„Pasvarstymus, kad būtų prasminga suteikti minėtam sankcijų režimui Navalno vardą, mes vertiname kaip nepridengtą bandymą suteikti naujoms ES suvaržymo priemonėms antirusišką pobūdį“, – per spaudos konferenciją sakė ji.

Anot M. Zacharovos, „visa tai vyksta tokiame fone, kur Rusijos siūlymas Berlynui bendrai išsiaiškinti tai, kas įvyko, toliau vyniojamas į akivaizdžiai išgalvotus pasiteisinimus“.

„Su tuo susijusių nuskambėjusių Briuselio pareiškimų pobūdis nenoromis verčia manyti, kad mūsų Vakarų partneriai visai nesuinteresuoti nustatyti tiesą. Tikrasis ES atskirų politinių jėgų siūlymu vykdomos informacinės kampanijos tikslas yra užtikrinti ES destruktyvios linijos mūsų šalies atžvilgiu negrįžtamumą“, – pareiškė ministerijos atstovė.

Antradienį ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis Europos Parlamente pareiškė besitikintis, kad tai, kas nutiko rusų opozicionieriui Aleksejui Navalnui, „paskatins valstybes nares nustoti diskutuoti ir pradėti veikti bei patvirtinti šį žmogaus teisių sankcijų režimą“.

Jis sakė, kad jį būtų galima pavadinti „Navalno sankcijų režimu“, remiantis Jungtinių Valstijų priimto vadinamojo Magnitskio įstatymo pavyzdžiu.

„Tai galėtų būti geras būdas įvertinti įvykius ir ateityje įrašuose išsaugoti A. Navalno vardą, siejamą su sankcijų režimu žmonėms, pažeidusiems žmogaus teises“, – pridūrė J. Borrellis.

Europos Parlamentas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, kuria ragina ES padidinti spaudimą sankcijomis Rusijai ir persvarstyti santykius su Maskva dėl įtariamo Kremliaus kritiko A. Navalno apnuodijimo.

Už rezoliuciją balsavo 532 įstatymų leidėjai, „prieš“ – 84, susilaikė – 72.

Europos Parlamentas pasmerkė numanomą pasikėsinimą nužudyti A. Navalną, teigdamas, kad per jį buvo panaudotas uždraustas cheminis ginklas. Institucija „prašo nedelsiant pradėti tarptautinį tyrimą“,dalyvaujant ES, JT, Europos Tarybai ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai,

EP taip pat paragino „Rusijos valdžios institucijas visapusiškai bendradarbiauti su Cheminio ginklo uždraudimo organizacija siekiant užtikrinti nešališką tarptautinį tyrimą ir patraukti atsakomybėn asmenis, atsakingus už nusikaltimą prieš Aleksejų Navalną“, taip pat „nedelsiant pateikti Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai visą išsamią informaciją apie savo programą „Novičiok“.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas šiuo metu dėl apnuodijimo gydomas Vokietijoje. 44 metų opozicionierius praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko, kur jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

Lėktuvui skubiai nutūpus opozicionierius buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o po kelių dienų pervežtas į Berlyno kliniką.

Rugsėjo 2 dieną Vokietijos pareigūnai, remdamiesi šalies kariuomenės laboratorijos išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme aptikta nuodų iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“ pėdsakų. Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

A. Navalno kolegos mano, jog šio uždrausto cheminio ginklo panaudojimas rodo, kad už apnuodijimą gali būti atsakinga tik Rusijos valstybė.