Tai trečia diena iš eilės, kai COVID-19 atvejų skaičius viršija 8 tūkst.

177 mirtys – didžiausias rodiklis nuo liepos 18 dienos, kai užregistruotos 124 netektys.

„Per praėjusią parą 84 Rusijos regionuose patvirtinta 8 481 naujosios koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejis, įskaitant 2 170 (25,6 proc.) nustatytų aktyviai, nesant klinikinių apraiškų“, – nurodoma štabo pranešime.

Daugiausiai naujų atvejų tebefiksuojama Maskvoje: per parą Rusijos sostinėje užregistruoti 2 308 užsikrėtimo ir 27 mirties atvejai.

Nuo epidemijos pradžios Rusijoje nustatyti iš viso 1 176 286 COVID-19 atvejai, 20 722 užsikrėtusieji mirė.

Iš gydymo įstaigų per praėjusią parą išrašyti 5 858 pacientai. Bendras ligoninėse gydytų ir pasveikusių žmonių skaičius padidėjo iki 958 257.

Virusologai ragina „susiprotėti“

Pokalbio su rbc.ru metu virusologai įvertino tikimybę, kad Rusijoje naujas sergamumo COVID-19 pikas bus pasiektas po dviejų ar trijų savaičių.

Tokią prielaidą anksčiau pateikė Ekonominių tyrimų centro statistikos ir modeliavimo ekspertas Agasi Tavadianas.

„Žinoma, situacija nėra labai palanki. Ilgalaikis naujų atvejų augimas yra gana pastebimas. Manau, kad piką galime pasiekti po mėnesio. Kokia bus epidemijos dinamika antrojo piko metu, sunku pasakyti“, – teigė Gamalėjo vardu pavadinto nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro virusologas Anatolijus Altšteinas.

Jo teigimu, koronaviruso atvejų daugėja dėl tokio pobūdžio ligoms palankaus rudens sezono.

„Regis, artimiausiu metu susirgimų skaičius toliau augs, jeigu žmonės nesusiprotės ir nepradės vadovautis paprastomis atstumo laikymosi, apsauginių kaukių nešiojimo, rankų plovimo, saviizoliacijos, kur įmanoma, ir darbo nuotoliniu būdu taisyklėmis“, – pridūrė virusologas.

Nacionalinio tyrimų universiteto „Aukštoji ekonomikos mokykla“ Sveikatos apsaugos ekonomikos instituto direktorė Larisa Popovič mano, kad koronaviruso situacija šalyje vystosi skirtingai.

„Regionuose (sergamumas) praktiškai nė karto nebuvo sumažėjęs ir nuolatos augo (užsikrėtusiųjų) skaičius. Didelis sumažėjimas buvo Maskvoje rugsėjo mėnesį, bet dabar skaičiai grįžta prie užfiksuotų rugsėjo pradžioje“, – sakė ji.

L. Popovič pažymėjo, kad laukiamas ir sergamumo sezoninėmis ligomis pikas, todėl į užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiaus augimą būtina atsižvelgti „rimtai“.

„Spėju, jog situacija stabilizuosis ne anksčiau nei kitų metų vasario mėnesį, kai baigsis kvėpavimo takų ligų laikotarpis“, – reziumavo ji.

Anksčiau A. Tavadianas pranešė, kad, taikydami modelių analizę, mokslininkai nurodė tris galimas pandemijos raidos Rusijoje versijas. Esant geriausiam scenarijui, sergamumo ir mirtingumo rodiklis po savaitės pradės kristi, o blogiausio scenarijaus atveju pikas bus pasiektas lapkričio mėnesio pradžioje.

Skelbiamos pailgintos atostogos

Maskvos mokyklose dėl išaugusio sergamumo mokinių atostogos bus pailgintos viena savaite ir truks nuo spalio 5 iki 18 dienos.

Atitinkamą įsaką pasirašė Rusijos sostinės meras Sergejus Sobianinas.

„Remdamasis sanitarijos gydytojų rekomendacijoms ir atsižvelgdamas į didėjantį sergamumą peršalimo ligomis bei augantį naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų skaičių, priėmiau sprendimą pailginti rudens atostogas iki dviejų savaičių ir paskelbti jas vienu metu visose sostinės mokyklose“, – antradienį savo tinklaraštyje parašė S. Sobianinas.

Pasak jo, atostogų metu pamokos nuotoliniu būdu nevyks.

