„Armėnijos ministras pirmininkas spalio 5 d. apsilankė Arcacho Respublikoje (Kalnų Karabacho Respublikoje). Premjeras surengė pasitarimą su Arcacho prezidentu Araiku Arutiunianu ir aukščiausia karine vadovybe. Arcacho gynybos ministras generolas majoras Džalalas Arutiunianas informavo dviejų armėnų respublikų vadovus apie operatyvinę situaciją priešakinėje linijoje“, - sakoma pranešime.

Padėtis Kalnų Karabache susikomplikavo rugsėjo 27 d., ginčijamoje teritorijoje vyksta mūšiai. Azerbaidžane ir Armėnijoje įvesta karinė padėtis, paskelbta mobilizacija. Abi šalys praneša apie žuvusiuosius ir sužeistuosius, tarp kurių yra civilių.

Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktas dėl Kalnų Karabacho prasidėjo 1988 metų vasarį, kai Kalnų Karabacho autonominė sritis, kur gyventojų daugumą sudaro armėnai, pareiškė pasitraukianti iš Azerbaidžano SSR sudėties. 1991 metų rugsėjį autonomijos administraciniame centre Stepanakerte buvo paskelbta, kad įkuriama Kalnų Karabacho Respublika. Kilus kariniam konfliktui, Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho kontrolę.

Nuo 1992 metų vedamos derybos dėl Kalnų Karabacho problemos taikaus sureguliavimo, bet jos iki šiol nedavė rezultatų.

Turkija paragino palaikyti Azerbaidžaną

Turkija antradienį paragino pasaulį Kalnų Karabacho konflikte palaikyti Azerbaidžaną ir ėmėsi abejoti paliaubų naudingumu etninių armėnų kontroliuojamame regione.

„Jei abiem šioms šalims suteiktume vienodas galimybes, okupantui būtų suteikiama pranašumo. Pasaulis turi būti teisiųjų pusėje, būtent Azerbaidžano pusėje, – vizito Baku metu sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu. – Esama raginimų skelbti paliaubas, tačiau kas nutiks toliau?“

Ministras vizito išvyko praėjus dienai po to, kai Jungtinės Valstijos ir Prancūzija paragino Armėniją ir Azerbaidžaną susiderėti dėl „besąlygiškų paliaubų“, paaštrėjus valstybių konfliktui ginčijamame regione ir pradėjus apšaudyti didžiuosius miestus.

M. Cavusoglu sakė, kad naujausi raginimai skelbti paliaubas „niekuo nesiskiria“ nuo ankstesnių.
„Gerai, sakykime, paskelbiamos paliaubos, tačiau koks bus jų rezultatas? Ar galite jūs (pasaulis) pasakyti Armėnijai, kad ši tuojau pat atsitrauktų iš Azerbaidžano teritorijų, ar galite pateikti sprendimų jos pasitraukimui? Ne“, – sakė jis.

„Jie tokį patį raginimą pateikia jau 30 metų“, – teigė ministras.

Iranas: Kalnų Karabachas turi būti grąžintas Azerbaidžanui

Teheranas mano, kad Armėnija turi grąžinti Azerbaidžanui Kalnų Karabacho teritoriją, bet ši problema neturi būti sprendžiama karinėmis priemonėmis. Tai antradienį pareiškė Irano vadovo ir religinio lyderio ajatolos Ali Khamenei`aus patarėjas tarptautiniais klausimais Ali Akbaras Velayatis.
„Ši teritorija (Kalnų Karabachas) buvo okupuota kitos šalies. Todėl mes norime, kad Armėnija grąžintų šias okupuotas žemes Azerbaidžanui“, - cituoja jį naujienų agentūra ISNA.

Velayatis pridūrė, kad „šis klausimas neturi karinio sprendimo, tik politinį“. „Mes esame prieš bet kokius bet kieno karinius veiksmus“, - teigė jis.

Politikas pažymėjo, kad „Iranas yra abiejų šalių – ir Armėnijos, ir Azerbaidžano – kaimynas“. „Mes esame suinteresuoti, kad mūsų kaimynai nekariautų vienas su kitu“, - pridūrė jis.