„Situacija jau peržengė regiono ribas, aš turiu omenyje konflikto dėl Kalnų Karabacho regioną“, - sakė jis interviu Rusijos televizijai.

Anot Armėnijos premjero, kadangi konflikte „dalyvauja radikalai, tarptautiniai teroristai, tai jau kelia pavojų visoms didelio regiono šalims“. „Ir tai – grėsmės viso pasaulio saugumui židinys“, - pridūrė N. Pašinianas.

Jis taip pat teigė, kad Turkijos dalyvavimas konflikte dėl Kalnų Karabacho keičia įvykių kontekstą. „Turkija po šimto metų grįžo į Pietų Kaukazą dėl dviejų priežasčių: kad galėtų tęsti armėnų genocido politiką ir savo imperinę politiką“, - pareiškė Armėnijos vyriausybės vadovas.

Pasak N. Pašiniano, Armėnija gali pripažinti Kalnų Karabacho nepriklausomybę, jeigu tai padės sureguliuoti konfliktą.

„Klausimas toks: jeigu mūsų analizė leis padaryti išvadą, jog tai padės Kalnų Karabachui ir prisidės prie sureguliavimo, mes žengsime tokį žingsnį. Jeigu ne, tai mes susilaikysime nuo tokio sprendimo.

Mes dabar svarstome. Žinoma, mes taip pat atsižvelgiame į tai, kad turime būti maksimaliai konstruktyvūs tarptautinės bendrijos nariai“, - teigė jis, paklaustas, ar Armėnijos sprendimas pripažinti Kalnų Karabachą padėtų sureguliuoti konfliktą, ar tik dar labiau pablogintų situaciją.

Padėtis Kalnų Karabache vėl susikomplikavo rugsėjo 27 d., ginčijamoje teritorijoje vyksta mūšiai. Azerbaidžane ir Armėnijoje įvesta karinė padėtis, paskelbta mobilizacija. Abi šalys praneša apie žuvusiuosius ir sužeistuosius, tarp kurių yra civilių. Baku teigia, kad jo armija užėmė kelis Kalnų Karabacho kaimus ir strategines aukštumas. Jerevanas šią informaciją neigia ir praneša, kad apšaudoma ir Armėnijos teritorija.

Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas dėl Kalnų Karabacho prasidėjo 1988 metų vasarį, kai Kalnų Karabacho autonominė sritis, kur gyventojų daugumą sudaro armėnai, pareiškė pasitraukianti iš Azerbaidžano SSR sudėties. 1991 metų rugsėjį autonomijos administraciniame centre Stepanakerte buvo paskelbta, kad įkuriama Kalnų Karabacho Respublika. Kilus kariniam konfliktui, Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho kontrolę.

Nuo 1992 metų vedamos derybos dėl Kalnų Karabacho problemos taikaus sureguliavimo, bet jos iki šiol nedavė rezultatų.