Tada jis negalėjo, o ir nenorėjo, pasakoti, kas nutiko po sulaikymo. Tik parašęs pareiškimą Tyrimų komitetui, išvykęs iš šalies ir pasidalinęs savo istorija „Humans Right Watch“ ataskaitoje, jaunas vyras galiausiai sutiko atskleisti, kaip ketina pasiekti teisingumo.

Alesius buvo sulaikytas rugpjūčio 11 dieną. Tąkart OMON ėmė visus tiesiog einančius pro šalį. Taip jis atsidūrė pareigūnų autobusiuke. Kas nutiko toje mašinoje, jau visi žino: Alesius savo istorija dalijasi „Human Rights Watch“ ataskaitoje.

„Omonininkai pareikalavo užblokuoti telefoną, o tada išsikvietė vyresnįjį. Tas iš karto pradėjo grasinti, kad į išangę sugrūs lazdą. Gulėjau ant autobusiuko grindų, o jis peiliu prapjovė mano kelnes ir trumpikes. Paprašė „kolegų“ prezervatyvo. Aš gulėjau ant grindų veidu žemyn, bet pavyko pamatyti, kaip jis ant guminės lazdos mauna prezervatyvą. O tada tą lazdą sugrūdo į išeinamąją angą. Ištraukė ir vėl pareikalavo pripažinti kaltę. O tada pradėjo mušti – daužė ir kumščiais, ir spardė kojomis. Teko ir per šonkaulius, ir per veidą, vos neišmušė dantų – du priekiniai visgi iškrito“, – pasakoja baltarusis.

Autobusiuke buvo ir daugiau sulaikytųjų, kurie viską matė ir girdėjo. Alesius įsitikinęs, kad rasti liudininkų nebus sunku.

Autobusiukas sulaikytuosius atvežė į Zavodskoje rajono vidaus reikalų valdybą. Ten, tai gulėdamas ant žolės, tai klūpėdamas prie sienos su už nugaros užlaužtomis rankomis, Alesius praleido naktį ir kone visą sekančią dieną. Sugadinti drabužiai vis krito, jam leido apsivilkti striukę, kurią pasiūlė vienas iš likimo brolių.

Vėliau Alesius kartu su kitais buvo perkeltas į Okrestiną. Ten prižiūrėtojai pasiteiravo, kam reikalinga medicininė pagalba. Alesių su jo traumomis skubiai išsivežė greitoji pagalba.

Apie patirtas kančias jis pasakojo ir „Current Time“.

Už blogį ir žiaurumą reikia bausti

Ligoninėje Alesiui nustatyta „lengva stuburo smegenų trauma, galvos smegenų sutrenkimas, kraujosruvos, krūtinės sumušimas, kraujosruvos genitalijų srityje, vidinis kraujavimas žarnyne“.

Diagnozę žurnalistams patvirtino ir jauną vyrą gydęs gydytojas iš greitosios pagalbos pirmosios ligoninės traumatologinio skyriaus.

Ligoninėje Alesius kiek atsigavo, tačiau už tai reikia dėkoti jam padėjusiems ligoninėms medikams. Su jaunu vyru dirba ir psichologas – tai standartinė praktika seksualinę prievartą patyrusiems žmonėms.

Vos išėjęs iš ligoninės, baltarusis susirado advokatą ir kreipėsi į Minsko centro rajono Tyrimų komitetą.

„Rugpjūčio 20 dieną parašiau pareiškimą. Tada mane nukreipė teismo ekspertizėn. Maždaug po savaitės tyrėjas išsikvietė papildomai apklausai – norėjo pasitikslinti kai kurias detales. Daugiau į mane niekas nebesikreipė, bet neseniai mano advokatas sulaukė skambučio iš centrinio Tyrimų komiteto aparato“, – pasakoja Alesius.

Ir patikslina: savo traumų gavimo aplinkybes jis pareiškime aprašė labai detaliai, ypač įvykius autobusiuke. Ir yra tvirtai pasiryžęs pasiekti, kad jo byla pasiektų teismą. Ir viskas net ne dėl patirto pažeminimo: „Tiesiog už blogį ir žiaurumą reikia bausti“.

„Visa tai, kas įvyko, primena labai gerai suplanuotą įbauginimo akciją, taip galima teigti dėl nukentėjusiųjų skaičiaus ir traumų pobūdžio. Baltarusijos vidaus reikalų ministerija praktiškai dangsto savo darbuotojus, įvykdžiusius tiek daug nusikaltimų“, – samprotauja Alesius.