„Tačiau moksleiviai, pasitelkę elektroninę mokymosi sistemą „Maskvos elektroninė mokykla“, galės pasikartoti jau išnagrinėtą ar, esant norui, naują medžiagą“, – rašė meras.

Spalio 5–18 dienomis taip pat neveiks vaikų laisvalaikio centrai.

S. Sobianinas paragino mokinių šeimas išnaudoti šias atostogas kaip galimybę sumažinti sergamumą ir apsaugoti sveikatą.

„Labai prašau tėvų paaiškinti savo vaikams, kad atostogas geriausia praleisti namuose ar vasarnamyje, o eiti pasivaikščioti geriau į kiemą ar artimiausią parką. Nereikėtų dėl pramogos lankytis prekybos centruose ir važinėti viešuoju transportu“, – rašė meras.

Anot S. Sobianino, sostinėje nemažą dalį užsikrėtusiųjų koronavirusu sudaro vaikai, nereta sergantys besimptome COVID-19 forma.

„Grįžę namo jie labai lengvai perduoda virusą tėvams ir pagyvenusiems šeimos nariams, kurie serga gerokai sunkiau“, – perspėjo meras.

S. Sobianinas taip pat pranešė, kad Maskvos darželiai toliau dirbs įprasta tvarka, juose nebus įvedamas karantinas.

Nurodė vyresnio amžiaus žmonėms neiti iš namų

Praėjusį penktadienį S. Sobjaninas nurodė vyresnio amžiaus miesto gyventojams neiti iš namų ir rekomendavo darbdaviams organizuoti darbą iš namų.

S. Sobjanino rekomendacijų sulaukta po to, kai kelis mėnesius pastovūs viruso infekcijų skaičiai pastarosiomis dienomis šalyje ėmė augti.

Užkrato atvejai smarkiai auga Maskvoje, kur šiuo metu užsikrėtimų skaičius yra didžiausias nuo birželio pabaigos. S. Sobjaninas sakė, kad vyresni nei 65 metų amžiaus maskviečiai nuo pirmadienio turėtų likti namuose ir apsipirkinėti retai, tačiau apribojimų nebus taikoma pasivaikščiojimams.

Karantino pradžioje S. Sobjaninas įvedė griežtų viruso plitimo valdymui skirtų priemonių, įskaitant nemokamų senjorų kelionių leidimų atšaukimą.

„Deja, Maskvoje pastarosiomis dienomis fiksuojamas ženkliai išaugęs patvirtintų atvejų skaičius“, – savo oficialiame tinklaraštyje parašė miesto meras.

S. Sobjaninas teigė, kad taip pat stebimas „rimtai“ išaugęs hospitalizacijos atvejų skaičius. Penktadienį jis perspėjo, kad artėjant žiemai tuo pačiu metu užsikrėsti peršalimu ir virusu yra ypač pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis.

„Tad nuo rugsėjo 28 dienos prašome jūsų likti namuose“, – sakė jis.

Mero dekrete nurodoma, kad tokia taisyklė yra privaloma. Išimtys daromos prireikus medicininės priežiūros, apsipirkinėjimams, augintinių vedžiojimui ir važiavimui į darbą. S. Sobjaninas sakė, kad rizikos grupėms priklausantiems žmonėms rekomenduojama dirbti iš namų ar, jei įmanoma, pasiimti atostogų.

Jis taip pat kreipėsi į įmonių vadovus: „Griežtai prašau ir rekomenduoju kuo daugiau darbuotojų suteikti galimybę dirbti iš namų.“

Jo teigimu, darbdaviai turėtų savo darbuotojams suteikti galimybę pasidaryti viruso testus ir tikrinti jų temperatūrą. Perspėdamas, kad virusas „dar neįveiktas“, meras paprašė Maskvos gyventojų viešajame transporte dėvėti veido kaukes ir pirštines – tokia taisyklė jau galioja, tačiau jos dažnai nepaisoma.

Karantino piko metu S. Sobjaninas žmonėms leido eiti tik į artimiausias parduotuves ar pavedžioti gyvūnus, o viešuoju transportu ar automobiliais besinaudojantiems žmonėms reikėdavo turėti elektroninius leidimus. „Tikrai nenorime sugrįžti prie pavasarį galiojusių griežtų apribojimų, – sakė S. Sobjaninas. – Tikiuosi, kad pavyks to išvengti.“