Prie Novyje Jarilovičių sienos perėjos liko „keli piligrimai“, o ketvirtadienį jų buvo maždaug 1 000, naujienų agentūrą AFP informavo ukrainiečių sienos apsaugos tarnybos atstovas Andrijus Demčenka.

Šią savaitę neutralioje teritorijoje Ukrainos ir Balarusijos pasienyje įstrigo mažiausiai 1 000 žydų ortodoksų, vykusių į Ukrainą švęsti žydų Naujųjų metų švenčių, prasidedančių penktadienį ir truksiančių iki sekmadienio.

Kasmet dešimtys tūkstančių chasidų atvyksta į Ukrainos centrinėje dalyje esantį Umanės miestą aplankyti legendinio cadiko Nachmano Braclaviečio, chasidizmo braclavietiškos krypties pradininko, kapo.

Piligrimų priešprieša su ginkluotais Ukrainos saugumo pajėgų pareigūnais prie Novyje Jarilovičių sienos perėjos sukėlė įtampą Kijevo ir Minsko diplomatiniuose santykiuose.

Baltarusija, anksčiau raginusi Ukrainą leisti tikintiesiems aplankyti jų šventas vietas, patvirtino, jog kai kurie piligrimai jau prarado viltį kirsti sienos perėją.

Baltarusijos Valstybinio sienos apsaugos komiteto (GPK) atstovas Antonas Byčkovskis patvirtino, kad atvykėlių skaičius „mažėja“.

Diplomatinis ginčas

Tikintieji, kurių dauguma yra izraeliečiai, o dalis turi JAV ar Prancūzijos pilietybes, šiemet nusprendė vykti į Ukrainą, nors tiek Kijevas, tiek Izraelio vyriausybė praėjusį mėnesį ragino juos šįkart susilaikyti nuo kelionės dėl koronaviruso pandemijos.

Izraelio vyriausybės ministras ketvirtadienį paragino pasienyje susitelkusius tikinčiuosius grįžti namo ir sugrįžus į Izraelį laikytis karantino reikalavimų.

Ukrainos pasieniečiai penktadienį pranešė suėmę kelis maldininkus, įskaitant JAV ir Izraelio piliečius, bandžiusius nelegaliai patekti į šalį iš Vengrijos, Lenkijos ir Rumunijos.

Ukraina yra pranešusi apie daugiau nei 169 tūkst. susirgimų ir 3 468 mirtis nuo koronaviruso. Ketvirtadienį šalyje buvo registruotas rekordinis per vieną dieną užregistruotų COVID-19 atvejų skaičius – 3 584.

Pasienio ginčas pablogino ir taip įtemptus Kijevo bei Minsko, apsikeitusių aštriais žodžiais dėl rugpjūtį Baltarusijoje įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, santykius.

Ukraina uždarė savo sienas beveik visam rugsėjo mėnesiui, motyvuodama savo sprendimą augančiu COVID-19 atvejų skaičiumi, tačiau piligrimai pamėgino apeiti šiuos apribojimus keliaudami per Baltarusiją.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka anksčiau nurodė pareigūnams susitarti su Kijevu dėl „žaliojo koridoriaus“, kad maldininkai galėtų pasiekti jiems šventas vietas Ukrainoje, ir pasiūlė parūpinti transportą.

Atsakydamas Kijevas apkaltino Baltarusijos pareigūnus suteikiant chasidams nepagrįstų vilčių, kad jiems bus leista vykti į Umanę.

Izraelis kaip ir Ukraina siekia užkirsti kelią koronaviruso plitimui šalyje ir nuo penktadienio įvedė trijų savaičių karantiną, nors protestuotojai tvirtina, kad tai bus dar vienas smūgis šalies ekonomikai.

Karantinas įsigaliojo 14 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, kelios valandos prieš prasidedant žydų Naujųjų metų šventei Roš Hašanai. Jis galios tris savaites ir taip pat apims religines Jom Kipuro ir Sukoto šventes.

Pasak Ukrainos policijos, į Umanę šventėms dar prieš draudimą suvažiavo bemaž 3 000 žydų chasidų.

Teisėsaugos pareigūnai ėmėsi griežtesnių saugumo užtikrinimo priemonių prie Nachmano Braclaviečio kapo, kur renkasi maldininkai.