„Kaimynai nuo Dievo – jų nepasirinksi, ir mes priversti šalia gyventi, draugauti, tik ne visada tai pavyksta. Kaimyninės valstybės, ypač Lenkija, juk jūs žinote, kokią poziciją jos užėmė. Ir dėl tos vakarykštės inauguracijos – tarsi kažkokia nuoskauda, tarsi kažkokia pretenzija, kad nepranešėme lenkams, lietuviams, ukrainiečiais, čekams ir dar kam nors, kad štai planuojame tokį renginį.

Bet, mano nuomone, remiantis Baltarusijos įstatymais, mes neprivalome nieko iš Vakarų valstybių, ir apskritai nieko, apie tokius dalykus informuoti.

Tai mūsų šalies vidaus reikalas. Ir kritika tik dėl vieno: neva tai paslaptis, neva tai slaptumas. Žinote, mes į inauguraciją pakvietėme beveik du tūkstančius žmonių, kartu su kariais. Ir tokių dalykų išlaikyti paslaptyje praktiškai neįmanoma“, – teigia A. Lukašenka.

Slaptai surengta inauguracija tapo dideliu netikėtumu Baltarusijos žurnalistams ir stebėtojams. Pranešimų apie rengiamą inauguraciją trečiadienį ryte pasirodė platformos „Telegram“ kanalais. Vėliau interneto žiniasklaidos priemonės paskelbė A. Lukašenkos kortežo nuotraukų. Žurnalistai iškėlė versiją, kad tai A. Lukašenkos inauguracijos repeticija.

Pareigūnai Minske neatsiliepdavo į skambučius arba sakydavo jokios informacijos apie inauguracijos datą neturintys. Tačiau netrukus „Telegram“ kanalais ir Baltarusijos valstybinės naujienų agentūros BelTA svetainėje pasirodė pranešimai, kad A. Lukašenka davė prezidento priesaiką ir pradėjo eiti pareigas.

ES atsisako pripažinti A. Lukašenką Baltarusijos prezidentu

Europos Sąjunga atsisako pripažinti A. Lukašenką Baltarusijos prezidentu po jo inauguracijos, kuriai trūko „demokratinio teisėtumo“, ketvirtadienį sakė bloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, kuris nurodė, kad Briuselis persvarsto savo santykius su Minsku.

Trečiadienį slapta įvykusi A. Lukašenkos inauguracija išprovokavo naują pasmerkimą Vakaruose ir naujas masines demonstracijas Baltarusijoje.

Rugpjūčio 9-osios rinkimai Baltarusijoje nebuvo nei laisvi, nei teisingi ir „Europos Sąjunga nepripažįsta jų suklastotų rezultatų“, sakoma J. Borrellio pareiškime. „Todėl vadinamoji inauguracija“ ir naujas mandatas, kurį A. Lukašenka sako gavęs, „neturi jokio demokratinio teisėtumo“.

„Ši „inauguracija“ tiesiogiai prieštarauja didelės Baltarusijos gyventojų dalies valiai, kaip rodo daugybė beprecedenčių ir taikių protestų po rinkimų, ir tik dar labiau didina politinę krizę Baltarusijoje“, – sakė J. Borrellis, buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras.

ES dar kartą ragina Minską „susilaikyti nuo bet kokių tolesnių represijų ir smurto prieš Baltarusijos žmones ir tuojau pat be jokių sąlygų paleisti visus sulaikytus asmenis, tarp jų politinius kalinius“, pažymėjo jis.

„ES tebėra įsitikinusi, kad įtraukus nacionalinis dialogas ir teigiama reakcija į baltarusių reikalavimus dėl naujų demokratinių rinkimų yra vienintelis kelias į priekį ieškant išeities iš rimtos politinės krizės Baltarusijoje“, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat nurodoma, kad Briuselis „persvarsto savo santykius su Baltarusija“.

ES rengia sankcijas maždaug 40 žmonių, kuriems priskiriama atsakomybė už represijas Baltarusijoje, ir svarsto galimybes nubausti patį A. Lukašenką, sakė diplomatiniai šaltiniai.

Tačiau tam reikia visų 27 ES narių pritarimo, o Kipras savo paramą sieja su veiksmais prieš Turkiją, kuriais ji būtų priversta nutraukti dujų telkinių žvalgymą jo ekonominės zonos vandenyse.

Švedija ir Suomija atsisako skelbti sankcijas A. Lukašenkai, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuriai vadovavimą netrukus perims Švedija, galėtų tarpininkauti Baltarusijoje, pridūrė šaltiniai.

Šis klausimas bus aptartas per ES viršūnių susitikimą spalio 1–2 dienomis Briuselyje.

Teisių gynėjai: Baltarusijoje trečiadienį per protestus sulaikyta per 250 žmonių

Baltarusijos milicija trečiadienį per protestus visoje šalyje, kilusius po autoritariško prezidento A.Lukašenkos slaptos inauguracijos šeštai kadencijai, sulaikė daugiau kaip 250 žmonių, bent penkiems protestuotojams prireikė medikų pagalbos, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

„Viasna“ tinklalapyje skelbiami sąrašai su 259 trečiadienį sulaikytų protestuotojų pavardėmis. Dalis šių žmonių jau paleisti. Teisių gynėjų duomenimis, tarp sulaikytųjų yra Rusijos pilietis, taip pat vienas nepilnametis.

Pasak teisių gynėjų, du žmonės greitosios pagalbos automobiliu buvo išvežti iš Minsko Centrinio rajono Vidaus reikalų valdybos, dar du – iš skirtingų sostinės rajonų, kur vyko protestai. „Viasna“ turima informacija, dar vienas nukentėjęs protestuotojas yra ligoninėje.

Daugiausiai protestuotojų trečiadienį sulaikyta Minske. Sulaikytųjų taip pat yra Baranovičiuose, Barysave, Breste, Gardine, Gomelyje, Mogiliave, Maladečinoje, Polocke, Stoline.

Trečiadienį vakare keli tūkstančiai žmonių susirinko Minsko centre protestuoti prieš anksčiau įvykusią A. Lukašenkos inauguraciją. Liudininkai pranešė, kad jėgos struktūrų pareigūnai vykdė šiurkščius sulaikymus, naudojo lazdas. Žmonėms vaikyti buvo panaudotos ašarinės dujos ir vandens patrankos.

Baltarusijoje jau daugiau kaip mėnesį vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.