Dabar nukentėjęs baltarusis yra užsienyje, nes Baltarusijoje nukentėjęs asmuo gali stebuklingu būdu labai greitai tapti įtariamuoju. Su Tyrimų komitetu jis dirbs per savo advokatą. Tyrimų komiteto atstovas sako, kad toks pareiškimas gautas, šiuo metu tikrinami faktai.

Oficiali versija

Rugpjūčio 27 diena
Tyrimų komitetas nė vieno pareiškimo dėl išžaginimo nei iš vyro, nei iš moters nesulaukė. Duomenų apie tiesiosios žarnos vyrams ir lyties organų moterims traumas tyrėjai taip pat negavo, tut.by informavo Tyrimų komiteto atstovas Siarhejus Kabakovičius.

Rugsėjo 16 diena
Baltarusijos tyrimų komitete pranešimų apie išžaginimo atvejus, kuriuos per protesto akcijas galėjo įvykdyti teisėsaugos pareigūnai, nėra, tikina Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos vadovo pirmasis pavaduotojas, kriminalinės milicijos vadovas Genadijus Kazakevičius.

G. Kazakevičius informaciją apie išžaginimus pavadino melagingomis naujienomis. „Išžaginti žmogaus autobusiuke neįmanoma“, – pareiškė jis.

Rugsėjo 18 diena

Registruotų oficialių pareiškimų dėl kaltinimų seksualine prievarta iš sulaikytųjų nėra, per debatus Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje pareiškė Baltarusijos atstovas Jurijus Ambrazevičius.

Neoficialu

BY_Help iniciatyvos, padedančios sulaikytiesiems, nubaustiems, sužeistiems ir sumuštiems baltarusiams, įskaitant ir Alesių, turima informacija skiriasi kaip diena ir naktis.

„Turime informacijos apie mažiausiai penkis seksualinės prievartos atvejus, visų jų aplinkybės gana panašios. Šiuo metu vyksta gautų duomenų tikrinimas, bet mes jau tiems žmonėms padedame“, – pasakoja vienas iš grupės iniciatorių Andrejus Strižakas.

Anksčiau apie Baltarusijos pareigūnų išprievartautą vaikiną rašė ir belsat.eu.

Minsko ligoninės anesteziologė reanimatologė N. (gydytojos vardas, pavardė ir kontaktinė informacija Belsat.eu redakcijai žinoma) papasakojo apie milicijos prievartos aukas su sąlyga, kad nebus atskleista jos tapatybė. Pasak moters, daug OMON pareigūnų sumuštų žmonių liks neįgaliais. Tarp kankinimų aukų – ir lazda išprievartautas vaikinas.

Rugpjūčio 9–12 d. ligoninėje dirbo Minsko ligoninės anesteziologė reanimatologė N. Ji budėjo dieną ir naktį.

Per ateinančias dienas aukų antplūdis nemažėjo. Gydytojos teigimu, šalies medikai šokiruoti, kaip jėgos struktūrų pareigūnai kankino žmones.

„Dažniausiai pasitaiko mėlynių ir hematomų ant apatinių galūnių bei nugaros, galvos traumų, iš esmės – lengvų galvos smegenų traumų. 9 iš 10 pacientų patyrė kontuzijų, akių traumų, kurias sukėlė jėgos struktūrų pareigūnų naudotos akinamosios ir kurtinamosios granatos. Daug ausų pažeidimų. Taip pat dėl guminių kulkų, kurios pataikė į pačias pavojingiausias kūno vietas, daugeliui pažeistos akys. Žinau atvejį, kai žmogus prarado regėjimą viena akimi. Nežinau, ar visiškai, ar visam laikui. Kulkos pataikydavo į trachėją, krūtinę, žarnyną. Kiaurai jį perverdavo. Maždaug tokie sužeidimai. Bet po 9–10 d. pradėjo vežti pacientus iš Okrestino ir Žodzinos“, – sakė gydytoja.

„Mūsų ligoninėje guli vaikinas, kurį išprievartavo lazda. Šį faktą galiu patvirtinti. Dabar jį gydome. Ši informacija yra tiksli“, – patikino anesteziologė reanimatologė.

„Dauguma mūsų ligoninėje esančių pacientų pasveiks, tačiau nemažai iš jų liks neįgaliais nuo sprogimų ir šautinių žaizdų. Iš esmės turiu omenyje rugpjūčio 9–10 d. protesto dalyvius. Nukentėjusieji patyrė ir psichologinių traumų. Jie užsidaro savyje, bando juokauti, tačiau gydytojai mato, kaip jiems nesmagu prisiminti tuos įvykius, jie nori kuo greičiau viską užmiršti“, – pasakojo medikė.