Ukrainos valdžia trečiadienį apkaltino savo kolegas iš Baltarusijos, kad piligrimams suteikta klaidinga viltis patekti į šalį, nepaisant griežtų kelionių apribojimų.

Kasmet žydams švenčiant Naujuosius metus dešimtys tūkstančių chasidų atvyksta į Ukrainos centrinėje dalyje esantį Umanės miestą aplankyti legendinio cadiko Nachmano Braclaviečio, chasidizmo braclavietiškos krypties pradininko, kapo.

Šiemet žydų naujieji metai švenčiami rugsėjo 18–20 dienomis.

Maldininkai neatsisakė savo kelionės, nors praėjusį mėnesį Ukrainos ir Izraelio vyriausybės paragino chasidus šiemet nevykti į 80 tūkst. gyventojų turinčią Umanę, baiminantis koronaviruso infekcijos protrūkio.

„Mes raginame Baltarusijos valdžios institucijas nustoti kurti papildomą įtampą pasienyje“, – sakoma Ukrainos prezidentūros pranešime.

Kijevas teigė, kad pasienyje susirinko apie 2 000 piligrimų, daugiausia iš Izraelio, ir jie „tiki gandais“, kad jie bus įleisti į Ukrainą.

Tuo metu Baltarusijos ministrų tarybos spaudos tarnyba informavo, kad šiuo metu šalyje yra daugiau nei 2,5 tūkst. žydų chasidų, iš jų 1,2 tūkst. – pasienio zonose su Ukraina. Dauguma jų yra Gomelio srityje ir Pinsko mieste.

Kijevas uždraudė iki rugsėjo pabaigos užsieniečiams atvykti į šalį, tačiau maldininkai iš įvairių šalių, įskaitant Prancūziją, JAV ir Izraelį, bando apeiti šį draudimą keliaudami per Baltarusiją.

Abi šalys pažadėjo aprūpinti prie sienos susikaupusią minią būtiniausiais produktais, nors maldininkai skundžiasi, kad yra palikti šaltyje ir yra alkani.

„Tik mus įsileiskite“

Ukrainos valstybės sienų apsaugos tarnyba trečiadienį išplatino savo vadovo Serhijaus Deinekos kreipimąsi į maldininkus, kuriame jis sako, kad nė vienas iš jų į šalį nebus įleistas.

„Aš gerbiu jūsų tradicijas ir papročius, bet šiemet jūs negalėsite pasiekti Umanės. Galiu tai pakartoti – jeigu reikės – ir tūkstantį kartų“, – sakė jis.

Vaizdo įraše matyti, kaip šimtai žydų chasidų bando įtikinti Ukrainos sienos apsaugos pareigūnus padaryti jiems išimtį.

„Mes sutinkame su bet kokiomis sąlygomis ir nurodymais dėl koronaviruso. Tik mus įsileiskite“, – parašyta ant vieno ranka parašyto plakato, kurį laikė vienas iš tikinčiųjų.

Šiuo metu piligrimai yra įstrigę tarp dviejų sienos perėjų, nes Baltarusija jiems leido kirsti sieną.

„Šiuo metu situacija mums neleidžia įsileisti daugiau žydų chasidų į Ukrainą“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų viceministras Jevhenas Jeninas televizijos kanalui „Ukraina 24“.

Baltarusijos pareigūnai antradienį pranešė, kad daugiau nei 100 Izraelio piliečių buvo leista vėl įvažiuoti į šalį, kai Ukrainos pareigūnai sienos perėjoje liepė jiems apsisukti.

Prie Ukrainos šiaurinės sienos Černihivo regione dislokuota šimtai teisėsaugos pareigūnų, kurie naktį praleido kariuomenės palapinėse, iš įvykio vietos pranešė AFP korespondentas.

Policijos užtvara

„Nuo vakar nebuvo jokių provokacijų, jokių įtemptų situacijų“, – sakė Ukrainos sienos apsaugos tarnybos atstovas Andrijus Demčenka.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka trečiadienį paprašė savo vyriausybės susitarti su Kijevu dėl „žaliojo koridoriaus“, kad maldininkai galėtų pasiekti jiems šventas vietas Ukrainoje, pranešė jo atstovė.

Baltarusijos ir Ukrainos santykiai yra įtempti, A. Lukašenkai apkaltinus Kijevą skatinant neramumus ir masinius protestus, kilusius paskelbus jo pergalę ginčytinuose praėjusio mėnesio rinkimuose.

A. Lukašenkos atstovė spaudai Natalija Eismont pareiškė, kad Baltarusija yra pasiruošusi parūpinti tikintiesiems transportą, kad jie galėtų pasiekti savo kelionės tikslą Ukrainoje, o paskui sugrįžti į Minsko oro uostą.

Pasienio apsaugos pareigūnų paskelbtame vaizdo įraše matosi dešimtys ultraortodoksų piligrimų tradiciniais drabužiais, viduryje kelio besimeldžiančių su knygomis rankose.

Prie sienos perėjos šalia palapinių matėsi sudėti lagaminai ir kelioniniai krepšiai.

Juos iš toliau stebėjo ukrainiečių pasieniečiai, iš riaušių policijos skydų sustatę užtvarą.

Siekdami užkirsti kelią koronaviruso plitimui šalyse, Ukraina iki rugsėjo pabaigos uždarė sienas užsieniečiams, o Izraelis nuo penktadienio įveda trijų savaičių karantiną.

Tuo metu į Umanę yra atvykę iki 3 000 žydų chasidų, pranešė vietos policija. Teisėsauga sugriežtino saugumą šalia Nachmano Braclaviečio kapo, kur renkasi piligrimai.

Ukraina praneša užregistravusi daugiau nei 162 tūkst. koronaviruso atvejų, iš kurių daugiau nei 3 340 baigėsi mirtimi.