip valandą telefonu kalbėdamasis su ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu jis išdėstė jam Rusijos požiūrį į susiklosčiusią situaciją ir ES poziciją dėl jos.

„Rusija nori suprasti, ar išvis galima kaip nors dirbti su ES dabartinėmis sąlygomis“, – pažymėjo rusų ministras.

Tuo metu J. Borrellis patvirtino ES pasirengimą tęsti bendradarbiavimą su Rusija gerbiant tarptautinę teisę, pranešė Briuselis.

ES diplomatijos vadovas „patvirtino, kad Europos Sąjunga nori laikyti ryšio su Rusija kanalus atvirus ir plėsti bendradarbiavimą abi šalis dominančiais klausimais“, – sakoma Europos Sąjungos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) pranešime.

„Europos Sąjunga ir toliau gins savo interesus bei vertybes, įskaitant pagarbą tarptautinei teisei ir pagrindinėms teisėms“, – pabrėžiama pranešime.

J. Borrellis informavo apie ankstesnę dieną ES Tarybos pasiekta susitarimą pradėti darbą, siekiant nubausti asmenis, atsakingus su „mėginimu nužudyti Rusijos opozicijos politiką“ A. Navalną, „panaudojant uždraustą nervus paralyžiuojančią medžiagą“.

Bendrijos diplomatijos vadovas „pabrėžė, kad Rusijos vyriausybė privalo padaryti viską, kas įmanoma, kad šis nusikaltimas būtų nuodugniai ištirtas, laikantis visiško skaidrumo, ir kad būtų visokeriopai bendradarbiaujama su Cheminio ginklo uždraudimo organizacija“, sakoma Briuselio pranešime.